Média

O všech svazových aktivitách jsou členové Svazu průběžně informováni prostřednictvím webových stránek, elektronického zpravodaje a souhrn nejdůležitějších aktivit a upozornění za uplynulý měsíc obsahuje tištěný měsíčník Informační servis. Svazová činnost je prezentována rovněž na sociální síti Facebook. K závažným problematikám týkajícím se samosprávy vydává Svaz tiskové zprávy, kde vyjadřuje svá stanoviska a názory. Při významných svazových akcích jsou organizovány i tiskové konference. Návštěvníci webových stránek Svazu pak oceňují také fotogalerie z pořádaných konferencí, seminářů a dalších akcí.

05.06.2024

SMO ČR zve na tiskovou konferenci

Ve čtvrtek 6. června 2024 se od 16.00 hodin uskuteční v sále Brno pavilonu A brněnského Výstaviště tisková konference k rozpočtovému určení daní, ale i k využití umělé inteligence ve prospěch obcí.

17.05.2024

V ČR loni ubylo obalového odpadu, Češi ale v třídění nepolevili. 

V roce 2023 vzniklo v ČR 1,261 milionu tun obalového odpadu, což je meziročně o 4 % méně. Firmy uvedli na trh jednak méně baleného zboží a obalů, častěji také balili své výrobky do opakovaně použitelných obalů.

14.05.2024

Ministerská kudla do zad většině obcí a měst ČR

Pozvánka na tiskovou konferenci SMO ČR.

06.05.2024

Další rána malým obcím, obešli nás, zní ze Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR)

Počet obyvatel zamíchá s výší přerozdělení daní (RUD) pro kraje i města. Novela rozpočtového určení daní, která primárně cílí na kraje, s sebou přináší skryté nebezpečí pro obce.

29.04.2024

SMO ČR: Předložený návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) na povinné zálohování PET lahví a AL plechovek musíme odmítnout, hledáme však i levnější, pro občany vstřícnější řešení, která budou v souladu s evropskou legislativou.

Životní prostředí je jednou z priorit Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), potvrdili i delegáti loňského XIX. sněmu SMO ČR v Olomouci. Velice zásadně tedy Svaz vnímá vývoj odpadové legislativy, a to jak na úrovni České republiky, tak i na úrovni Evropské unie.

22.04.2024

Názory veřejnosti na problematiku oddlužování

Unie zaměstnavatelských svazů ČR představila na dnešní tiskové konferenci konané v Café Louvre v Praze výstupy z průzkumu veřejného mínění na téma: „Názory veřejnosti na problematiku oddlužování“. Průzkum se uskutečnil v lednu 2024 a účastnilo se jej 1 575 respondentů.

27.03.2024

Tvrdý trest za dobré hospodaření?

Už podruhé se v tomto týdnu dozvídají starostové z médií, co všechno mají nově platit za stát ze svých rozpočtů.

19.03.2024

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V prvním čísle letošního roku si můžete přečíst rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Další stránky jsou věnované například činnosti senátního Organizačního výboru, volbě soudců Ústavního soudu či fotorubrice mapující činnost Senátu.

11.03.2024

Krajská setkání 2024 odstartují v Brně

Inspirativní prostory Moravské galerie budou letos hostit první ze šňůry krajských setkání Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

22.12.2023

Svaz měst a obcí ČR vyjadřuje hlubokou soustrast

SMO ČR vyjadřuje hlubokou lítost nad zmařenými nevinnými životy. Filozofická fakulta UK patří mezi naše partnery, řada kolegů z kanceláře Svazu zde vyučuje. O to více nás událost zasáhla a šokovala. Chceme vyjádřit upřímnou soustrast a podporu všem pozůstalým a brzké uzdravení zraněným.

22.12.2023

Den státního smutku 23.12.2023 - informace

Sobotu 23. prosince 2023 vláda ČR vyhlásila dnem státního smutku a požádala veřejnost o součinnost. 

13.12.2023

Jednání s vládou 7. prosince 2023

Předseda Svazu František Lukl (starosta města Kyjov), místopředsedové Miroslav Žbánek (primátor města Olomouc), Zdeněk Pištora (starosta města Postoloprty), Pavel Drahovzal (starosta obce Velký Osek) a členové Předsednictva SMO ČR Dagmar Škodová Parmová (primátorka města České Budějovice), Olga Dočkalová (starostka obce Sudice) a Karel Rejchrt (starosta obce Božanov) se ve čtvrtek 7. prosince 2023 sešli k jednání ve Strakově akademii s představiteli vlády.

04.12.2023

Souhra státu a obcí může být optimálnější

Spolupráce je postavená na přímé a otevřené komunikaci, na důvěře a také na rovnocenném partnerství. To by mělo platit v současné době, kdy krize následuje krizi, dvojnásob.

01.12.2023

Otvíráme rozpočtové určení daní

Ratifikace zbylých článků Evropské charty místních samospráv, pravidelné vzájemné konzultace a změna rozpočtového určení daní pro města nad 30 tis. obyvatel, tyto tři body bude Svaz měst a obcí ČR prosazovat při jednáních s vládou.

07.11.2023

Nic nevzdáváme. Osud samospráv je v rukou Senátu.

Schvalování konsolidačního balíčku se posunulo z Poslanecké sněmovny do Senátu. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) apeluje na senátory, kteří prošli komunální politikou a mají za sebou práci pro obce ve funkci starosty či zastupitele, aby zvážili stávající podobu balíčku a jeho negativní dopady do obecních rozpočtů.

31.10.2023

SMO ČR: Ovlivňujeme evropskou politiku

Prostřednictvím naší delegace u Rady evropských municipalit a regionů (CEMR), která jako reprezentativní politická organizace zastupuje zájmy více než 1 milionu evropských volených zástupců, chce Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ovlivňovat politické debaty a zaměřit pozornost na to, co je z našeho pohledu stále aktuálnější.

02.10.2023

Slavnostní křest

První říjnovou neděli připravil Veterán klub starostů slavnostní křest knihy nazvané Husité u Nahorub. Publikaci vydal pod záštitou Svazu měst a obcí ČR a za spoluúčasti obce Křečovice.

18.09.2023

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V třetím čísle letošního roku si můžete přečíst rozhovor s místopředsedou Senátu Jiřím Oberfalzerem . Další stránky jsou věnované například činnosti senátního Výboru pro zdravotnictví, cestě předsedy Senátu do Olomouckého kraje či fotorubrice mapující činnost Senátu.

30.08.2023

Vláda snižuje investiční možnosti obcí o 100 mld. Kč – náraz do finanční zdi bude rychlý

Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) kritizovaný konsolidační balíček snižuje investiční možnosti obcí.

24.08.2023

SMO ČR: U daně z nemovitosti nakonec zvítězil zdravý rozum a naše argumenty

Výnos z daně z nemovitosti by podle koaličního pozměňovacího návrhu zůstal obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu deseti miliard korun. To je výsledek nočního jednání vlády, s kterým půjdou její členové do poslanecké sněmovny, tak jak dnes ráno informovala média.

18.08.2023

Předseda SMO ČR informuje o vývoji jednání o konsolidačním balíčku

Minulý týden (18.8.2023) odešel na adresy všech českých a moravských samospráv e-mail, kterým František Lukl, předseda SMO ČR informoval o pokračování vyjednávání o konsolidačním balíčku.

17.08.2023

Opisování od chytrých a odvážných je v tomto případě jednoznačně povoleno a doporučeno

Aby starostové mohli zkoušet inovace, potřebují oporu v legislativě, a k tomu jim pomáháme, říká v rozhovoru pro časopis Světlo Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR.

27.06.2023

SMO ČR dnes opět u jednacího stolu s ministrem Stanjurou. Zůstane daň z nemovitosti i nadále 100 % příjmem obcí?

Dnes odpoledne (27. června od 14:00 hodin) proběhne v Poslanecké sněmovně společné jednání Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Elišky Olšákové s ministrem financí, Zbyňkem Stanjurou.

27.06.2023

Boj o daň z nemovitosti pokračuje

František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) obdrželi dnes na jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou příslib projednání jejich návrhů ke konsolidačnímu balíčku jak koaličními partnery, tak i na půdě Poslanecké sněmovny.

13.06.2023

Češi, Slováci, Maďaři a Poláci představí své chytré projekty

V současné době čelí společnost celé řadě výzev, mnohé se dotýkají obcí a měst. Je nezbytné zajistit občanům kvalitní prostředí pro život ve velkých městech i na malých obcích. Jednou z cest rozvoje, tak aby se dařilo i v budoucnosti lépe odolávat různým problémům, jsou tzv. SMART neboli CHYTRÁ řešení.

