Tiskové zprávy

Na tomto místě najdete tiskové zprávy s aktuálními informacemi ze života Svazu měst a obcí ČR. Zjistíte, co Svaz prosazuje, na čem momentálně pracuje, komu pomáhá a jak.

05.06.2024

SMO ČR zve na tiskovou konferenci

Ve čtvrtek 6. června 2024 se od 16.00 hodin uskuteční v sále Brno pavilonu A brněnského Výstaviště tisková konference k rozpočtovému určení daní, ale i k využití umělé inteligence ve prospěch obcí.

17.05.2024

Návrh SMO ČR přinese finanční přínos všem obcím

Na tiskové konferenci 16.5. 2024 v hotelu Jezerka představil předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov František Lukl návrh Svazu ke změně rozpočtovému určení daní (RUD), jež vláda schválila dne 7.5.2024. O něm bude vedení Svazu jednat v příštích dnech na ministerstvu financí. Návrh Svazu nezasáhne do státního rozpočtu, a přitom přinese finanční přínos všem obcím.

17.05.2024

V ČR loni ubylo obalového odpadu, Češi ale v třídění nepolevili. 

V roce 2023 vzniklo v ČR 1,261 milionu tun obalového odpadu, což je meziročně o 4 % méně. Firmy uvedli na trh jednak méně baleného zboží a obalů, častěji také balili své výrobky do opakovaně použitelných obalů.

14.05.2024

Ministerská kudla do zad většině obcí a měst ČR

Pozvánka na tiskovou konferenci SMO ČR.

06.05.2024

Další rána malým obcím, obešli nás, zní ze Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR)

Počet obyvatel zamíchá s výší přerozdělení daní (RUD) pro kraje i města. Novela rozpočtového určení daní, která primárně cílí na kraje, s sebou přináší skryté nebezpečí pro obce.

29.04.2024

SMO ČR: Předložený návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) na povinné zálohování PET lahví a AL plechovek musíme odmítnout, hledáme však i levnější, pro občany vstřícnější řešení, která budou v souladu s evropskou legislativou.

Životní prostředí je jednou z priorit Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), potvrdili i delegáti loňského XIX. sněmu SMO ČR v Olomouci. Velice zásadně tedy Svaz vnímá vývoj odpadové legislativy, a to jak na úrovni České republiky, tak i na úrovni Evropské unie.

27.03.2024

Tvrdý trest za dobré hospodaření?

Už podruhé se v tomto týdnu dozvídají starostové z médií, co všechno mají nově platit za stát ze svých rozpočtů.

11.03.2024

Krajská setkání 2024 odstartují v Brně

Inspirativní prostory Moravské galerie budou letos hostit první ze šňůry krajských setkání Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

13.12.2023

Jednání s vládou 7. prosince 2023

Předseda Svazu František Lukl (starosta města Kyjov), místopředsedové Miroslav Žbánek (primátor města Olomouc), Zdeněk Pištora (starosta města Postoloprty), Pavel Drahovzal (starosta obce Velký Osek) a členové Předsednictva SMO ČR Dagmar Škodová Parmová (primátorka města České Budějovice), Olga Dočkalová (starostka obce Sudice) a Karel Rejchrt (starosta obce Božanov) se ve čtvrtek 7. prosince 2023 sešli k jednání ve Strakově akademii s představiteli vlády.

04.12.2023

Souhra státu a obcí může být optimálnější

Spolupráce je postavená na přímé a otevřené komunikaci, na důvěře a také na rovnocenném partnerství. To by mělo platit v současné době, kdy krize následuje krizi, dvojnásob.

01.12.2023

Otvíráme rozpočtové určení daní

Ratifikace zbylých článků Evropské charty místních samospráv, pravidelné vzájemné konzultace a změna rozpočtového určení daní pro města nad 30 tis. obyvatel, tyto tři body bude Svaz měst a obcí ČR prosazovat při jednáních s vládou.

07.11.2023

Nic nevzdáváme. Osud samospráv je v rukou Senátu.

Schvalování konsolidačního balíčku se posunulo z Poslanecké sněmovny do Senátu. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) apeluje na senátory, kteří prošli komunální politikou a mají za sebou práci pro obce ve funkci starosty či zastupitele, aby zvážili stávající podobu balíčku a jeho negativní dopady do obecních rozpočtů.

