Starostové píší noviny

Pro osobnosti komunální politiky připravily Lidové noviny a Svaz měst a obcí ČR nový projekt nazvaný „STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY“. Vznikl na základě přesvědčení obou partnerů o tom, že starostky a starostové patří mezi názorové autority a elity národa a je třeba jim dát slovo. Vždyť rozhodují o tom, jak dobře se lidem žije ve městě či obci, kde působí a určují budoucnost země. Názorová stránka v novinách má zvýšit prestiž důležité práce představitelů samospráv a přinést prostor pro pestrou a otevřenou platformu.

Kdy a proč?

Počínaje 21. květnem 2015 vycházejí každé dva týdny v Lidových novinách články od představitelů měst a obcí, vždy na jedno předem dané téma. Cílem je poukázat na to, co se povedlo, ale také se nevyhýbat tomu, co se nedaří, proč a jak by se to mělo změnit. Projekt seznámuje čtenáře s prací starostek a starostů, představuje je i mimo rámec obce či města, které řídí. Rubrika rovněž zprostředkovává seznámení s praxí kolegů, má být inspirací a zdrojem informací o aktuálních tématech týkajících se veřejné správy a legislativy.

Jak na to?

Téma příspěvku je vždy zveřejněno v Lidových novinách, které starostky a starostové dostávají v den vydání seriálu na radnici. Texty v maximální délce 4 000 znaků včetně mezer je třeba posílat na adresu starostovepisi@lidovky.cz, a to do data, které rovněž vychází v Lidových novinách. Součástí článku je i portrétní fotografie a konkrétní snímky dokumentující dané téma.

Publikované příspěvky vybírá nezávislý editor Lidových novin. Vzhledem k omezenému rozsahu strany mohou být texty redakčně kráceny, přičemž smysl sdělení samozřejmě zůstává nezměněn. Články, které nebudou zveřejněny v novinách, vycházejí na www.lidovky.cz a www.smocr.cz - najdete je níže.

U všech článků je třeba dodržet etické principy a obsah nesmí být v rozporu se zákony – například je třeba vyhnout se pomluvám, šíření poplašné zprávy, respektovat presumpci neviny aj.

Jakékoliv dotazy k projektu lze poslat na adresu starostovepisi@lidovky.cz.

05.03.2020

Pište, pište, pište

Přinášíme plán rubriky Starostové píší noviny do konce května.

22.01.2020

Plán témat Starostové píší noviny

Jak starostové bojujují proti zněčištění životního prostředí, co čtou za knihy, jaké mají krajské speciality či kam se u nich chodí se psem na vycházku, se můžete dozvědět z rubriky Starostové píší noviny. Doufáme, že se přidáte se svými zkušenostmi i Vy.

27.08.2019

Starostové píší noviny - plán témat do konce října 2019

Nová témata na měsíce září a říjen jsou tady! Podělte se s námi o své zkušenosti tentokrát například s půjčováním kol či koloběžek, s kultivací starých sídlišt a bojem proti vandalům nebo nám napište, jak bojujete s kůrovcem, jak se staráte o obecní lesy nebo jak se ve Vaší obci slaví výročí založení republiky. Těšíme se na všechny Vaše příspěvky.

30.05.2019

Aktuální témata do srpna 2019

V příštích týdnech mohou přispěvatelé do rubriky Starostové píší noviny psát o situaci v dopravě ve svých obcích a městech, o tom, jak si u nich připomínají památku Cyrila a metoděje či Jana Husa, jak je to u nich s rybařením, zda mohou občanům nabídnout půjčovnu kol a koloběžek nebo třeba o tom, jakou zajímavou akci připravili ve své obci na prázdniny. Tato a další témata najdete v přehledu aktuálních témat do konce srpna 2019. Starostové pište a sdílejte příklady dobré praxe ve Vašem městě či obci, podělte se s ostaními o pozitivní, ale i negativní zkušenosti.

05.04.2019

Začněme tam, kde to nefunguje

data/fileBank/c95ede24-fae9-42a8-a319-2434b0c0b4f1.pdf

Stavební úřady v dnešním systému plní svou roli. Záměr je dalším přispěním k vylidňování menších měst

 

21.03.2019

Lavinový efekt bývá v obcích obzvláště silný

Pod slovem „čistota“ si každý představuje něco jiného a chápání jeho významu je tak zcela subjektivní. Začnu proto tak trochu od lesa. Tedy lépe řečeno od Neapole. 

06.03.2019

Starostové píší noviny

21. 3. 2019 budou zveřejněny příspěvky na téma: Čistota. Co děláte pro to, aby bylo vaše město/obec čisté (odpadky na ulicích, v příkopech, v lese, nepořádek po společenských akcích, znečištěná pískoviště a další veřejné plochy (i od psů či uživatelů drog). Uzávěrka 15. 3.

15.08.2018

Aktuální témata projektu "Starostové píší noviny"

Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY a zapojte se i vy!

02.05.2018

"Starostové píší noviny" - aktuální plán témat

Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY a zapojte se i vy!