24.03.2017

V duchu hesla „maminky maminkám“ dostáváme ženy do kondice

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Byla jsem náplava, naplavenina, cizák. Do Boršova nad Vltavou jsem se přistěhovala před necelými šesti lety. Líbilo se mi okolí, příroda, rychlá dostupnost města, kde jsem pracovala.

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj)  Byla jsem náplava, naplavenina, cizák. Do Boršova nad Vltavou jsem se přistěhovala před necelými šesti lety. Líbilo se mi okolí, příroda, rychlá dostupnost města, kde jsem pracovala.

Tenkrát jsem z oken svého bytu koukala do zahrady s polorozbořeným cihlovým plotem a s nevzhlednou navážkou jakési plevelem prorostlé kopy hlíny. Dnes sleduji, jak se upravenou zahradou se spravenou zdí v zimě v létě prohánějí děti na saních, kolech, hrají si v bludišti, zkoušejí archeologické vykopávky, zdatnější využívají různé lanové prolézačky, houpačky... A kousek odtud je vybudováno další dětské hřiště s pískovištěm a dalšími prolézačkami. ... Radost pohledět!

Do života obce jsem se mohla zapojit docela rychle. Brzy po mém nastěhování onemocněla paní knihovnice a vše nasvědčovalo tomu, že už se do práce nevrátí. Já, protože jsem celý život učila literaturu a ke knihám jsem měla a stále mám velmi blízko, jsem s nadšením přijala nabídku starat se jednou týdně o knihovnu a nákup nových knih. Mé srdce jásalo. Poznám nové lidi, vymyslím něco pro čtenáře... Pro dospělé autorská čtení a pro děti večerní čtení s trochou tajemna, malování, písniček. Vše se ukázalo jako dobrý nápad, počet čtenářů utěšeně rostl, přibývaly různé akce, např. O adventu jsme zdobili společně perníčky, vloni už proběhl 5. ročník, přibylo dětí a rodičů nejen z Boršova, ale i z blízkého okolí. Starosta proto přišel s nápadem postavit novou knihovnu. Nejdřív jsem tomu moc nevěřila, ale v říjnu 2015 jsme ji otevřeli a brzy se stala centrem společenského života. Dnes se v ní setkávají děti, mladí, střední generace i dříve narození. Každý si zde najde svou parketu. A to i maminky. Scházejí se v ní s dětmi jednou týdně, vyměňují si své zkušenosti a plánují, co by chtěly v obci změnit, s čím by rády pomohly.

V posledních dnech dostal zelenou projekt Urban trénink, jehož cílem je využít všech sportovišť, která obec vybudovala, a formou jakéhosi kruhového tréninku dostat maminky do kondice – v duchu hesla „maminky maminkám“.

K péči o obec a její obyvatele přispívají také dobrovolní hasiči, kteří mají v současné době velmi silnou dětskou základnu. S dětmi jezdí na soutěže, pořádají výlety, sportovní klání i letní tábor pro mladé hasiče. Stejnou cestou jdou například i fotbalisté, karatisté, Sokol, bikeři, kteří v lomu za Boršovem postavili dirt park, v němž plánují otevřít školičku a učit děti „jiné“ jízdě na kole plné adrenalinu, zážitků a nových přátelství.

Je fajn sledovat, jak se stírají rozdíly mezi těmi, kdo se do Boršova přestěhovali teprve nedávno, a těmi, kteří tady žijí od narození. O to přece jde. Stmelit lidi. A to se nám v Boršově daří.

ROMANA RÝCOVÁ, zastupitelka Boršova nad Vltavou, nezávislá za ProBoršov

ROMANA RÝCOVÁ, zastupitelka Boršova nad Vltavou, nezávislá za ProBoršov