31.10.2023

SMO ČR: Ovlivňujeme evropskou politiku

Prostřednictvím naší delegace u Rady evropských municipalit a regionů (CEMR), která jako reprezentativní politická organizace zastupuje zájmy více než 1 milionu evropských volených zástupců, chce Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ovlivňovat politické debaty a zaměřit pozornost na to, co je z našeho pohledu stále aktuálnější.

17.10.2023

Legislativa v oblasti energetiky musí být jednoduchá, ale hlavně MUSÍ BÝT PLATNÁ A ÚČINNÁ. 

Energetická konference, kterou uspořádal Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) minulý týden ve čtvrtek a pátek (12. a 13. 10. 2023), přinesla několik zásadních zjištění. V současné kritické situaci na poli energií nemá Česká republika zatím k dispozici ani aktualizované strategické dokumenty k energetice ani aktualizovaný vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu. Stát v této oblasti dokonale zaspal.

10.10.2023

Pojďme zatočit s energošmejdy, vyzývá SMO

Svaz měst a obcí České republiky pořádá 1. ročník konference Energetické výzvy a limity obcí a měst. Konat se bude 12.–13. října 2023 v Kongresovém centru v Praze.

14.09.2023

Kondolence

S velkým zarmoucením jsme přijali zprávu o tragické nehodě, při které přišel o život starosta obce Zaječov, pan Vladimír Havlík. Měli jsme čest ho poznat jako nového člena Rady a dalších orgánů Svazu. Svaz měst a obcí ČR vyjadřuje hlubokou soustrast všem pozůstalým. Čest jeho památce.

30.08.2023

Vláda snižuje investiční možnosti obcí o 100 mld. Kč – náraz do finanční zdi bude rychlý

Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) kritizovaný konsolidační balíček snižuje investiční možnosti obcí.

24.08.2023

SMO ČR: U daně z nemovitosti nakonec zvítězil zdravý rozum a naše argumenty

Výnos z daně z nemovitosti by podle koaličního pozměňovacího návrhu zůstal obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu deseti miliard korun. To je výsledek nočního jednání vlády, s kterým půjdou její členové do poslanecké sněmovny, tak jak dnes ráno informovala média.

18.08.2023

Předseda SMO ČR informuje o vývoji jednání o konsolidačním balíčku

Minulý týden (18.8.2023) odešel na adresy všech českých a moravských samospráv e-mail, kterým František Lukl, předseda SMO ČR informoval o pokračování vyjednávání o konsolidačním balíčku.

24.07.2023

Novela zákona z dílny MPSV nová místa ve školkách nezajistí, varuje Svaz města obcí ČR

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce novelou zákona stanovit obcím nové povinnosti při zřizování mateřských škol a nově také dětských skupin. Návrh ale obsahuje řadu chyb, kvůli kterým se mine účinkem. Obce přitom mají hotové projekty na nové školky, chybí jim ale peníze.

27.06.2023

SMO ČR dnes opět u jednacího stolu s ministrem Stanjurou. Zůstane daň z nemovitosti i nadále 100 % příjmem obcí?

Dnes odpoledne (27. června od 14:00 hodin) proběhne v Poslanecké sněmovně společné jednání Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Elišky Olšákové s ministrem financí, Zbyňkem Stanjurou.

27.06.2023

Boj o daň z nemovitosti pokračuje

František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) obdrželi dnes na jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou příslib projednání jejich návrhů ke konsolidačnímu balíčku jak koaličními partnery, tak i na půdě Poslanecké sněmovny.

13.06.2023

Češi, Slováci, Maďaři a Poláci představí své chytré projekty

V současné době čelí společnost celé řadě výzev, mnohé se dotýkají obcí a měst. Je nezbytné zajistit občanům kvalitní prostředí pro život ve velkých městech i na malých obcích. Jednou z cest rozvoje, tak aby se dařilo i v budoucnosti lépe odolávat různým problémům, jsou tzv. SMART neboli CHYTRÁ řešení.

09.06.2023

Věcné připomínky Svazu nemohli úředníci ministerstva financí (MF) akceptovat

Ve čtvrtek 8. června 2023 se zástupci SMO ČR zúčastnili jednání k vypořádání připomínek ke konsolidačnímu balíčku.

06.06.2023

Poslanci znovu nenápadně otevřeli cestu rušení železničních lokálek

Sněmovna schválila v minulém týdnu novelu zákona o drahách, do které poslanci na poslední chvíli propašovali také institut tzv. přerušení provozuschopnosti dráhy (v dřívějších návrzích také jako „konzervace dráhy“).

06.06.2023

Vrátí se kamiony o víkendech na silnice?

Mají se občané žijící v blízkosti nejen hlavních silničních průtahů obávat o další zhušťování dopravy? Budou se víkendoví výletníci opět prodírat mezi kamiony?

06.06.2023

Znevažujete práci tisíců zaměstnanců obecních a městských úřadů

Konsolidace veřejných rozpočtů nemůže být sanována snížením platů zaměstnanců územních samosprávných celků, zní ze Svazu měst a obcí ČR k vládnímu návrhu.

30.05.2023

Reportáž z XIX. sněmu SMO ČR #2

18. a 19. května 2023 jsme si zvolili nové vedení Svazu měst a obcí, určili jsme si směřování Svazu na 4leté období a setkali se s prezidentem republiky, zástupci Senátu i vlády. Přinášíme další reportáž, která zachycuje nejzásadnější okamžiky programu.

30.05.2023

34 miliard korun stojí municipality konsolidace veřejných financí

Podle odhadů SMO ČR vychází finanční dopad konsolidačního balíčku na města a obce ve výši 34 mld. Kč. Svazoví experti vyčíslili jednotlivé položky, které se týkají dopadů na samosprávy, jako jsou dopady vyjmutí podílu obcí na dani z nemovitosti ve prospěch státního rozpočtu či vyjmutí podílu obcí na dani z hazardních her opět ve prospěch státního rozpočtu. Patří tam i odhad vyčíslení propadu vlivem ponížení podílu na sdílených daních v důsledku vyjmutí podílu obcí na 2procentních bodech u výnosu daně z právnických osob (DPPO). Města a obce také stále doplácejí na výkon přenesené státní správy.

18.05.2023

František Lukl pokračuje ve funkci předsedy SMO ČR

Bouřlivá diskuze k návrhu na zvyšování daně z nemovitosti, které si nárokuje stát v rámci konsolidačního balíčku, chaos ve financování školství, nepřehledné dotace, zálohování PET lahví a další stěžejní témata byla projednávána na XIX. sněmu Svazu, a to i za účasti hlavy státu Petra Pavla. Diskuze pokračovala také za přítomnosti dalších předních vládních činitelů, včetně předsedy Senátu Miloše Vystrčila a premiéra Petra Fialy.

12.05.2023

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) odmítá obohacování státu na úkor samospráv

Praha 12. května 2023, Včerejší vyhlášení tzv. konsolidačního balíčku, kterým chce vláda sanovat propad státního rozpočtu, vyvolalo u představitelů samospráv velké rozhořčení.

09.05.2023

Ze Svazu měst a obcí ČR zní jasné NE zavedení spotřební daně z tzv. tichých vín

Opět bez jakékoliv komunikace, bez odborné debaty chce stát přistoupit k zavedení spotřební daně z tzv. tichých vín.

17.04.2023

V Česku se představí e-úředník. Češi budou první v Evropě, které bude obsluhovat

Česko se může již brzy stát první zemí ve střední Evropě, ve které bude občany obsluhovat e-úředník.

11.04.2023

Jsou města a obce pro vládu ještě rovnocenným partnerem?

Praha, 11. 4. 2023, Minulý týden se samosprávy dozvěděly z médií o rušení některých poboček České pošty. Tento týden to jsou územní pracoviště finančních úřadů. Čí pobočky zruší vláda příští týden? A dozvědí se to také obce až z médií?

