Publikace

Svaz vydává celou řadu publikací, které najdete níže. Kromě toho svým členům poskytuje informační servis také prostřednictvím těchto webových stránek a dalších nástrojů.

Vybrané publikace Svazu měst a obcí ČR

Karty investičních příležitostí, 2023

Starostenské humoresky, 2021

Odpovědné nakupování pro města a obce, 2019

Obec a územní plánování, 2019

Národní dotační zdroje - příležitosti a možnosti pro města a obce z národních zdrojů, 2019

Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech ČR, 2011

 

Publikace, které vznikly v rámci projektů Svazu měst a obcí ČR

ESO

Publikace, které vznikly v rámci projektu ESO

CSS

Publikace, které vznikly v rámci projektu CSS

Smart City

Publikace, které vznikly v rámci projektu Smart City

Publikace z projektu Smart City II

 

 

19.03.2024

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V prvním čísle letošního roku si můžete přečíst rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Další stránky jsou věnované například činnosti senátního Organizačního výboru, volbě soudců Ústavního soudu či fotorubrice mapující činnost Senátu.

08.03.2024

Analýza dopadů směrnice o čištění městských odpadních vod

Přinášíme vám analýzu směrnice 91/271/EHS o čištění městských odpadních vod z hlediska klíčových dopadů pro města a obce.

08.01.2024

Obce mluví o vodě

Svaz měst a obcí ČR se v roli aplikačního garanta podílel na vzniku publikace „OBCE MLUVÍ O VODĚ: Pravidla a postupy pro komunikaci vybraných opatření na hospodaření s dešťovou vodou mezi místní samosprávou a veřejností“.

18.12.2023

Metodika pro naplnění zásady DNSH pro obce a města

Svaz vydává Metodiku pro naplnění zásady významně nepoškozovat životní prostředí pro města a obce, která je určena obcím a městům vodítko k naplnění prozatím neuchopeného principu DNSH (do no significant harm = významně nepoškozovat životní prostředí), které je aplikováno při žádostech o podporu z EU dotačních programů na základě legislativy EU. Metodika také vyjasňuje provázanost s již zavedenými povinnostmi (SEA, EIA).

20.03.2023

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V prvním čísle letošního roku si můžete přečíst rozhovor s 1. místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem. Další stránky jsou věnované například odborným pohledům na aktuální legislativu, zprávám z regionů či fotorubrice mapující činnost Senátu.

02.01.2023

Svaz měst a obcí spustil bezplatnou webovou aplikaci Diář starosty

Internetová aplikace Diář starosty je pro Vás zdarma. Svaz měst a obcí ji vytvořil jako rozšířenou verzi své oblíbené stejnojmenné publikace. Má pomoci samosprávám zorientovat se v povinnostech ve vztahu k státní správě. Její obsah si uživatelé mohou sami upravovat.

01.01.2023

PŘÍRUČKA PRO ČLENA ZASTUPITELSTVA OBCE po volbách v roce 2022

Je to tady! Vše, co jste chtěli vědět o funkci zastupitele a neměli jste se koho zeptat. Již více než 30 let jsme tu s Vámi. Stáhnněte si Příručku pro člena zastupitelstva obce bezplatně.

21.12.2022

Diář starosty 2022/2023 vám usnadní práci i v novém roce

Druhé vydání oblíbené publikace vychází! Opět zcela zdarma.

21.12.2022

Vzdělávací balíček pro starosty k Vánocům od Svazu měst a obcí ČR

Právě v těchto dnech jste do schránek Vašich úřadů obdrželi nejspíš první letošní vánoční dárek. Jako uvítání starostek a starostů v jejich úřadech, Svaz měst a obcí připravil Vzdělávací balíček. Obsahuje oblíbené svazové publikace Diář starosty a Příručku pro člena zastupitelstva i další užitečné informace.

19.12.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve čtvrtém čísle letošního roku si můžete přečíst speciální rubriku k volbám do Senátu v roce 2022. Další stránky jsou věnované například představení všech laureátů Stříbrných medailí předsedy Senátu, 30. výročí Ústavy České republiky či rubrice mapující složení Senátu v 14. funkčním období.

09.12.2022

Jak posuzovat udržitelnost bydlení?

