03.06.2019

Kateřina Malečková, starostka města Blatná

Čeština je velmi bohatý a krásný jazyk a také velmi výstižný. Snad právě díky tomu je představitel obce nazýván starostou. Toto oslovení vystihuje hlavní podstatu, s čím se dotyčný bude po zvolení potýkat.

Začínám druhé volební období starostování v naší nádherné jihočeské Blatné. Jsme městem, kde žije cca 6500 obyvatel, jsme obcí s rozšířenou působností a vyhledávaným turistickým cílem díky pohádkovému vodnímu zámku.

 Po 4,5 letech na radnici jsem malinko zvolnila, neboť se každodenně musím vyrovnat s tím, že ne vše se podaří, ne vše se dá díky legislativě prosadit, že se nedá zavděčit všem a že demokracii si někteří vykládají po svém. Občas to zabolí, občas hledám motivaci k další práci, ale samozřejmě se otřepu a jdu dál. Tak jsem to přece občanům i sobě slíbila. Kuchař taky neodejde od rozvařeného oběda, protože je mu v kuchyni horko.

Starostování je práce jako každá jiná.  Škoda jen, že při volbě starosty nedostaneme zároveň věšteckou kouli, protože ta by se nám při rozhodování opravdu šikla. Narážím teď na nerozhodnost našich vládních představitelů. Od mého nástupu řešíme třídění odpadů a skládkování.  Za tu dobu náš stát nebyl ochoten připravit kvalitní zákon o odpadech, ale co ví určitě, je, že vlastníkem odpadu je obec a ta se má chovat jako správný hospodář a ekolog.

 Zákon o předškolní a školní výchově nás nejdřív postavil před hotovou věc, že se musíme postarat o dvouleté děti.  Ještě že jsme neměli vyřízené stavební povolení, protože než si stačil projektant prohlédnout objekt, už bylo vše jinak.

 Při přípravě výstavby nové čističky odpadních vod jsme upozorňováni, že je potřeba dívat se do budoucnosti, protože limity se určitě budou zpřísňovat. Milion sem, milion tam, jde přece o zdraví občanů a ochranu přírody.  Ale občanům města budu vysvětlovat já, že se jim zvedne vodné a stočné.

Takových příkladů bych našla mnoho. A to já mám výhodu, že mám skvělé zastupitele a za zády úřad, kde najdu odborníky napříč obory. Upřímně smekám před starosty „malých obcí“, kteří jsou na vše sami a jediné, na co se mohou spolehnout, je kritika občanů.

Možná, že můj příspěvek vyznívá pesimisticky, ale pesimista určitě nejsem. Akorát mě mrzí, jak vše rychle letí, a že řadu věcí určitě nedotáhnu do konce. Rok mi odměřuje novoroční projev, oslavy osvobození, ukončení a zahájení školního roku, projev na říjnových oslavách a vánoční jarmark.

Přeji všem starostkám a starostům, aby neztráceli sílu, zdravý rozum a přistupovali ke své práci s pokorou.

 

Bc. Kateřina Malečková, starostka města Blatná