03.04.2023

Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje

Jedním z nejčastějších podání na energetické zprostředkovatele, se kterými se aktuálně obracejí spotřebitelé na Energetický regulační úřad (ERÚ), je porušování zákazu podomního prodeje. Stížnosti na tento problém se kupí i na obcích.  ERÚ proto ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) připravuje informační kampaň cílenou kromě spotřebitelů také na zastupitele měst a obcí, jak mohou nájezdům tzv. energošmejdů zabránit.

03.04.2023

Krajská setkání 2023

Připravili jsme pro vás souhrn prezentací, které jste mohli vyslechnout během krajských setkání i souhrn fotografií, které se během letošních krajských setkání objevovaly na titulce svazového Facebooku. Dokumentují celou jejich šňůru od Prahy až po Jihlavu, od kraje Středočeského až po Kraj Vysočina.

24.03.2023

Chceme jednat o poště

Praha, 24. března 2023, Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) zásadně nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty.

16.02.2023

Ne legalizaci konopí, ne nesystémovému zvyšování daně z nemovitosti

Seč, 16. 2. 2023, Zásadní stanoviska, která vzešla z jednání Předsednictva SMO ČR v předvečer letošní VIII. právní konference se týkají několika aktuálních témat, která momentálně hýbou diskuzí mezi městy a obcemi a jejich samosprávami.

14.02.2023

Letošní právní konference je za dveřmi

Středečním podvečerem (15. 2.) a prezentací na téma „korupční jednání zastupitelů“ začíná v pořadí již VIII. ročník právní konference, velmi oblíbené a hojně navštěvované svazové akce. Mezi hosty bude letos například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš či ministr vnitra Vít Rakušan. Ve čtvrtek (16. 2. 2023) uvítá účastníky i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

07.02.2023

Zjednodušení převodu nepotřebných nemovitostí státu na obce

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší převody nepotřebných nemovitostí státu, které pak obce a kraje mohou využít pro svůj rozvoj. Samosprávy budou mít také lepší přehled o nemovitostech jednotlivých státních institucí, které se na jejich území nacházejí.

02.02.2023

Dejme Bublavě po 20 letech novou šanci

Obec Bublava doplatila v 90. letech na stavbu akvaparku, který měl přitáhnout další turisty a zvýšit atraktivnost obce. Bohužel, v důsledku porušení rozpočtové kázně při čerpání dotací na jeho stavbu v letech 1999 – 2002 vznikl obci dluh, který se po dlouhá léta snaží poctivě splácet, což je pro malou obec s cca 5,5 mil. rozpočtem složité.

13.12.2022

Ohlédnutí za finanční konferencí

XXV. celostátní finanční konference je za námi. Jaká byla?

08.12.2022

Kde brát v těžkých časech?

Ústředním motivem XXV. celostátní finanční konference je bezesporu otázka, jak nejlépe přežít energetickou krizi, aniž by to výrazně omezilo investice do lokálního rozvoje. Zajímá starosty i úředníky samosprávných celků, primátory, politiky a v neposlední řadě samozřejmě i občany.

24.11.2022

Podrží Senát obce?

24. 11. 2022 Praha Dnešním hlasováním o rozdělení válečné daně může Senát podpořit města a obce, které si část daně nárokují.

10.11.2022

Vyjednávání o válečné dani nevzdáváme

Předseda Svazu měst a obcí ČR vyzývá představitele místních samospráv k apelu na své senátory.

04.11.2022

Shodu na přerozdělení válečné daně jsme nenašli

Zástupci Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl, předseda Svazu, Miroslav Žbánek, místopředseda SMO ČR a výkonná ředitelka Radka Vladyková jednali ve čtvrtek odpoledne s vládou ČR o řadě současných aktuálních problémů samospráv.

01.11.2022

Vyhlašuje vláda válečnou daní obcím válku?

Praha 1.11.2022 Stát chce uvalit daň z neočekávaných zisků ve dvojnásobné výši, než požaduje evropské nařízení. Z příjemců této daně ale naprosto nesystémově vyškrtl města a obce, které vždy jako první pomáhají svým občanům.

31.10.2022

Perspektivy a přenos transformační zkušenosti ve vztahu k odolnosti samospráv

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) Vás srdečně zve na konferenci konanou 4. 11. 2022 v Liberci v hotelu Zlatý lev.

27.10.2022

Města a obce bojují za spravedlivé přerozdělení daně z neočekávaných zisků

Praha 26. října 2022 Sněmovna začala projednávat svazový návrh, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků (windfall tax WFT). Jako zákonní příjemci rozpočtového určení daní byli totiž nesystémově vyňati.

26.10.2022

Apelujte na své poslance

Předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl se obrací na zástupce samospráv. Apelujte na své poslance, aby podpořili svazový návrh na spravedlivé přerozdělení daně z neočekávaných zisků pro územní samosprávu.

25.10.2022

Bojujeme za naše daně

Podáváme návrh, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků. Získané prostředky použijí obce a města na rozvoj svého území.

21.10.2022

Reagujeme okamžitě

Praha 21. října 2022 Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) okamžitě zareagoval na desítky podnětů nejen členských obcí, vztahující se k nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci.

19.10.2022

Bere vláda obce vážně?

Praha 19. října 2022 Stále silněji ve Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) zaznívá názor, že komunikace mezi vládou, ministerstvy a samosprávami není nijak koordinována.

11.10.2022

Otevřený dopis Františka Lukla premiérovi

V uplynulých dnech zaslal předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl otevřený dopis premiérovi Petrovi Fialovi.

06.10.2022

Naše připomínky k dotacím na školy a eGovernment z IROP byly akceptovány

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv a Asociace krajů ČR se ve čtvrtek shodli na úpravách parametrů dvou výzev na podporu ZŠ. Svazu se také podařilo zabránit zvýšení spoluúčasti ze strany žadatelů a snížení celkových způsobilých nákladů na projekt u výzvy na eGovernment v rámci IROP 2021-2027.

23.09.2022

Se změnou parametrů výzvy IROP na základní školy nesouhlasíme

Předseda SMO ČR František Lukl vyjadřuje dopisem ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi zásadní nesouhlas s navýšením míry kofinancování ze strany žadatele.

17.09.2022

Předání ocenění Vzdělaný úřad

Slavnostní předání ocenění Vzdělaný úřad proběhlo v pátek, 16. září 2022, v prostorách Senátu ČR.

02.09.2022

Obce jsou základní kameny státu. Vláda, která je ignoruje, nemůže být úspěšná.

Praha 2. 9. 2022, Rozladění vládne momentálně na půdě Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). I přes několikery apely na vládu s žádostí o pomoc se svazovým představitelům nedostalo žádné podpory. Vnímá vláda ještě SMO ČR jako svého partnera?

25.08.2022

František Lukl píše členům Svazu měst a obcí ČR

SMO ČR několikrát oslovil vládu s žádostí o pomoc při řešení energetické krize. Dosud jsme neobdrželi adekvátní odpověď, říká v dopise členům jeho předseda František Lukl.

23.08.2022

Arogance NSA nezná mezí. Předsednictvo chystá radikální reakci. Na hrubý pytel patří hrubá záplata.

Předsednictvo SMO ČR obdrželo odpověď Filipa Neussera, předsedy Národní sportovní agentury, které obsahuje řadu nesprávných informací.

11.08.2022

Města a obce stále marně čekají na peníze od Národní sportovní agentury.

Praha, 11. srpna 2022, Rozhodování Národní sportovní agentury (NSA) je naprosto nepředvídatelné, nekorektní a netransparentní, zní ze Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Ani po roce nemají města a obce jasno v přidělování dotací na sportovní projekty z Národní sportovní agentury.

01.08.2022

Kdo objednává, ten platí!

2. srpna 2022 Praha, Vládní návrh na navýšení platových tarifů, které mají od 1. září 2022 a další od ledna 2023 zlepšit platové podmínky zaměstnanců ve veřejných službách a správě a který zaplatí města a obce ze svých rozpočtů, budí u samospráv oprávněné obavy.

20.06.2022

Zvyšování cen energií dopadá také na MHD

Praha 17. 6. 2022, Zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR vyzvalo ve svém apelu vládu k pomoci městům a obcím, na které vlivem prudkého nárůstu cen energií těžce dopadají zvýšené náklady na městskou hromadnou dopravu (MHD).