09.06.2023

Věcné připomínky Svazu nemohli úředníci ministerstva financí (MF) akceptovat

Ve čtvrtek 8. června 2023 se zástupci SMO ČR zúčastnili jednání k vypořádání připomínek ke konsolidačnímu balíčku.

06.06.2023

Poslanci znovu nenápadně otevřeli cestu rušení železničních lokálek

Sněmovna schválila v minulém týdnu novelu zákona o drahách, do které poslanci na poslední chvíli propašovali také institut tzv. přerušení provozuschopnosti dráhy (v dřívějších návrzích také jako „konzervace dráhy“).

06.06.2023

Vrátí se kamiony o víkendech na silnice?

Mají se občané žijící v blízkosti nejen hlavních silničních průtahů obávat o další zhušťování dopravy? Budou se víkendoví výletníci opět prodírat mezi kamiony?

06.06.2023

Znevažujete práci tisíců zaměstnanců obecních a městských úřadů

Konsolidace veřejných rozpočtů nemůže být sanována snížením platů zaměstnanců územních samosprávných celků, zní ze Svazu měst a obcí ČR k vládnímu návrhu.

30.05.2023

Reportáž z XIX. sněmu SMO ČR #2

18. a 19. května 2023 jsme si zvolili nové vedení Svazu měst a obcí, určili jsme si směřování Svazu na 4leté období a setkali se s prezidentem republiky, zástupci Senátu i vlády. Přinášíme další reportáž, která zachycuje nejzásadnější okamžiky programu.

30.05.2023

34 miliard korun stojí municipality konsolidace veřejných financí

Podle odhadů SMO ČR vychází finanční dopad konsolidačního balíčku na města a obce ve výši 34 mld. Kč. Svazoví experti vyčíslili jednotlivé položky, které se týkají dopadů na samosprávy, jako jsou dopady vyjmutí podílu obcí na dani z nemovitosti ve prospěch státního rozpočtu či vyjmutí podílu obcí na dani z hazardních her opět ve prospěch státního rozpočtu. Patří tam i odhad vyčíslení propadu vlivem ponížení podílu na sdílených daních v důsledku vyjmutí podílu obcí na 2procentních bodech u výnosu daně z právnických osob (DPPO). Města a obce také stále doplácejí na výkon přenesené státní správy.

25.05.2023

Jsme vidět i slyšet

Počet mediálních zmínek o SMO ČR v posledních pěti letech soustavně narůstá. Největší nárůst byl zaznamenán v roce 2020, kdy vyšší míru medializace způsobilo referování o obcích v souvislosti s covidem. SMO ČR se dlouhodobě daří získávat pozornost v tradičních médiích, která mají největší čtenost, sledovanost a poslechovost.

18.05.2023

František Lukl pokračuje ve funkci předsedy SMO ČR

Bouřlivá diskuze k návrhu na zvyšování daně z nemovitosti, které si nárokuje stát v rámci konsolidačního balíčku, chaos ve financování školství, nepřehledné dotace, zálohování PET lahví a další stěžejní témata byla projednávána na XIX. sněmu Svazu, a to i za účasti hlavy státu Petra Pavla. Diskuze pokračovala také za přítomnosti dalších předních vládních činitelů, včetně předsedy Senátu Miloše Vystrčila a premiéra Petra Fialy.

12.05.2023

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) odmítá obohacování státu na úkor samospráv

Praha 12. května 2023, Včerejší vyhlášení tzv. konsolidačního balíčku, kterým chce vláda sanovat propad státního rozpočtu, vyvolalo u představitelů samospráv velké rozhořčení.

09.05.2023

Ze Svazu měst a obcí ČR zní jasné NE zavedení spotřební daně z tzv. tichých vín

Opět bez jakékoliv komunikace, bez odborné debaty chce stát přistoupit k zavedení spotřební daně z tzv. tichých vín.

11.04.2023

Jsou města a obce pro vládu ještě rovnocenným partnerem?

Praha, 11. 4. 2023, Minulý týden se samosprávy dozvěděly z médií o rušení některých poboček České pošty. Tento týden to jsou územní pracoviště finančních úřadů. Čí pobočky zruší vláda příští týden? A dozvědí se to také obce až z médií?

