09.12.2016

Každý pátý je u hasičů

OLEŠNÍK (Jihočeský kraj) Ve spojení s Olešníkem se sportovním fanouškům obvykle vybaví jméno našeho slavného rodáka, fotbalisty Davida Lafaty. Ačkoliv fotbalový klub FK Olešník, ve které útočník AC Sparta Praha zahájil svou kariéru, stále vychovává nové talenty, věnujeme se i dalším sportům.

OLEŠNÍK (Jihočeský kraj) Ve spojení s Olešníkem se sportovním fanouškům obvykle vybaví jméno našeho slavného rodáka, fotbalisty Davida Lafaty. Ačkoliv fotbalový klub FK Olešník, ve které útočník AC Sparta Praha zahájil svou kariéru, stále vychovává nové talenty, věnujeme se i dalším sportům. Významnou roli ve sportovním životě obce hraje Sbor dobrovolných hasičů. Jeho členem je každý pátý obyvatel.

Sportovní areál tvoří prakticky srdce Olešníku. Vedle fotbalového hřiště se nachází letní plovárna se dvěma bazény, tenisové kurty a na zimu přírodní kluziště na hokej. Předloni jsme za rovný milion korun postavili dětské hřiště, přičemž 750 000 z této částky nám poskytla Nadace ČEZ. V Olešníku se v posledních letech těšíme velkému přírůstku dětí, a tak nové hřiště využijeme. Pro děti jsme vytvořili i „bobiště“ – umělý kopec pro sáňkování.

Naše sportoviště provozuje FK Olešník, který obec v jeho činnosti dlouhodobě finančně podporuje. Připravujeme také rekonstrukci stadionu. V rámci stavebních úprav bychom chtěli vybudovat ubytování, o které je v obci v sezóně velký zájem, hlavně díky naší plovárně.

Rozvoj sportovních aktivit podporuje i místní Sbor dobrovolných hasičů. Například každý rok v září se do naší obce sjede na 400 dětí z širokého okolí, aby se zúčastnily Olešnického dvojboje mladých hasičů. Letos se soutěžilo ve štafetě požárních dvojic a požárním útoku. Naše děti sice nevyhrály, ale i tak se soutěž vydařila. Po závodech se vytočilo tisíc zmrzlin. Pořádání akce bylo letos jednodušší i díky tomu, že dobrovolní hasiči mají od zimy nové zázemí. Na rekonstrukci jejich sídla přispěla Jaderná elektrárna Temelín i Jihočeský kraj.

Fotbalovým lákadlem roku bývá v Olešníku Memoriál Miroslava Ježka, který vznikl před 14 lety na památku tragicky zesnulého hráče FK Olešník. Memoriálu se pravidelně účastní i David Lafata. Přestože letos opět nastoupil za zvláštní Rys Dream Team, do kterého přizval i reprezentačního stopera Tomáše Sivoka, prvenství v turnaji si ohlídali domácí hráči.

V Olešníku nezapomínáme ani na příležitosti pro pohyb v přírodě. Vyčistili jsme jezírko u našeho nejvyššího vrchu Výštice a vytvořili jsme v jeho okolí turistické stezky. Do budoucna uvažujeme, že bychom na vrcholu kopce, ze kterého je krásný výhled až na Šumavu, postavili ještě rozhlednu.

JAROSLAV PAVLICA, starosta Olešníku, nezávislý

JAROSLAV PAVLICA, starosta Olešníku, nezávislý