20.06.2022

Zapomněli zákonodárci na 4 miliony lidí? Úsporný tarif není pro každého

Praha 16. června 2022, Svaz měst a obcí ČR apeluje na zákonodárce, aby učinili energie dostupné pro všechny.

17.06.2022

Gratulujeme nejlepším starostům i obcím a městům oceněným jako Vzdělaný úřad a Vzdělaná obec

Včera večer (16. 6. 2022) vyvrcholila soutěž Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Nejlepší starosta ve volebním období 2018–2022 slavnostním vyhlášením vítězů.

14.06.2022

Kdo bude nejlepším starostou?

Praha, 14. června 2022, Slavnostní vyhlášení soutěže Nejlepší starosta ve volebním období 2018–2022 nás čeká již tento čtvrtek 16. 6. 2022.

13.06.2022

Nenadále zemřel Věslav Michalik, dlouholetý starosta Dolních Břežan

S hlubokým zármutkem jsme přijali šokující zprávu o náhlém skonu Věslava Michalika, dlouholetého starosty obce Dolní Břežany. Budeme na něho vzpomínat jako na člověka s vizí. V malé obci dokázal vybudovat prestižní vědecké inovační centrum. V nedožitých 60 letech odešel uprostřed rozdělané práce. Se zármutkem v srdci vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině. Čest jeho památce.

24.05.2022

Nikam neodcházím

V poslední době se objevila řada mediálních zpráv o mé možné kandidatuře na post pražské primátorky v barvách hnutí Ano. Vzhledem k množícím se dotazům z členské základny Svazu měst a obcí ČR, kde působím jako výkonná ředitelka, bych se k tomu ráda vyjádřila.

19.05.2022

Každý obyvatel ČR vytřídil loni skoro 72 kilogramů odpadu. To je o 5 kilogramů více než v roce 2020

Češi loni v třídicích systémech obcí a měst vytřídili více než 766 tisíc tun využitelných odpadů, z toho téměř 55 % tvořily obaly.

12.05.2022

Ne institucionální změně stavebního zákona, ano zefektivnění zadávání veřejných zakázek, a ne nekontrolovatelnému růstu cen energií, to jsou zásadní výstupy Svazu měst a obcí ČR.

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) se na svém zasedání během VII. právní konference na Seči v hotelu Jezerka vyjádřilo k řadě současných palčivých problémů, které obce a města trápí.

13.04.2022

Krajská setkání 2022 - praktické informace pro města a obce

Krajská setkání Svazu se o v roce 2022 nesla v duchu poskytnutí praktických informací pro města a obce. Zazněla i spousta novinek od jednotlivých gestorů v řadě oblastí.

07.04.2022

Krajská setkání 2022 jsou tady

Praha 7. 4. 2022, Od dnešního rána můžete živě sledovat další ročník tradičních krajských setkání Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

25.03.2022

Sberbank, náklady na uprchlickou krizi nebo otázka RUD

Praha 25. března 2022, Čelní představitelé Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) jednali v pátek 25.3. v Poslanecké sněmovně nejen o finančních otázkách spojených s pádem banky Sberbank.

11.03.2022

SMO ČR: Chybí nám dlouhodobější plán na zvládnutí uprchlické krize

Praha 11. března 2022, Představitelé Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) apelují na vládu ČR: Urychleně nastavte systém financování a zjednodušte legislativní procesy, tak aby města a obce mohly nadále pomáhat, a přitom se i zodpovědně staraly o své občany.

28.02.2022

Obce a humanitární organizace vytvářejí společnou platformu pro pomoc Ukrajině

Praha, 28. 2. 2022; Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a neziskové organizace, které se věnují pomoci v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, vytvořily společnou platformu.

07.02.2022

Soucítíme s rodinou a blízkými paní Jarmily Pavlíkové

Bývalá starostka obce Václavov u Bruntálu zemřela náhle ve čtvrtek 3. února. Budeme na ni vzpomínat i jako na dlouholetou členku svazové Kontrolní komise (nyní výboru). Soucítíme s rodinou a blízkými v této těžké době a děkujeme paní Pavlíkové za mnoho dobrého, které za svůj život stihla vykonat.