03.04.2023

Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje

Jedním z nejčastějších podání na energetické zprostředkovatele, se kterými se aktuálně obracejí spotřebitelé na Energetický regulační úřad (ERÚ), je porušování zákazu podomního prodeje. Stížnosti na tento problém se kupí i na obcích.  ERÚ proto ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) připravuje informační kampaň cílenou kromě spotřebitelů také na zastupitele měst a obcí, jak mohou nájezdům tzv. energošmejdů zabránit.

24.03.2023

Chceme jednat o poště

Praha, 24. března 2023, Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) zásadně nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty.

20.03.2023

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V prvním čísle letošního roku si můžete přečíst rozhovor s 1. místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem. Další stránky jsou věnované například odborným pohledům na aktuální legislativu, zprávám z regionů či fotorubrice mapující činnost Senátu.

16.02.2023

Ne legalizaci konopí, ne nesystémovému zvyšování daně z nemovitosti

Seč, 16. 2. 2023, Zásadní stanoviska, která vzešla z jednání Předsednictva SMO ČR v předvečer letošní VIII. právní konference se týkají několika aktuálních témat, která momentálně hýbou diskuzí mezi městy a obcemi a jejich samosprávami.

14.02.2023

Letošní právní konference je za dveřmi

Středečním podvečerem (15. 2.) a prezentací na téma „korupční jednání zastupitelů“ začíná v pořadí již VIII. ročník právní konference, velmi oblíbené a hojně navštěvované svazové akce. Mezi hosty bude letos například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš či ministr vnitra Vít Rakušan. Ve čtvrtek (16. 2. 2023) uvítá účastníky i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

07.02.2023

Zjednodušení převodu nepotřebných nemovitostí státu na obce

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší převody nepotřebných nemovitostí státu, které pak obce a kraje mohou využít pro svůj rozvoj. Samosprávy budou mít také lepší přehled o nemovitostech jednotlivých státních institucí, které se na jejich území nacházejí.

13.12.2022

Ohlédnutí za finanční konferencí

XXV. celostátní finanční konference je za námi. Jaká byla?

12.12.2022

Etiketa je důležitá i v běžném životě

Svaz měst a obcí ČR připravil pro starostky první ročník Setkání starostek. Konalo se v předvečer XXV. celostátní finanční konference v Praze.

08.12.2022

Kde brát v těžkých časech?

Ústředním motivem XXV. celostátní finanční konference je bezesporu otázka, jak nejlépe přežít energetickou krizi, aniž by to výrazně omezilo investice do lokálního rozvoje. Zajímá starosty i úředníky samosprávných celků, primátory, politiky a v neposlední řadě samozřejmě i občany.

24.11.2022

Podrží Senát obce?

24. 11. 2022 Praha Dnešním hlasováním o rozdělení válečné daně může Senát podpořit města a obce, které si část daně nárokují.

10.11.2022

Veterán klub starostů zve nové členy

Veterán klub starostové, z. s. Neveklov zve zájemce o členství na setkání konané 8. prosince 2022 v Clarion Congress Hotelu Prague od 14.00 hod.

10.11.2022

Vyjednávání o válečné dani nevzdáváme

Předseda Svazu měst a obcí ČR vyzývá představitele místních samospráv k apelu na své senátory.

04.11.2022

Shodu na přerozdělení válečné daně jsme nenašli

Zástupci Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl, předseda Svazu, Miroslav Žbánek, místopředseda SMO ČR a výkonná ředitelka Radka Vladyková jednali ve čtvrtek odpoledne s vládou ČR o řadě současných aktuálních problémů samospráv.

01.11.2022

Vyhlašuje vláda válečnou daní obcím válku?

Praha 1.11.2022 Stát chce uvalit daň z neočekávaných zisků ve dvojnásobné výši, než požaduje evropské nařízení. Z příjemců této daně ale naprosto nesystémově vyškrtl města a obce, které vždy jako první pomáhají svým občanům.

31.10.2022

Perspektivy a přenos transformační zkušenosti ve vztahu k odolnosti samospráv

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) Vás srdečně zve na konferenci konanou 4. 11. 2022 v Liberci v hotelu Zlatý lev.

27.10.2022

Města a obce bojují za spravedlivé přerozdělení daně z neočekávaných zisků

Praha 26. října 2022 Sněmovna začala projednávat svazový návrh, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků (windfall tax WFT). Jako zákonní příjemci rozpočtového určení daní byli totiž nesystémově vyňati.