Jak města a obce vědí, zda je jejich bytová politika dlouhodobě udržitelná? Následující článek představuje jednoduchý, účinný a zároveň flexibilní nástroj, prostřednictvím kterého lze nastavit, sledovat a praktikovat dlouhodobá rozhodnutí v rámci koncepce bydlení.

08.11.2022

Jak na dostupnost a udržitelnost bydlení?

Sdílené bydlení má mnohá pozitiva a je vhodné nejen pro mladé.

26.09.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve třetím čísle letošního roku si můžete přečíst speciální článek k 100. vydání senátního čtvrtletníku. Další stránky jsou věnované například Stříbrné medaili předsedy Senátu pro Jevhena Perebyjnise, činnosti Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, či fotografickým rubrikám komentujícím zahraniční politiku.

20.07.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V druhém čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Další stránky jsou věnované například českému předsednictví v Radě EU, reportážnímu článku o zahraniční cestě do USA, či fotografickým rubrikám komentujícím senátní cestu na Ukrajinu a zahraniční politiku.

08.04.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve čtvrtém čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s místopředsedou Senátu Janem Horníkem. Další stránky jsou věnované senátní podpoře Ruskem napadené Ukrajiny, reportážnímu článku o zahraniční cestě do Bruselu, či fotografickým rubrikám komentujícím představení nové vlády v českém Senátu a zahraniční politice.

12.01.2022

Diář starosty se stal hitem pro samosprávy. Pro zájemce je zdarma ke stažení i elektronická verze.

Diář starosty se po odvysílané reportáži ČT stal hitem a poptávka z řad obcí, které nejsou členy Svazu měst a obcí, vysoce převyšuje počty zbylých výtisků. Není třeba smutnit - k dispozici je i elektronická verze volně ke stažení!

08.12.2021

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve čtvrtém čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s místopředsedou Senátu Jiřím Oberfalzerem. Další stránky jsou věnované úvaze na téma 10 let bez Václava Havla, reportážnímu článku o zahraniční cestě na Ukrajinu, či fotografickým rubrikám komentujícím senátní akce a diplomatické návštěvy.

08.12.2021

Aktualizace Analýzy přímo řízených programů EU v programovém období 2021-2027

Přinášíme vám aktualizaci Analýzy přímo řízených programů EU v programovém období 2021 – 2027, kterou Svaz nechal zpracovat v minulém roce. Obsahuje přehled 11 programů včetně aktuálního stavu příprav výzev, shrnutí využitelnosti programů pro obce a města a klíčové faktory úspěchu pro zapojení do projektů.

10.11.2021

Starostenské humoresky jsou na světě

Na svazovém Sněmu pokřtěné Starostenské humoresky se v příštích dnech rozlétnou k autorům příběhů. Ostatní si je mohli odvézt z již zmíněného XVIII. sněmu a další příležitost budou mít zájemci i na XXIV. celostátní finanční konferenci 25. a 26. 11. v Praze.

31.08.2021

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve třetím čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Na dalších stránkách nechybí ohlédnutí za návštěvou paní Svajtlany Cichanouské, aktuální legislativní témata, jako exekuční či stavební zákon, nebo polemika o odvolatelnosti prezidenta republiky.

31.05.2021

Jednoduchá osvětlovací příručka

V pořadí již druhá příručka MŽP je určena zejména zástupcům obcí a měst, kteří plánují a realizují rekonstrukce, výměny a instalace nových svítidel.

20.05.2021

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V pořadí druhém čísle letošního roku si v časopise Senát můžete přečíst velký rozhovor s 1. místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou. Na dalších stránkách na vás čeká shrnutí aktuální legislativy či komentáře k volebnímu zákonu. A např. v polemice si můžete přečíst o problematice pandemie.

06.05.2021

Zajímá vás otázka dostupného a udržitelného bydlení?

SMO ČR se účastnil jako garant projektu „Dostupné a udržitelné bydlení ve strategickém plánování sídel“. Co mohou udělat města a obce ve prospěch dostupnosti a udržitelnosti bydlení na svém území?

12.04.2021

Příručka pro člena zastupitelstva obce po volbách 2018

Aktuální vydání Příručky pro člena zastupitelstva obce po volbách v roce 2018 detailně a srozumitelně zprostředkovává jednoduchou formou důležité informace o procesu řízení obcí. Příručka je orientovaná jak na stávající, tak i na nově zvolené zastupitele obcí. Její obsah však ocení i další zaměstnanci obcí, kteří díky ní získají podrobnější přehled o fungování veřejné správy a s ní související legislativou.