21.01.2022

Zprostředkováváme informace městům a obcím

Na příspěvek na bydlení může nově dosáhnout až dvojnásobek domácností, s výpočtem pomůže nová online kalkulačka.

12.01.2022

Energetickou chudobu nedopustíme

Praha 12. ledna 2022, Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) navazuje na již dost kritickou situaci v oblasti cen za elektrickou energii a teplo. Další ohrožení může přijít v řádu několika málo let. Proto již nyní, kdy lze vznést připomínky za ČR u Komise EU připravil a rozeslal jednoznačnou pozici naší vládě a doufá a věří, že ji ve svých připomínkách zohlední.

10.01.2022

Dočkají se samosprávy proplácení testů?

Praha 10. ledna 2022, Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) opakovaně vznáší v rámci jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) požadavek na odpovídající finanční kompenzace samosprávám za povinné testování zaměstnanců.

06.12.2021

Veřejný prostor je zásadní téma pro obce a města!

Inspirační fórum Svazu měst a obcí ČR, které se historicky poprvé uskutečnilo ve středu 1. 12. 2021 v pražském kině Přítomnost, hledalo odpovědi na otázky týkající se problematiky veřejného prostoru u nás – ať už v metropoli, ve velkých městech či menších obcích a vesnicích. Cílem projektu bylo vytvoření živé diskusní platformy pro sdílení zkušeností mezi zástupci našich měst a obcí, architekty, sociology a dalšími odborníky, kteří se významně podílí na proměnách veřejných prostranství a udávání trendů v souvisejících oblastech.

03.12.2021

Statutární města vyzývají vládu: "vraťte lidem vánoční trhy, vraťte lidem naději"

Statutární města jsou připravena zajistit bezpečné konaní vánočních trhů a otevřenou výzvou žádají o jejich opětovné povolení.

30.11.2021

ERÚ a svazy samospráv zaměřují pomoc na seniory

Dodavatelé poslední instance stále evidují velké množství tzv. nekontaktních spotřebitelů, kteří zatím nevyvinuli žádnou aktivitu – nebyla jimi doposud zahájena změna dodavatele, a ani nebyla zaplacena listopadová záloha za energii (elektřinu nebo plyn).

30.11.2021

Máte už novou odpadovou vyhlášku?

Všechny obce do konce tohoto roku musí přijmout novou obecně závaznou vyhlášku, na základě které budou vybírat poplatky za odpad. Vyhláška by měla být schválena nejpozději v polovině prosince, aby byly splněny lhůty a požadavky zákona o obcích.

26.11.2021

Jsou naše obce a města pro lidi?

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ve středu 1.12. 2021 otevírá dveře svého historicky prvního Inspiračního fóra. V kině Přítomnost na pražském Žižkově se sejdou špičky české a slovenské urbanistiky, architekti, zastupitelé měst a obcí, influenceři, designéři i sociologové a ekonomové.

24.11.2021

Braňte své občany před energošmejdy

Svaz měst a obcí ČR apeluje na představitele místních samospráv, aby věnovali patřičnou pozornost prevenci, poučení a upozornění zejména seniorů na podvodné praktiky nepoctivých podomních prodejců energií.

18.11.2021

Celostátní finanční konference (CFK) ON-LINE

Neustále se zhoršující epidemiologická situace nás donutila přesunout konání XXIV. CFK z formy prezenční opět do formy on-line.

15.11.2021

Spolupráce s Charitou ČR či příprava studentů

Poslední zasedání Předsednictva Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), tedy již 41., proběhlo ve čtvrtek, 4. listopadu 2021, tentokrát v Olomouci.

10.11.2021

Starostenské humoresky jsou na světě

Na svazovém Sněmu pokřtěné Starostenské humoresky se v příštích dnech rozlétnou k autorům příběhů. Ostatní si je mohli odvézt z již zmíněného XVIII. sněmu a další příležitost budou mít zájemci i na XXIV. celostátní finanční konferenci 25. a 26. 11. v Praze.