26.10.2022

Apelujte na své poslance

Předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl se obrací na zástupce samospráv. Apelujte na své poslance, aby podpořili svazový návrh na spravedlivé přerozdělení daně z neočekávaných zisků pro územní samosprávu.

21.10.2022

Reagujeme okamžitě

Praha 21. října 2022 Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) okamžitě zareagoval na desítky podnětů nejen členských obcí, vztahující se k nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci.

20.10.2022

Ptáme se ministra

Předseda SMO ČR zasílá dopis ministru Jozefu Síkelovi s řadou otázek, které Svaz v souvislosti s vydaným nařízením obdržel od obcí a měst, a na něž bohužel nenalezl v ustanoveních nařízení vlády odpověď.

19.10.2022

Bere vláda obce vážně?

Praha 19. října 2022 Stále silněji ve Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) zaznívá názor, že komunikace mezi vládou, ministerstvy a samosprávami není nijak koordinována.

11.10.2022

Otevřený dopis Františka Lukla premiérovi

V uplynulých dnech zaslal předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl otevřený dopis premiérovi Petrovi Fialovi.

26.09.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

Ve třetím čísle letošního roku si můžete přečíst speciální článek k 100. vydání senátního čtvrtletníku. Další stránky jsou věnované například Stříbrné medaili předsedy Senátu pro Jevhena Perebyjnise, činnosti Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, či fotografickým rubrikám komentujícím zahraniční politiku.

23.09.2022

Se změnou parametrů výzvy IROP na základní školy nesouhlasíme

Předseda SMO ČR František Lukl vyjadřuje dopisem ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi zásadní nesouhlas s navýšením míry kofinancování ze strany žadatele.

17.09.2022

Předání ocenění Vzdělaný úřad

Slavnostní předání ocenění Vzdělaný úřad proběhlo v pátek, 16. září 2022, v prostorách Senátu ČR.

02.09.2022

Obce jsou základní kameny státu. Vláda, která je ignoruje, nemůže být úspěšná.

Praha 2. 9. 2022, Rozladění vládne momentálně na půdě Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). I přes několikery apely na vládu s žádostí o pomoc se svazovým představitelům nedostalo žádné podpory. Vnímá vláda ještě SMO ČR jako svého partnera?

25.08.2022

František Lukl píše členům Svazu měst a obcí ČR

SMO ČR několikrát oslovil vládu s žádostí o pomoc při řešení energetické krize. Dosud jsme neobdrželi adekvátní odpověď, říká v dopise členům jeho předseda František Lukl.

23.08.2022

Arogance NSA nezná mezí. Předsednictvo chystá radikální reakci. Na hrubý pytel patří hrubá záplata.

Předsednictvo SMO ČR obdrželo odpověď Filipa Neussera, předsedy Národní sportovní agentury, které obsahuje řadu nesprávných informací.

11.08.2022

Města a obce stále marně čekají na peníze od Národní sportovní agentury.

Praha, 11. srpna 2022, Rozhodování Národní sportovní agentury (NSA) je naprosto nepředvídatelné, nekorektní a netransparentní, zní ze Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Ani po roce nemají města a obce jasno v přidělování dotací na sportovní projekty z Národní sportovní agentury.

01.08.2022

Kdo objednává, ten platí!

2. srpna 2022 Praha, Vládní návrh na navýšení platových tarifů, které mají od 1. září 2022 a další od ledna 2023 zlepšit platové podmínky zaměstnanců ve veřejných službách a správě a který zaplatí města a obce ze svých rozpočtů, budí u samospráv oprávněné obavy.

20.07.2022

Vyšlo nové číslo časopisu Senát

V druhém čísle letošního roku si můžete přečíst velký rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Další stránky jsou věnované například českému předsednictví v Radě EU, reportážnímu článku o zahraniční cestě do USA, či fotografickým rubrikám komentujícím senátní cestu na Ukrajinu a zahraniční politiku.

20.06.2022

Zvyšování cen energií dopadá také na MHD

Praha 17. 6. 2022, Zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR vyzvalo ve svém apelu vládu k pomoci městům a obcím, na které vlivem prudkého nárůstu cen energií těžce dopadají zvýšené náklady na městskou hromadnou dopravu (MHD).

20.06.2022

Zapomněli zákonodárci na 4 miliony lidí? Úsporný tarif není pro každého

Praha 16. června 2022, Svaz měst a obcí ČR apeluje na zákonodárce, aby učinili energie dostupné pro všechny.

17.06.2022

Gratulujeme nejlepším starostům i obcím a městům oceněným jako Vzdělaný úřad a Vzdělaná obec

Včera večer (16. 6. 2022) vyvrcholila soutěž Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Nejlepší starosta ve volebním období 2018–2022 slavnostním vyhlášením vítězů.

30.05.2022

Jak bude vypadat „Marshallův plán“ pro vesnici a jsou Češi v Evropské unii jen kvůli penězům?

Více se dozvíte v rozhovoru s Rút Bízkovou v podcastu Hospodářských novin. Rozhovor natočil Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice.

24.05.2022

Nikam neodcházím

V poslední době se objevila řada mediálních zpráv o mé možné kandidatuře na post pražské primátorky v barvách hnutí Ano. Vzhledem k množícím se dotazům z členské základny Svazu měst a obcí ČR, kde působím jako výkonná ředitelka, bych se k tomu ráda vyjádřila.

12.05.2022

Ne institucionální změně stavebního zákona, ano zefektivnění zadávání veřejných zakázek, a ne nekontrolovatelnému růstu cen energií, to jsou zásadní výstupy Svazu měst a obcí ČR.

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) se na svém zasedání během VII. právní konference na Seči v hotelu Jezerka vyjádřilo k řadě současných palčivých problémů, které obce a města trápí.

11.03.2022

SMO ČR: Chybí nám dlouhodobější plán na zvládnutí uprchlické krize

Praha 11. března 2022, Představitelé Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) apelují na vládu ČR: Urychleně nastavte systém financování a zjednodušte legislativní procesy, tak aby města a obce mohly nadále pomáhat, a přitom se i zodpovědně staraly o své občany.

10.11.2021

Starostenské humoresky jsou na světě

Na svazovém Sněmu pokřtěné Starostenské humoresky se v příštích dnech rozlétnou k autorům příběhů. Ostatní si je mohli odvézt z již zmíněného XVIII. sněmu a další příležitost budou mít zájemci i na XXIV. celostátní finanční konferenci 25. a 26. 11. v Praze.

15.09.2020

Konference AFI: Česku chybí dlouhodobá investiční strategie

Časy, kdy byla Česká republika atraktivní pro zahraniční investory, jsou pryč. Pracovní síla podražila, chybí infrastruktura, obce nemají peníze na kofinancování projektů. Shodli se na tom účinkující panelu „Daňová politika a podpora investic, rozpočtové určení daní” na výroční konferenci AFI.

27.02.2020

Rostou se zvyšujícím se objemem odpadků i poplatky?

Opět se na vás obracíme s prosbou o pomoc při sběru informací. Tentokrát chceme zjistit, jak je to u vás s komunálním odpadem či jak se stavíte k možnosti zálohování PET lahví.
Stačí málo, vyplnit přiložený formulář a zaslat nám jej zpět. Termín jsme prodloužili do 13. března. Výsledky ankety využijeme v mediální komunikační kampani k celé problematice odpadového hospodářství, kterou právě připravujeme.

17.01.2020

Novoroční číslo časopisu InS míří do Vašich schránek

V lednovém čísle Vám Claudie Varhol, garantka Bezpečnostní komise, poradí co dělat, objevíte-li v obci drogovou varnu. Dále se můžete dozvědět, jak správně využívat úvěry či můžete načerpat zkušenosti a vědomosti od řady obcí a měst.

13.12.2019

Informační servis č. 6/2019 právě vyšel!

V novém čísle svazového časopisu Ins se dozvíte novinky z XXII. celostátní finanční konference, dočtete se o novele zákona o obcích či o návrzích na změnu systému komunálních voleb.

12.12.2019

Skvělý úspěch XXII. celostátní finanční konference Svazu měst a obcí ČR, starostové vybojovali 10% zvýšení odměn zastupitelů.

S účinností od 1. ledna 2020 byly odměny zastupitelům navýšeny o 10 %! Nařízením vlády dochází k novelizaci nařízení č. 138/2017 Sb. O výši odměn členů zastupitelstev územních samosprávných celků.