18.08.2016

Cílem jsou Okříšky bez bariér

OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Vyjet na vozíku z domu a vydat se po městysi do školy, nakoupit, vyřídit něco na úřadu, vyzvednout doporučený dopis na poště nebo si dát v hospodě pivo ... Mělo by to být normální, ale bohužel není. Stejně jako ve většině měst a obcí není ani u nás život lidí s omezenou pohyblivostí jednoduchý.

OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Vyjet na vozíku z domu a vydat se po městysi do školy, nakoupit, vyřídit něco na úřadu, vyzvednout doporučený dopis na poště nebo si dát v hospodě pivo ... Mělo by to být normální, ale bohužel není. Stejně jako ve většině měst a obcí není ani u nás život lidí s omezenou pohyblivostí jednoduchý. Velká část chodníků, přechodů ani veřejných budov není uzpůsobená potřebám našich handicapovaných spoluobčanů.

Budovy stavěné v porevoluční době, jako jsou zdravotní středisko nebo dům s pečovatelskou službou, již mají výtahy, složitější řešení bude u základní školy a úřadu městyse. Ten je umístěný ve zrekonstruovaném, památkově chráněném zámku, kde výtah není možný a jednoduché není ani použití schodišťové plošiny. Protože ale právě toto schodiště je obtížně schůdné i pro starší občany bez handicapu, hledáme intenzivně řešení a určitě ho najdeme. Obdobným oříškem je základní škola, sestávající z pěti propojených budov, stavěných každá v jiné době a hlavně s jinou úrovní podlah. Návrh projektanta zahrnuje výtah a k němu ještě pět plošin, aby byl pohyb vozíčkářů dostatečně komfortní, náklady představují přibližně dva miliony korun. Na realizaci proto počítáme s využitím dotací z IROPu, určených na podporu inkluze.

Budovy jsou jedna věc, ale jak se pohybovat mezi nimi? Na to již máme zpracovaný projekt Bezbariérové trasy Okříšky, zahrnující rekonstrukci chodníků a přechodů pro chodce tak, aby vyhovovaly všem handicapovaným uživatelům. Dvě trasy se kříží v prostoru hlavní křižovatky, delší z nich spojí úřad městyse přes kulturní dům, poštu, zdravotní středisko, lékárnu, většinu obchodů s železničním nádražím, kratší potom autobusové nádraží s mateřskou i základní školou a policejní stanicí. Věříme, že vlastní stavbu se nám podaří zvládnout do konce volebního období a našim nástupcům předáme Okříšky bez bariér.

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)