13.04.2020

Podpoříte i Vy pracovníky v první linii?

Olympiádu už letos mít nebudeme, ale pokusit se o nevídaný týmový výkon nám nikdo nemůže zabránit.

Vážené paní starostky a páni starostové,

 

jsem lékař infektolog a internista, t.č. pracující na kardiologii rehabilitační kliniky s pacienty po infarktech myokardu a operacích srdce.

Všichni teď zažíváme svoji první velkou pandemii, někdo z blízka, jiný zpovzdálí a spousta s nás se snaží nějak pomoci, šitím roušek, podporou seniorů, tisknutím štítů, vývojem ventilátorů, uvařením něčeno dobrého pro zdravotníky a jiná povolání v první linii.

Je však ještě jedna možnost, jak můžeme pomoci, která zatím nebyla příliš zdůrazňována, přestože má velký potenciál. A tou je prevence.

Pro představu, jak velké možnosti zde leží nevyužity, několik příkladů.

 

1)  Záchrana životů při úbytku smogu v Číně:

Pokles úmrtí městského obyvatelstva Číny (700 milionů) o více než 70 tisíc za 2 měsíce.  (článek anglicky)

My sice tolik smogu většinou nemáme, zato u nás kouří 2 miliony osob.

 

2) Zákaz kouření v restauracích v České republice přinesl výrazný pokles hospitalizací, odpovídající stovkám volných lůžek denně. Toho bylo dosaženou pouhým poklesem pasivního kouření článek.

Pro Německo, Itálii, Španělsko by to znamenalo úsporu 2000 až 3000 lůžek denně, včetně lůžek na jednotce intenzivní péče (JIP).

 

Mezi počtem vykouřených cigaret (množstvím vdechnutého kouře/smogu) a počtem akutních onemocnění/hospitalisací existuje zhruba přímá úměra. Např. u infarktů je riziko kuřáků 2-6x (senioři-mladší ročníky) vyšší než u nekuřáků. Tedy minimálně 1/3, ve skutečnosti spíše polovina infarktů z zhruba 18 000 ročně, jde na vrub kouření a podobné to je u záchvatů anginy pectoris, zhoršení ischemické choroby srdeční..., které patří mezi nejčastější příčiny akutní hospitalisace. Jinými slovy, bez kouření by se nám uvolnila skoro polovina lůžek kardiologických a plicních oddělení. Takový efekt samozřejmě není reálný, ale pokud bychom dokázali snížit spotřebu cigaret v ČR ca. o desetinu, stále by nám to ušetřilo ca. 5% akutních příjmů a lůžek a to už dělá pro zdravotníky  úsporu 1/2hodiny denně. Myslím si, že zvláště v dnešní době přesouvání oddělení, izolace pacientů, výpadků personálu kvůli karanténě... má každá minuta odpočinku cenu zlata.

 

S podporou vícero lékařských společností viz

 

http://www.pneumologie.cz/novinka/1584/spolecna-vyzva-lekarskych-odbornych-spolecnosti-v-dobe-pandemie-covid-19-odlozte-cigaretu-pomozte-v-boji-s-virem/

 

se snažíme na tuto možnost upozorňovat, možná jste zachytili v tisku či televizi vystoupení pani prof. Králíkové či pana profesora Vrablíka, chtěli bychom však dostat toto sdělení ještě blíže k lidem, aby ho získali od někoho, komu důvěřují a tím jsou starostové a starostky.

 

Dle průzkumů by raději nekouřilo 70% kuřáků a 40% jich zkouší opakovaně přestat. Zkusme se je poprosit a přesvědčit, že teď je ta pravá chvíle pro vážný pokus.

Vytvořili jsme k tomuto účelu iniciativu 

 

www.darujluzko.cz

 

kde jsou odkazy na možnosti podpory nekouření (aplikace do mobilu, bezplatné telefonní poradny, kontakty na lékárny s možností zakoupení substituční léčby a školených poradců), které výrazně zvyšují úspěšnost odvykání.

I těžcí kuřáci mohou pomoci již tím, že v nejbližších měsících sníží svou denní dávku na polovinu či třeba jen o několik cigaret, statisticky se to projeví a zdravotníci Vám budou vděčni.

Kuřáci sami si tím výrazně sníží riziko těžkého průběhu infekce koronavirem, který, zdá se, nás hned tak neopustí. Další benefity jako výrazná úspora peněz ve výši tisíců korun měsíčně, vděk rodinných příslušníků, lepší zdraví, delší život... jsou samozřejmým bonusem.

Jsou tam i motivační letáky k volnému užití nebo si vymyslete vlastní, nápadům se meze nekladou.

 

Bylo by krásné, kdybychom po skončení epidemie mohli říci, že jsme jako Češi vešli ve světě ve známost jako ti, co epidemii zvládli, naučili svět používat roušky, vyvinuli a nabídli ostatním zemím během pár dnů ventilátory k rychlé výrobě a dokonce zachránili odložením cigaret více životů než koronavirus vzal.

Olympiádu už letos mít nebudeme, ale pokusit se o nevídaný týmový výkon nám nikdo nemůže zabránit.

 

Nekuřáci mohou podpořit své milé kuřáky, kuřáci se navzájem hecnout s kamarády a hlavně nezapomenout, každý den a každá nevykouřená cigareta se počítají.

 

Další možností, jak odlehčit zdravotníkům je nezapomínat brát své dlohodobé léky pravidelně, zde dřímá rovněž úspora hospitalisací v řádu procent, jakož i pravidelný pohyb, který značně ovlivňuje funkčnost imunitního systému.

 

Jestli vás tato myšlenka zaujala, pokuste se prosím o její podporu u svých nejbližších a ve své obci.

 

Buďme zdrávi,

 

MUDr. Radek Svoboda