25.01.2017

Publikace "Národní dotační zdroje" pomůže městům a obcím s čerpáním peněz ze státního rozpočtu ČR

Kde a jak mohou samosprávy čerpat finanční prostředky z tuzemských programů v gesci ministerstev a dalších organizací? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Jmenuje se "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" a formou souhrnných informací a přehledných tabulek čtenáře provádí dotačními příležitostmi a možnostmi pro města a obce.

Kde a jak mohou samosprávy čerpat finanční prostředky z tuzemských programů v gesci ministerstev a dalších organizací? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Jmenuje se "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" a formou souhrnných informací a přehledných tabulek čtenáře provádí dotačními příležitostmi a možnostmi pro města a obce. 160stránková brožura je k dispozici zdarma, a to v tištěné i v elektronické podobě na webových stránkách www.mmr.cz a www.smocr.cz.

Publikace "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" má za cíl shrnout národní dotační možnosti pro samosprávy do jednoho svazku. Všechna ministerstva zřizují celkem více než 300 dotačních titulů. Nejvíc (62) jich je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zemědělství (58) a Ministerstva kultury (50). Publikace popisuje 89 dotačních titulů, které obce nejčastěji využívají a dalších 110 titulů, které jsou pro samosprávy a jejich příspěvkové organizace zajímavé. Nejvíc národních dotačních titulů pro obce vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí (24) a Ministerstvo pro místní rozvoj (15). Dále jsou to Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo kultury a Ministerstvo vnitra.

„Velmi oceňuji tuto publikaci, ve které lze najít přehledně a srozumitelně přehled dotačních programů nejen našeho resortu, ale i ostatních ministerstev a dalších organizací,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodává: „Chceme tak potencionálním žadatelům vyjít vstříc. Pevně věřím, že budou spokojeni a umožní jim to realizovat a financovat své projekty, které by naplnily smysl národních dotací, tedy zlepšovat kvalitu života lidí v našich regionech.“

Podmínky udělení národních dotací se ve srovnání s Evropskými strukturálními a investičními fondy (ESIF) liší. Různé je i metodické prostředí, protože je v gesci různých ministerstev a dalších úřadů. Odlišné tak jsou i termíny pro příjem žádosti a pro jejich ukončení. Do budoucna by tak z pohledu samospráv bylo velmi vhodné uvažovat o zpřehlednění celého systému národních dotací.

"Samosprávy patří k hlavním příjemcům dotací, které poskytují jednotlivá ministerstva. Téměř třetina všech národních dotačních titulů je určena pro obce jako příjemce, v téměř 70 % všech titulů mohou žádat subjekty mezi které obce patří, včetně jimi zakládaných a zřizovaných organizací," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Jsem rád, že z národních dotačních titulů je zřejmý zájem ministerstev naslouchat podnětům měst a obcí. Že témata vypisovaných programů nejsou rozhodnutím svrchu a škrábnutím pera od úřednického stolu centrálních orgánů, ale snahou o respektování skutečných potřeb územních samosprávných celků a jejich občanů. Pokud by se sladila i metodika národních dotačních titulů, byl by to krok správným směrem."

Publikace "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" byla zpracována v rámci projektu "Podpora aktivního zapojení obcí a měst do rozhodovacích procesů EU a účinná obhajoba zájmů samospráv ČR na mezinárodní úrovni". Projekt byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.