03.03.2021

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V prvním čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

27.01.2021

Projekt ESO vydal publikaci Finanční řízení obcí

Publikace "Finanční řízení obcí", kterou pro vás připravil projekt ESO, může pomoci všem, kteří mají zájem získat ucelený přehled právního a ekonomického rámce o správě veřejných financí. Již nyní si publikaci můžete bezplatně stáhnout na webu Svazu.

31.12.2020

Analýza Přímo řízených programů EU v programovém období 2021-2027

Jaké jsou možnosti Přímo řízených programů pro obce a města v novém programovém období? Pro jaký typ projektů a v jakých oblastech je využití těchto programů vhodné? Jakým způsobem se mohou obce a města zapojit do projektů podpořených těmito programy a jakou podporu potřebují čeští žadatelé, aby je uměli ve větší míře využívat? Na to vše se zaměřuje Analýza Svazu s přehledem Přímo řízených programů po r. 2021.

26.11.2020

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V posledním čísle letošního roku se v časopise Senát dočtete o ostře sledované cestě předsedy Senátu na Taiwan. Na dalších stránkách na vás čeká shrnutí voleb do Senátu 2020 či medailonky více než 20 osobností oceněných Stříbrnou pamětní medailí předsedy Senátu. A např. v polemice si můžete přečíst o aktuálním tématu zrušení superhrubé mzdy.

19.08.2020

Vychází nové číslo časopisu Senát

V novém čísle časopisu Senát se dočtete například o historické úloze šlechtického rodu Valdštejnů – Lvi ve službách císařů, dále můžete číst o Krizi jako výzvě pro bezpečnost a demokracii či se dozvíte legislativní novinky - Daň z nabytí nemovitostí definitivně končí a mnoho dalšího.

26.02.2020

Publikace Smart City

Tyto publikace vznikly v rámci projektu Smart City

21.02.2020

Vychází nové číslo časopisu Senát

Nejen o posledním rozloučením s bývalým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou se můžete dočíst v prvním letošním čísle časopisu Senát.

21.02.2020

Publikace projektu CSS

Tyto publikace vznikly v rámci projektu Centra společných služeb:
•444 otázek a odpovědí pro starosty obcí
• Příklady dobré praxe ve spolupráci s DSO
• Sborník konference VZ
• Správa osobních údajů v praxi obcí a měst
• Veřejné zakázky – otázky a odpovědi

23.12.2019

Publikace "Odpovědné nakupování pro města a obce" je na světě

Nová publikace, kterou vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí by se měla stát inspirací pro všechny představitele samospráv, kteří mají zájem o to, aby jejich nákupy a veřejné zakázkyměly maximální přínos pro občany, podniky i životní prostředí.

23.12.2019

Publikace Obec a územní plánování

Ústav územního rozvoje ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj připravil publikaci Obec a územní plánování. Příručka má sloužit k základní orientaci, popisuje činnosti, práva i povinnosti obcí v oblasti územního plánování.

02.12.2019

Předvánoční číslo časopisu Senát je tady

Další číslo časopisu Senát právě vyšlo.

27.08.2019

Jak postupovat v případech týrání zvířat

Státní veterinární správa aktuálně na svých internetových stránkách zveřejnila publikaci „Jak postupovat v případech týrání zvířat“ určenou především obcím s rozšířenou působností. Brožurka obsahuje základní doporučení pro aplikaci současné právní úpravy v oblasti ochrany zvířat proti týrání, zejména zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. 

27.08.2019

Česko je pozadu s energetickými úsporami. Pro starosty těžko uchopitelná agenda. Pomůže nová kuchařka od Národního centra energetických úspor.

Česká republika se zavázala snížit do roku 2020 konečnou spotřebu energie o 51,1 petajoulů, což zhruba odpovídá množství energie potřebné na vytápění celé Prahy po dobu dvou let. Tento cíl však plníme velice pomalu, což může vyústit i v sankce Evropské komise. Ještě mnohem ambicióznější závazky nás čekají v období do roku 2030. EU chce do roku 2030 snížit spotřebu energií o 32,5 procenta.

Jedním z důvodů pomalého postupu ČR je i přetíženost obcí nejrůznější agendou uloženou státem nebo nedostatečná orientace v tématu energetických úspor zástupců samosprávy i soukromého sektoru a s tím spojené nedostatečné čerpání dotačních titulů určených na energetické úspory.

„Více než 35 procent energie se v Evropské unii spotřebuje v budovách. Stát, kraje i obce mají ve svém majetku tisíce budov, které by bylo možné za podpory dotací energeticky vylepšit. Při správném nasazení a užívání moderních technologií by bylo možné neefektivní nakládání s energií snížit o více než polovinu,“ říká ředitelka Národního centra energetických úspor Marie Zezůlková

Národní centrum energetických úspor proto zpracovalo jasnou a přehlednou publikaci: „Příručka k energetickým opatřením pro starosty – Proč energetické úspory a jak na ně?“ 

19.08.2019

Přichází nové číslo časopisu Senát

 

30 let demokracie, 30 let svobodného skautingu,
30 let od svatořečení Anežky České
Senátní návrhy na státní vyznamenání
Senát chce usnadnit lidem cestu k bydlení

 

 

 

 

https://www.senat.cz/informace/casopis/index.php

21.05.2019

Nové vydání časopisu Senát

Přečtěte si elektronickou verzi čtvrtletníku.

10.05.2019

Publikace: Národní dotační zdroje - příležitosti a možnosti pro města a obce z národních zdrojů

Po úspěchu předcházející publikace Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce přehledně mapující možnosti, které mají obce a města při čerpání národních dotací, vychází její aktualizované vydání.

15.12.2017

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

26.09.2017

Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce

Řešíte, jak šetrně svítit v obcích? Dokument poskytuje jednoduché vodítko pro výběr veřejného osvětlení šetrného k nočnímu prostředí a respektujícího soukromí a zdraví obyvatel. Tento stručný návod na venkovní osvětlení vznikl na základě současných znalostí. Byl vydán Ministerstvem životního prostředí spolu se Svazem měst a obcí České republiky, členy meziresortní pracovní skupiny pro problematiku světelného znečištění.

25.01.2017

Publikace "Národní dotační zdroje" pomůže městům a obcím s čerpáním peněz ze státního rozpočtu ČR

Kde a jak mohou samosprávy čerpat finanční prostředky z tuzemských programů v gesci ministerstev a dalších organizací? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Jmenuje se "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" a formou souhrnných informací a přehledných tabulek čtenáře provádí dotačními příležitostmi a možnostmi pro města a obce.

09.01.2017

Publikace: Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce

Kde a jak mohou samosprávy čerpat finanční prostředky z tuzemských programů v gesci ministerstev a dalších organizací? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Formou souhrnných informací a přehledných tabulek čtenáře provádí dotačními příležitostmi a možnostmi pro města a obce. 160stránková brožura je k dispozici zdarma, a to v tištěné i v elektronické podobě.

15.06.2016

Publikace "Evropské fondy pro nestátní neziskové organizace" seznamuje s možnostmi evropských dotací

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo publikaci s názvem Evropské fondy pro nestátní neziskové organizace. Rozdělena je podle typových aktivit, na které mohou neziskovky žádat prostředky z evropských zdrojů. Představuje tak přehled všech evropských programů vhodných pro financování projektů neziskových organizací.

12.02.2016

Evropské dotace - Nové možnosti, příležitosti a zkušenosti měst a obcí

Průvodce finanční podporou z programů Evropské unie v letech 2014-2020 vydal - díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj - Svaz měst a obcí ČR. Publikace je dostupná zdarma, stáhnout si ji můžete zde.

12.02.2016

S evropskými dotacemi samosprávám poradí nová publikace

Průvodce finanční podporou z programů Evropské unie v letech 2014-2020 vydal - díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj - Svaz měst a obcí ČR. Publikace nazvaná "Evropské dotace - Nové možnosti, příležitosti a zkušenosti měst a obcí" vyšla v nákladu 1 000 ks. Dostupná je zdarma, a to i v elektronické podobě.

10.12.2015

Společně se dá prosadit víc

„Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“ je název nové publikace Svazu měst a obcí ČR pokřtěné na XVIII. celostátní finanční konferenci. Vydaná byla v rámci projektu financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost . 

27.02.2015

Odpovědný zastupitel čte Sbírku případových studií

Podobně jako to bývá ve škole, dá se s trochou nadsázky říci, že i ve světě samospráv existuje povinná literatura. Řeč je o publikacích určených starostkám a starostům a dalším pracovníkům radnic. Jejich „rodinu“ nedávno rozšířila Sbírka případových studií.

12.02.2015

Inspirujte se z meziobecní spolupráce

Vůbec poprvé si mohou města a obce přečíst vytištěné příklady dobré praxe meziobecní spolupráce. A to v brožuře „Inspirujte se z meziobecní spolupráce“, kterou vydal Svaz měst a obcí ČR. Stalo se tak v rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce (MOS), označovanému také jako „Obce sobě“. 

10.02.2015

300 praktických otázek a odpovědí pro starosty obcí

300 praktických dotazů a odpovědí souvisejících se životem samospráv najdete ve stejnojmenné publikaci. Týkající se témat, která nejčastěji trápí města a obce.

05.12.2014

Vyšla nová Příručka pro člena zastupitelstva obce

V rámci projektu Odpovědný zastupitel pro otevřenou a hospodárnou obec vyšla nová Příručka pro člena zastupitelstva obce. Obsahuje aktuální informace z oblasti legislativy, komunální politiky a konkrétní příklady dobré praxe.

06.11.2014

Příručka pro člena zastupitelstva obce je těsně před vydáním

Ve druhé polovině listopadu vyjde v elektronické podobě aktualizovaná Příručka pro člena zastupitelstva obce. A to v rámci projektu Odpovědný zastupitel pro odpovědnou a hospodárnou obec. Tištěná publikace bude k dispozici v prosinci.

23.10.2014

Příručka pro člena zastupitelstva obce

V rámci projektu Odpovědný zastupitel připravujeme na podzim roku 2014 nové vydání Příručky pro člena zastupitelstva obce, jejímž obsahem jsou témata týkající se legislativy, jednotlivých oblastí komunální politiky a konkrétní příklady z praxe.

13.05.2014

Manifest místních a regionálních samospráv „Evropské volby 2014“

23. a 24. května 2014 se v České republice uskuteční volby do Evropského parlamentu. Jde o jedinou instituci, jejíž členy volí přímo občané jednotlivých členských zemí. Jak společně Evropu oživit? Devět klíčových poselství a řadu dalších informací obsahuje Manifest místních a regionálních samospráv nazvaný „Evropské volby 2014“. Vydala ho Rada evropských měst a obcí (CEMR).

31.01.2013

Příručka pro člena zastupitelstva obce - aktualizace 3. vydání

Aktualizované vydání praktického průvodce z roku 2010, jehož obsahem jsou témata týkající se legislativy, jednotlivých oblastí komunální politiky a konkrétní příklady z praxe.

22.06.2012

Analýza potřeb venkova ke stažení

Svaz právě vydal analýzu potřeb venkova. Analýza si klade za cíl ukázat, s jakými problémy venkovské obce nejčastěji bojují a do jakých oblastí potřebují investovat, a to hlavně ve světle debat o budoucím nastavení dotačních programů pro evropské fondy. Analýza se proto zabývá rolí EU fondů v obecních rozpočtech a jejich dopadem na zadlužování venkova. Popisuje a z pohledu obcí také hodnotí, jak funguje organizace a správa evropských prostředků, a přináší doporučení pro zefektivnění systému evropských fondů v budoucím programovacím období po roce 2013.

11.05.2012

Současné trendy v partnerství měst a obcí

Svaz právě vydal novou publikaci, která mapuje situaci v partnerství měst a obcí v České republice. Přináší zajímavé a nové informace o zapojení českých měst a obcí do této velmi oblíbené formy mezinárodní spolupráce.

18.04.2012

Zpráva ESN "Rozvoj komunitní péče"

Zpráva Evropské sociální sítě, která se týká rozvoje komunitní péče. Obsahem zprávy jsou informace o prvních krocích v procesu deinstitucionalizace služeb a identifikace důležitých prvků pro kvalitní komunitní péči.

11.04.2012

Sbírka případových studií z měst a obcí

 

Publikace případových studií připravená v rámci projektu Vzdělaný zastupitel ke stažení.

 

13.06.2011

Aktualizovaná Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech ČR

Svaz měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR oficiálně představili aktualizovanou Strategii rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech ČR. Strategie byla oficiálně předána také ministerstvu životního prostředí s žádostí o její maximální zohlednění při tvorbě věcného záměru zákona o odpadech a další připravované související legislativy.

