Starosti starostů

...aneb jak se žije našim starostům v Čechách a na Moravě. Rubrika vám bude každý měsíc přibližovat nelehký úděl jednoho z našich starostů, jeho strasti i radosti, běžné rutinní úkoly i nečekané situace. Chceme zde představovat zajímavé osobnosti, starostky či starosty z velkých i malých měst a obcí. Jednou za měsíc si budete moci přečíst příběh jednoho z nich. Proč kdo starostuje, s čím bojuje i co mu dělá radost. Je to nevděčná funkce a před občany obstojí jen ti morálně silní, kteří jsou pro ostatní příkladem.

Do rubriky se může zapojit každý starosta, pište, mailujte, těšíme se na vaše příspěvky.

10.11.2021

Starostenské humoresky jsou na světě

Na svazovém Sněmu pokřtěné Starostenské humoresky se v příštích dnech rozlétnou k autorům příběhů. Ostatní si je mohli odvézt z již zmíněného XVIII. sněmu a další příležitost budou mít zájemci i na XXIV. celostátní finanční konferenci 25. a 26. 11. v Praze.

12.01.2021

Jak překonat druhou vlnu na Hluboké?

Příspěvek starosty města Hluboká nad Vltavou je výzvou pro hlubocké občany a zároveň se může stát i návodem pro ostatní obce a města, jak překonat druhou vlnu pandemie.

26.10.2020

Starostové píší knihu

Chcete se stát součástí nového projektu Svazu? Napište příspěvek o životě ve Vaší obci či městě. Sdílejte a předávejte své zkušenosti, postřehy, podělte se o humorné i třeba smutné zážitky z Vašeho starostování.

06.05.2020

Tetín v době coronavirové žije dál

Aktuální příspěvek v naší rubrice Starosti starostů aneb Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě je tentokrát z pera Ing. Martina Hrdličky, starosty obce Tetín ve Středočeském kraji. Dočtete se, jak se obec s 900 obyvateli vyrovnává s těžkou situací v době koronavirové epidemie. Dopady opatření proti šíření nemoci Covid-19 jsou mnohdy těžší než nemoc samotná. Možná se v následujících řádcích také poznáte.

26.02.2020

Jak jsme se v Krnově (ne)zbláznili a vzdali se téměř stomilionové dotace

Že ne každá dotace je smysluplná, dokládá další příspěvek v naší rubrice Starosti starostů aneb Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě z pera Tomáše Hradila, starosty města Krnov. Ostatně, posuďte sami.

02.12.2019

Jaký je život starosty na valašské dědině?

Na první adventní víkend jsme si ke kávě a vánočce pro Vás připravili příspěvek od starosty z Ratiboře. Jaký je život starosty na valašské dědině?

29.10.2019

Unikátní doklad obnovené památky

V pondělí slavíme výročí vzniku naší republiky. Připravili jsme pro Vás proto zvláštní příspěvek o trnité cestě k rekonstrukci a znovuodhalení krásy kunínského zámku, zámku, který byl prakticky na zbourání. Jeho zmrtvýchvstání má na svědomí myšlenka o záchraně a ochraně krásy, historie, paměti a vzpomínek, které nám zanechali naši předkové. Tuto myšlenku uvedla v život zastupitelstva obce Kunín, i když asi nebylo jednoduché vysvětlovat občanům, proč se opravuje zámek a nejsou finance na chodníky, komunikace, školu, školku,… Nicméně nakonec se podařilo, obec sklízí za obnovu jedno zasloužené ocenění za druhým. Kromě prvenství v soutěži Má vlast cestami proměn „Nejkrásnější proměna 2014“, čerstvého ocenění v prestižní soutěži obnovy památek za uplynulých 30 let Opera historica 2019, zámek získal také Zlatou medaili Památkového inspektora televize Nova. Starostka Dagmar Novosadová nám o dlouhé cestě za záchranou historického dědictví napsala:

20.08.2019

Starosta je ten, kterého mají lidé nejblíž

Zdeňka Blišťanová je další z řady našich starostů, pro které není jejich funkce jen zaměstnání, ale zároveň i poslání. 

05.08.2019

I starosta jede na dovolenou

Do rubriky Starosti starostů aneb Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě nám přistál zbrusu nový příspěvek, tentokrát by se mohl nazvat I starosta jede na dovolenou👍 a Vy se v něm můžete dočíst o poněkud jiném pohledu na svět letních dovolených, než má většina z nás. 

27.06.2019

Starosto, starej se

Jsme tady znovu se zbrusu novým příběhem, tentokrát přidává svou zkušenost se starostováním Petr Halfar, starosta obce Sudice u Opavy, jak sám píše, z kraje fascinujícího, plného dobrosrdečných a pracovitých lidí. 

03.06.2019

Kateřina Malečková, starostka města Blatná

Čeština je velmi bohatý a krásný jazyk a také velmi výstižný. Snad právě díky tomu je představitel obce nazýván starostou. Toto oslovení vystihuje hlavní podstatu, s čím se dotyčný bude po zvolení potýkat.

03.05.2019

Zbrusu nová rubrika Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě nyní v Našem Regionu

Oblíbená rubrika objevující se na webových stránkách Svazu a na svazovém fb si již dokázala získat čtenáře. Nyní bude vycházet i na stránkách Našeho regionu.

26.04.2019

Staráme se o všechny - Stanislav Mrvka starosta Jindřichova Hradce

Stanislav Mrka, dlouholetý starosta jihočeského Jindřichova Hradce hovoří o své práci pro rubriku Starosti starostů aneb Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě.

20.04.2019

Když nemáte řidiče na multikáru, musíte za volant - Miroslava Sochorová starostka Kounic

 Další příběh ze života našich starostů a starostek vypráví Miroslava Sochorová, starostka městyse Kounice.

15.04.2019

Dnes starosta obce HERŠPICE Karel Knesl: Když o tom tak přemýšlím, moje cesta na pozici starosty byla trochu náhoda.

Když o tom tak přemýšlím, moje cesta na pozici starosty byla trochu náhoda. I když v náhody nevěřím. Tak třeba osud. Měli jsme s určitými lidmi u nás v obci jiný pohled na to, jak se dají jednotlivé věci řešit. Proto jsme se rozhodli kandidovat, abychom své myšlenky a představy mohli uplatnit.

21.03.2019

Nová webová rubrika Starosti starostů: Lucie Potůčková - Mladé Buky

Zbrusu nová rubrika "Starosti starostů aneb Jak se žije našim starostům v Čechách a na Moravě" vám bude každý měsíc přibližovat nelehký úděl jednoho z našich starostů, jeho strasti i radosti, běžné rutinní úkoly i nečekané situace. Chceme zde představovat zajímavé osobnosti, starostky či starosty z velkých i malých měst a obcí. Jednou za měsíc si budete moci přečíst příběh jednoho z nich.