10.05.2016

Chceme zachovat dostupné poštovní služby v území, shodují se města a obce s Českou poštou

Občané nesmí být rukojmí případných nejasností mezi samosprávami a Českou poštou. I proto se sešli představitelé Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR s vedením České pošty. Přinášíme vám závěry jednání.

Občané nesmí být rukojmí případných nejasností mezi samosprávami a Českou poštou. I proto se sešli představitelé Svazu měst a obcí ČR (SMO), Sdružení místních samospráv ČR (SMS), Spolku pro obnovu venkova ČR (SPOV) s vedením České pošty. Předali si informace o zkušenostech s projektem Pošta Partner a dohodli se na společném postupu. Zájmem všech je, aby se vždy hledala dohoda a poštovní služby v území zůstaly zachovány.

Závěry jednání:

  1. Shoda panuje v tom, že se musí partneři vyvarovat zjednodušování a vždy se musí hledat dohoda. Když poštovní služby nepřevezme obec, bude Česká pošta hledat jiného partnera v daném území. Pošta bude smluvním stranám předávat kompletní materiály k projektu Pošta Partner.
  2. Partneři se zaměří na smluvní povinnosti včetně odměn a pokut, tedy ekonomiku jako takovou. Snahou ČP bude nastavit systém tak, aby byl více motivační. Ke změně by - na základě vyhodnocení dosavadních výsledků - mohlo dojít od 1. července 2016.
  3. Partneři se shodli, že snahou všech subjektů je zajistit dostupné poštovní služby v území. O dalším postupu v případě, že partner zanikne, se bude dále jednat. Další pracovní setkání vedení SMO, SMS, SPOV se plánuje na 27. června 2016. Zástupci územních samospráv apelují na to, aby v případě selhání jednání zůstala v místě zachována kamenná pobočka České pošty.

Nařízení vlády počítá s celkem 3 200 pobočkami České pošty, 2 500 by v rámci projektu Pošta Partner mělo být formou franšíz. Danou oblast by měla upravovat vyhláška Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), která je nyní v legislativním procesu.