25.10.2021

22. října 2021 Hradec Králové, XVIII. sněm Svazu schválil Priority 2021+ a pokřtil Starostenské humoresky

Priority 2021+ jsou jako programový dokument Svazu schváleny. Jejich příprava trvala několik měsíců a spolupracovala na nich řada odborníků. Výsledkem je dokument, ve kterém Svaz vyzdvihuje svoje nejpodstatnější úkoly v dalším období. Jejich splnění nebude lehký úkol. Současně byla na společenském večeru Sněmu pokřtěna kniha starostovských příběhů s názvem Starostenské humoresky a oceněny významné osobnosti veřejné správy.

25.10.2021

Memorandum mezi Agrární komorou ČR a Svazem měst a obcí ČR

Tisková zpráva 21. 10. 2021, Hradec Králové – Předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov František Lukl podepsal dnes s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem memorandum vyjadřující společný zájem na rozvoji venkova se zachováním jeho tradic a zděděného přírodního a kulturního bohatství.

15.10.2021

SMO ČR k situaci s Bohemia energy

Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR, posílá starostům jménem Svazu dopis s aktuálními informacemi k celé situaci s ukončením dodávek plynu a elektřiny ze strany dodavatele energií Bohemia Energy.

15.10.2021

Kondolence

S velkou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí paní Lenky Cincibusové, bývalé starostky obce Košťálov. Svaz měst a obcí ČR vyjadřuje hlubokou soustrast všem pozůstalým. Čest její památce.

15.10.2021

Kondolence

S velkým zármutkem jsme v Kanceláři Svazu měst a obcí ČR přijali naprosto neuvěřitelnou zprávu o skonu naší bývalé kolegyně, Mgr. Michaely Papírníkové Jurečkové. Odešla 20. května letošního roku ve věku 43 let. Budeme na Michaelu vždy vzpomínat jako na srdečnou, ochotnou, přátelskou a milou kolegyni. Čest její památce.

12.10.2021

ZEMŘEL JAROSLAV PERLÍK, dlouholetý starosta Hrádku u Rokycan

Ve věku 76 let zemřel dlouholetý starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Perlík (5. srpna 1945 – 11. října 2021). Svaz měst a obcí ČR vyjadřuje hlubokou soustrast všem pozůstalým. Vzpomínáme na něj nejen jako na platného člena Komise pro životní prostředí, kde zastupoval coby starosta město Hrádek, ale zejména jako na neuvěřitelně empatického, srdečného a pracovitého kolegu. Čest jeho památce.

07.10.2021

Chemie pomáhá. Nejen byznysu

Investice do nových inovativních technologií rozhodně mají smysl, nejen pro byznys, ale i pro celou společnost. Shodli se na tom hlavní řečníci odborného semináře, který ve středu 6. 10. 2021 uspořádala Hospodářská komora ČR a Svaz chemického průmyslu ČR, který v tomto roce rozjíždí osvětový projekt „CHEMIE POMÁHÁ“. Za SMO ČR se akce zúčastnil jeho místopředseda a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal.

06.10.2021

Memorandem chceme podpořit péči o lesy

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) společně se Svazem měst a obcí České republiky a Českou biskupskou konferencí prostřednictvím memoranda žádají Ministerstvo zemědělství, aby zohlednilo místní podmínky a potřeby České republiky v oblasti lesního hospodářství a vyčlenilo v pilíři rozvoje venkova Společné zemědělské politiky 130 mil. EUR na nadcházející programové období 2023-2027.

29.09.2021

Svaz měst a obcí vyjednal miliardu na sportoviště

Praha, 29. září 2021, Na svátek sv. Václava 28. 9. 2021 přislíbil premiér Andrej Babiš zástupcům Předsednictva Svazu měst a obcí ČR 1 miliardu Kč a urychlené vypsání dotační výzvy na výstavbu sportovních zařízení pro města a obce.

30.08.2021

VI. právní konference Svazu měst a obcí ČR

Už po šesté se starostové, primátoři a další zástupci měst a obcí mohou sejít s odborníky na legislativu, a to na VI. právní konferenci v Kongresovém centru Jezerka na Seči. Přednášet zde bude po tři dny více než třicítka řečníků.

04.08.2021

Kondolence

S nesmírně hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o tragickém skonu starostky města Kouřim, paní Zuzany Chmelové. Jménem Svazu měst a obcí ČR vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a blízkým.