24.03.2017

Běhů na dlouhou trať se v Karlových Varech nebojíme

KARLOVY VARY (Karlovarský kraj) Při plánování sociálních služeb myslíme samozřejmě také na maminky či tatínky na rodičovské dovolené. Přirozeně jsme tak do komunitních plánů zapojili naše mateřské centrum. Má velkou tradici, založeno bylo už v roce 1995.

KARLOVY VARY (Karlovarský kraj) Při plánování sociálních služeb myslíme samozřejmě také na maminky či tatínky na rodičovské dovolené. Přirozeně jsme tak do komunitních plánů zapojili naše mateřské centrum. Má velkou tradici, založeno bylo už v roce 1995.

Podporujeme ho finančně, loni jsme například poskytli dotaci na projekt Křesadlo, řešili rekonstrukci oken a zateplení budovy, kde zařízení pro rodiče sídlí.

Mateřské centrum Karlovy Vary má za cíl snižovat izolovanost rodičů s dětmi, vytvářet pro ně inspirativní zázemí a smysluplně strávený volný čas. Za víc než dvacet let existence se stalo přirozenou součástí života nejen občanů města Karlovy Vary, ale i širokého okolí. Poskytuje totiž služby, které lidé potřebují a sami si o ně říkají. V nabídce najdete třeba předporodní kurzy, nízkoprahové poradenství, příměstský tábor či rekvalifikační kurzy. Lidem na mateřské či rodičovské dovolené tak centrum usnadňuje návrat do práce, mají zde možnost seberealizovat se, ale najdou tu i odbornou pomoc.

Součástí zařízení je také dětská skupina dříve známá jako Mateřinka. Loni se transformovala, nově se jmenuje Karlovaráček a dostala podporu z Operačního programu Zaměstnanost v gesci ministerstva práce a sociálních věcí v rámci projektu nazvaného Snížit rozdíly v postavení žen a mužů na trhu práce. V inovované podobě funguje v Mateřském centru Karlovy Vary od dubna 2016.

Naše městské projekty na podporu rodičů pečujících o děti nejsou realizované izolovaně. Spolupracujeme na nich s celou řadou subjektů. Nejen u zmiňovaného mateřského centra je logickým partnerem Karlovarský kraj, spolufinancoval třeba projekty Dost dobrý rodič, Dobrovolnictví pro každého či akci Křesadlo 2015.

Jsme si přitom vědomi, že u prorodinných opatření je naprosto zásadní podpora kontinuální, nikoliv nahodilá. Viditelné výsledky a pozitivní reakce totiž bývají během na dlouhou trať. A protože ti, co mě znají, vědí, že běhám maratony, mohu slíbit, že poběžíte-li pro tuto dobrou věc se mnou, závěrečná odměna stojí za to.

PETR KULHÁNEK, primátor statutárního města Karlovy Vary, KOA

PETR KULHÁNEK, primátor statutárního města Karlovy Vary, KOA