02.09.2016

Na Vysočině si vychováváme nové energetiky

KRAJ VYSOČINA Technické profese se dnes potýkají s velkým nedostatkem kvalifikovaných lidí. Nelze se tomu divit, protože absolventů technicky zaměřených středních i vysokých škol v posledních letech výrazně ubývá, a to začíná být vážným problémem pro firmy nejen v Kraji Vysočina, ale i v celé České republice.

KRAJ VYSOČINA Technické profese se dnes potýkají s velkým nedostatkem kvalifikovaných lidí. Nelze se tomu divit, protože absolventů technicky zaměřených středních i vysokých škol v posledních letech výrazně ubývá, a to začíná být vážným problémem pro firmy nejen v Kraji Vysočina, ale i v celé České republice.

Významným odvětvím na Vysočině, které je zdrojem pracovních míst a přispívá k vyšší zaměstnanosti, je energetika. Není to dáno ničím jiným, než přítomností Jaderné elektrárny Dukovany. Bez tohoto významného zaměstnavatele by byla situace s nezaměstnaností zejména v okolí Třebíče mnohem složitější. Nejde jen o to, kolik lidí zaměstnává samotná elektrárna, ale také o místa, která vytváří v přidružených oborech a v rámci obslužných a dodavatelských firem. Život v kraji tak přítomnost elektrárny posunuje na citelně lepší úroveň.

Podobně jako jiné technické obory i energetika trpí nedostatkem kvalifikovaných lidí. Místo technicky vzdělaných absolventů, kteří by v kraji našli adekvátní a dobře placené zaměstnání, řešíme odliv mladých lidí z regionu. Absolventi s humanitním vzděláním často raději hledají pracovní příležitosti ve velkých městech. Proto se snažíme tuto situaci zlepšit. Úzce spolupracujeme se středními školami i se společností ČEZ na rozvoji technických oborů a jejich popularizaci.

Provozovatel elektrárny potřebuje postupně nahrazovat stávající generaci energetiků, kteří budou postupně odcházet do důchodu, mladými absolventy. V roce 2009 proto jako výsledek spolupráce Kraje Vysočina s ČEZ a Střední průmyslovou školou v Třebíči vznikl zcela nový obor energetika. Každý rok je do něj přijato 30 nových studentů, kteří procházejí speciálním přijímacím řízením. Jeho součástí je i psychologický test, který prověří, zda uchazeč splňuje profilové podmínky pro práci na jaderném zařízení. Přijatí studenti pak již od prvního ročníku mají k dispozici špičkové učebny, pracují s moderní technikou a absolvují řadu exkurzí do jaderných i dalších klasických elektráren. Později se účastní i specializovaných stáží v energetice. Získávají tak k energetice i osobní vztah a navíc na rozdíl od svých vrstevníků vědí, že po vystudování najdou dobré uplatnění.

Prohlubování spolupráce mezi středními školami a technologickými firmami v regionu považujeme za klíčové pro udržení perspektivy i do budoucna. Nebojíme se otvírat ve spolupráci s aktivními zaměstnavateli nové obory nebo upravovat jejich zaměření. Naším cílem je reagovat na poptávku pracovního trhu a vychovávat nástupnickou generaci, která má ambice a potenciál s pomocí odborníků a specialistů svých oborů zachovat a podpořit v regionu tradiční technické obory, které Vysočinu dělají Vysočinou.

Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina, nestraník za ČSSD

Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina, nestraník za ČSSD