01.04.2011

Příručka pro člena zastupitelstva obce po volbách v roce 2010

Třetí vydání praktického průvodce, jehož obsahem jsou témata týkající se legislativy a jednotlivých oblastí komunální politiky. Součástí jsou i konkrétní příklady z praxe. Tištěná verze Příručky byla již v prosinci roku 2010 distribuována všem zastupitelům ve městech a obcích, elektronickou verzi publikace vám přinášíme zde.

13.12.2010

Chytřejší města jako evropské téma

Jaké je "chytré" město? Hrají svou roli jen komunikační a informační technologie, nebo se jedná o koncept širší, obsahující celou škálu přístupů, mentálních a fyzických vlastností sídel, která z toho kterého města činí právě ono "chytřejší" město?

Na tyto otázky se snaží odpovědět tato publikace Svazu.

01.11.2010

Analýza potřeb měst po roce 2013 z hlediska budoucí kohezní politiky

Analýza potřeb měst i analýza potřeb obcí tvořící základ připravovaných pozic Svazu k budoucí podobě politiky soudržnosti a společné zemědělské politiky po roce 2013, zejména té části, která se týká rozvoje venkova.

02.06.2010

Využijte publikaci Poplatkové systémy v obcích - rizika a příležitosti pro odpadové hospodářství

Přinášíme vám zajímavou publikaci Poplatkové systémy v obcích - rizika a příležitosti pro odpadové hospodářství.

13.08.2008

Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech České republiky

Kompletní znění Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech České republiky ke stažení.

25.02.2008

Příručka "Partnerství pro budoucnost"

Rádi bychom vás upozornili na to, že pod názvem Partnerství pro budoucnost právě vyšla velmi užitečná praktická příručka pro všechny, kteří se zabývají partnerskou spoluprací obcí a měst. Jde o publikaci Rady evropských obcí a regionů (CEMR), kterou Svaz přeložil do češtiny.

19.09.2007

Zlepšila se situace v sociálních službách?

Odpověď na tuto otázku je ukryta v nové publikaci s příznačným názvem Od paragrafů k lidem. V prvních zářijových dnech ji vydalo tiskem občanské sdružení SKOK a jejím obsahem je podrobný rozbor situace v sociálních službách po přijetí nového zákona. V knižní podobě je k dispozici také v Kanceláři Svazu, v elektronické podobě ve formátu PDF si ji můžete stáhnout níže.

09.08.2007

Audit měst: Zpráva o stavu evropských měst

Zprávu hodnotící kvalitu života v evropských městech vydává Evropská komise v rámci své iniciativy European Urban Audit zahrnující 27 národních statistických úřadů členských států EU. Shrnuje a srovnává data o městech EU z oblasti demografie, hospodářství a sociální sféry. Zahrnuje hodnocení i dalších dat, jako např. úroveň vzdělání, zapojení občanské společnosti a kvalitu životního prostředí. Studie představuje typologii evropských měst, podle nichž se města mohou vzájemně srovnávat.

11.05.2007

Svaz měst a obcí očima století

Tak zní název publikace, kterou vydává Svaz u příležitosti oslav 100 let od jeho založení. Tuto knihu pokřtíme společně na jubilejním X. Sněmu Svazu 24. května v Hradci Králové. Při oslavách zde také předáme ocenění za zásluhy o rozvoj Svazu. X. Sněmu se zúčastní nejvyšší státní představitelé v čele s předsedou vlády Mirkem Topolánkem a předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem.

22.03.2007

Svaz měst a obcí ČR a společnost Člověk v tísni společně vydaly publikaci Česká zkušenost transformace na místní úrovni.

Publikace vznikla v rámci projektu Podpora samosprávné demokracie v Bělorusku v edici X-Crossing za podpory Ministerstva zahraničních věcí. Publikace je jakousi „kuchařkou“, která popisuje průběh transformace místní správy v České republice.

14.11.2006

Publikace pro malé obce

APVF (Association des Petites Villes de France) ve spolupráci s AFCCRE (Association Française du Conseil des Communes et Régions d´Europe) vydaly knihu s praktickými příklady použití strukturálních fondů pro rozvoj malých obcí.


