26.10.2012

Debata s MŠMT o financování regionálního školství

Zástupci Svazu jednali s náměstkem ministra školství Jindřichem Fryčem o financování regionálního školství. Diskutovalo se o reformě financování, vázání prostředků na pedagogické a nepedagogické pracovníky, oddělení financování středního školství a změně systému Rámcových vzdělávacích programů.

Zástupci Svazu jednali 22. září 2012 s náměstkem ministra školství Jindřichem Fryčem o financování regionálního školství. Diskutovalo se o reformě financování, vázání prostředků na pedagogické a nepedagogické pracovníky, oddělení financování středního školství a změně systému Rámcových vzdělávacích programů. Dle vyjádření náměstka Fryče jde úvaha MŠMT u pedagogických pracovníků prozatím cestou pevného normativu na žáka s maximálně 10 %   variabilních  prostředků z celého objemu.  To znamená, že ve všech krajích by měly být normativy stejné a variabilní prostředky by měly sloužit na řešení specifických problémů. Zatím není jasné, jak by se do financování dal promítnout parametr kvality. U nepedagogických pracovníků by mělo jít o nákladový normativ.

MŠMT také potvrdilo tlak na přesunutí financování nepedagogických pracovníků z obecních rozpočtů, čemuž se však brání. Přislíbilo však společnou pracovní skupinu, kde by se měl vydiskutovat přijatelný model, který by mohl platit již od roku 2014. K vázání prostředků se náměstek Fryč vyjádřil tak, že i pro příští rok je v návrhu rozpočtu zachováno a že je poslanecká iniciativa na jeho zrušení, která je však v rozporu s požadavky Ministerstva financí.

Jednání se zúčastnila předsedkyně Školské komise PhDr. Marcela Štiková, Petr Halada, člen Školské komise a starosta Kamýku nad Vltavou a Mgr. Ludmila Němcová z Kanceláře Svazu.