14.05.2024

Ministerská kudla do zad většině obcí a měst ČR

Pozvánka na tiskovou konferenci SMO ČR.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jménem předsedy Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Františka Lukla si Vás dovoluji pozvat na tiskovou konferenci, která se bude konat tento čtvrtek, 16. května 2024 v hotelu Jezerka na Seči.

O jakých tématech chce předseda Lukl hovořit? Co je aktuálně mezi starosty nejvíc diskutováno? Jednoznačně návrh Ministerstva financí ČR k úpravě rozpočtového určení daní (RUD) krajů. SMO ČR vždy podporoval nová a spravedlivější pravidla pro krajský RUD. Jasně ale bylo slíbeno, že to bude neutrální vůci obecnímu RUD.  Opak je pravdou. 95 % obcí a měst půjde do mínusu.

 

„Svaz měst a obcí ČR se chopil iniciativy a nabízí řešení. Přehodnoťme celý systém přerozdělení sdílených daní a nastartujme meziobecní spolupráci. Tuto myšlenku Svaz dlouhodobě podporuje. Využití institutu společenství obcí nabízí celou škálu možností, jak podpořit hospodaření a rozvoj všech obcí, od těch nejmenších, po ty největší,“ vysvětluje František Lukl.

 

Samosprávy se dále stále potýkají s negativními dopady schváleného konsolidačního balíčku do příjmů obcí. Stát sice zvedl daň z nemovitosti, ale snížil obcím příjem ze sdílených daní. Navíc jsou občané rozezleni z nové částky daně z nemovitosti na složenkách, která k nim doputovala z finančních úřadů. Výsledek navyšování jde ale do státní kasy, ne samosprávám, kterým to občané vyčítají.

O zmíněných tématech budou starostové tento týden hovořit na právní konferenci, která se tradičně koná v hotelu Jezerka na Seči. V rámci čtvrtečního programu pak proběhne i avizovaná tisková konference, na kterou Vás srdečně zveme.

 

KDE: hotel Jezerka, Ústupky 278, Seč, Pardubický kraj

KDY: čtvrtek 16. května 2024, 10.30 hod

 

Svou účast potvrďte prosím do středy, 15. 5. 2024 na e-mail: kockova@smocr.cz

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR