02.05.2016

Samosprávy zemí V4 a Východního partnerství chtějí spolupracovat

Memorandum o multilaterální rozvojové spolupráci uzavřené mezi organizacemi, které hájí zájmy samospráv zemí Visegrádské čtyřky (V4) a Gruzie, Moldávie a Ukrajiny. To je mimo jiné výstup mezinárodní konference, která se konala v rámci projektu „Nové výzvy pro místní samosprávy – role národních asociací v rozvojové spolupráci" v Bratislavě.

Memorandum o multilaterální rozvojové spolupráci uzavřené mezi organizacemi, které hájí zájmy samospráv zemí Visegrádské čtyřky (V4) a Gruzie, Moldávie a Ukrajiny. To je mimo jiné výstup mezinárodní konference, která se konala v rámci projektu „Nové výzvy pro místní samosprávy – role národních asociací v rozvojové spolupráci“ v Bratislavě. Českou republiku zastupoval Svaz měst a obcí ČR. Na akci předseda Svazu rovněž podepsal memorandum o porozumění s předsedkyní moldavské asociace samospráv.

„Spolupráce národních asociací České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska (V4) a Ukrajiny, Moldávie a Gruzie, jež spadají do skupiny zemí označovaných jako země Východního partnerství, má za cíl efektivní výměnu informací včetně koordinace aktivit v oblasti rozvojové spolupráce a koordinaci postojů v mezinárodních institucích jako jsou například Kongres místních a regionálních samospráv Rady Evropy (CLRAE) či Rada evropských obcí a regionů (CEMR),“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Konkrétně chceme v rámci Evropy postupovat co nejvíc jednotně, předávat zkušenosti našim partnerům v zemích Východního partnerství, vzájemně si radit, organizovat vzdělávací kurzy a poskytovat konzultace. Neformální platforma místních samospráv z nových demokracií pro rozvojovou spolupráci pak bude usilovat o maximálně efektivní a inspirativní komunikaci navzájem i s ústředními orgány státní správy v jednotlivých zemích.“

Aby spolupráce byla co nejvíce konkrétní, už na konferenci zazněly příklady fungující a inspirující mezinárodní spolupráce. A to informace o meziobecní spolupráci z pohledu slovenské obce Bardějov a zkušenosti polského města Jaslo. Odlišný pohled na meziobecní spolupráci představil výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek, který ukázal, jak může národní asociace podporovat etablování meziobecní spolupráce ve fragmentovaném systému veřejné správy.

„Díky projektu na podporu meziobecní spolupráce, do kterého se zapojilo 85 % samospráv v České republice, byla zanalyzována meziobecní spolupráce v celé naší zemi. A to co se týče školství, sociálních věcí, odpadového hospodářství a v jedné volitelné oblasti. Tak podrobně dosud nebyla Česká republika zmapována,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Vzniklo 186 moderních koncepcí (strategií) meziobecní spolupráce pro jednotlivé oblasti, které umí reagovat na aktuální potřeby. Aby je bylo možné uvést v život, bylo zpracováno 176 akčních plánů. Na projektu, který trval 31 měsíců a jehož rozpočet byl 600 milionů korun, se v území podílelo více než 1 100 pracovníků ve spolupráci s více než 470 motivujícími starosty. Zpracovány byly také příklady dobré praxe a vše pak sesumarizováno v závěrečné publikaci.“

Zástupci maďarských asociací se na konferenci věnovali konceptu udržitelnosti obce Berhida v souvislosti s vysokou nezaměstnaností a programům na integraci romské populace v obci Uszka. Představitelé samospráv z Ukrajiny, Gruzie a Moldávie informovali o aktuálních problémech v daných zemích a naznačili také hlavní styčné body spolupráce s partnery ze zemí V4. Rovněž se mluvilo o možných způsobech financování potenciální decentralizované rozvojové spolupráce.

Během konference podepsali předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta Kyjova František Lukl s předsedkyní Kongresu místních samospráv Moldavska (CALM) Tatianou Badenovou memorandum o porozumění. Tvoří základní stavení kámen dlouhodobé spolupráce SMO ČR a CALM.  Dokument mimo jiné říká, že česká a moldavská organizace budou vzájemně sdílet informace, vyměňovat si zkušenosti, realizovat projekty a spolupracovat ve společných zájmových oblastech.

Projekt „Nové výzvy pro místní samosprávy – role národních asociací v rozvojové spolupráci“, v rámci kterého se konala výše uvedená konference, realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Začal v dubnu 2015, skončí v květnu 2016 a jeho podstatou bylo vytvořit platformu asociací místních samospráv v oblasti rozvojové spolupráce. Projekt je financován z Mezinárodního visegrádského fondu v rámci programu "Extended Standard Grants (V4EaP)", celkový rozpočet má 69 565 eur. Partnery jsou Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR), Unie polských měst (ZMP), Maďarské národní sdružení místních samospráv (TOOSZ), Maďarské sdružení místních samospráv (MOSZ), Národní sdružení místních samospráv Gruzie (NALAG), Kongres místních samospráv Moldavska (CALM) a Sdružení ukrajinských měst (AUC).