14.11.2006

Příručka člena zastupitelstva obce po volbách 2006

Svaz měst a obcí ČR připravuje aktualizované vydání ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR. Tato publikace má za cíl pomoci především novým zastupitelům zvoleným do obecních a městských zastupitelstev v komunálních volbách 2006 orientovat se v oblasti veřejné správy.

30.10.2006

Nové publikace s návody pro města

Publikace "Města pro lidi" zaměřující se na snižování automobilové dopravy ve městech vyšla již loňském roce. Letos vydalo Ministerstvo životního prostředí další dvě - "Cyklistika pro města" a "Děti na cestách - bezpečně po městě." Všechny knihy byly vydány v rámci komunikační strategie MŽP a jsou k dispozici zdarma.

15.09.2006

Publikace Obnovitelné zdroje energie a efektivní řízení samospráv

Vyšla druhá publikace projektu C2ENET Obnovitelné zdroje energie a efektivní řízení samospráv. Shrnuje příspěvky konference k obnovitelným zdrojům energie, která se konala v březnu 2006 ve Welsu a v květnu v Innsbrucku v Rakousku. Obě se soustředily na možnosti v oblasti vytápění, využití pelet a prezentace příkladů dobré praxe z Rakouska.

V druhé části se publikace zabývá efektivním řízením samospráv – zajištěním kvality ve veřejné správě, inovativními přístupy, Místní agendou 21 a uplatněním různých přístupů k řízení ve veřené správě (BSC, benchmarking, benchlearning atp.).

10.02.2006

Jak efektivně uplatnit CAF v samosprávných úřadech - soubor příkladů

Informační středisko Národní podpory jakosti vydává publikaci Jak efektivně uplatnit CAF (The Common Assessment Framework)“ v samosprávných úřadech - soubor příkladů (zvyšování kvality úřadu pomocí sebehodnocení). „Společný hodnotící rámec (CAF)“ byl vypracován s cílem představit novou verzi CAF na 2. konferenci kvality ve veřejné správě v Evropské unii, která se konala v Dánsku v roce 2002.

02.05.2005

Právní příručky pro obce

Vydavatelství ASPI vydalo dvě publikace určené obcím. Meritum Obce 2005 obsahuje srozumitelný výklad oblastí, které představitelé obcí v praxi řeší, a to ve znění předpisů pro rok 2005. Celá problematika je rozdělena do devíti částí – Obce; Kraje a správní řád; Majetek obce; Daně a místní poplatky; Obyvatelstvo; Volby a místní referendum; Bezpečnost obce; Územní rozvoj, silniční doprava, školství a Ochrana životního prostředí. Další kniha pojednává o DPH ve vztahu k obecním rozpočtům.

29.04.2005

Vzory právních předpisů pro obce

Ministerstvo vnitra ČR vydalo ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR vzory právních předpisů obcí k jednotlivým zákonným zmocněním. Vzorové předpisy jsou shromážděny ode všech ústředních správních orgánů, takže tam naleznete informace ke všem Vašim činnostem. Předpisy naleznete pod tímto odkazem.

27.10.2004

EUROPROJEKT – ukázka připravované příručky

Počátkem října byly dokončeny práce na příručce věnované dopadům evropské legislativy na práva a povinnosti obcí v oblasti veřejných zakázek. Příručka vychází z oborové analýzy, kterou pro MEPCO zpracovala bruselská společnost SN Consultancies. Ukázku výsledného textu v konečném grafickém zpracování vám nyní nabízíme v elektronické formě.

02.06.2004

EUROPROJEKT - Dopad evropské legislativy na města a obce ČR

Na základě smlouvy se Svazem měst a obcí ČR zahájila společnost MEPCO v květnu 2004 přípravné práce na provedení analýzy dopadů evropské legislativy na chod měst a obcí po vstupu České republiky do Evropské Unie. Analýza se bude v první fázi týkat problematiky veřejných zakázek a veřejné podpory a bude zakončena vydáním praktické příručky pro zastupitele.

19.03.2004

Příručka člena zastupitelstva obce na CD-ROM

Novelizované vydání Příručky člena zastupitelstva obce, která byla za široké spolupráce vydána v roce 2002 v rámci projektu MATRA a rozeslána Svazem zdarma všem členům obecních i krajských zastupitelstev, bude již brzy připraveno, tentokrát na CD-ROMu.