16.11.2011

Svaz měst a obcí ČR podporuje majetkové narovnání s církvemi

Problematika vypořádání vztahů mezi státem a církvemi vždy byla, a i nadále je, pro mnohé obce klíčová. Zhruba 500 měst a obcí je kvůli blokaci církevního majetku omezováno ve svém rozvoji, pro asi 50 obcí je situace devastující. Toto provizorium trvá již téměř dvacet let a jeho důsledkem je odliv investorů, mladých rodin, nemožnost získání českých i evropských dotačních titulů a následný úpadek obce. Současný stav by měl vyřešit připravovaný zákon o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, na jehož jednoznačné podpoře se shodli předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, předsedou ČBK, na svém setkání den 15. listopadu. Přítomni byli také zástupci Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí.  

Problematika vypořádání vztahů mezi státem a církvemi vždy byla, a i nadále je, pro mnohé obce klíčová. Zhruba 500 měst a obcí je kvůli blokaci církevního majetku omezováno ve svém rozvoji, pro asi 50 obcí je situace devastující. Toto provizorium trvá již téměř dvacet let a jeho důsledkem je odliv investorů, mladých rodin, nemožnost získání českých i evropských dotačních titulů a následný úpadek obce. Současný stav by měl vyřešit připravovaný zákon o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, na jehož jednoznačné podpoře se shodli předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, předsedou ČBK, na svém setkání dne 15. listopadu. Přítomni byli také zástupci Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí.  

Obce vždy prosazovaly cestu konsenzu, dohody a dosažení vzájemně výhodného řešení zejména proto, že stejně tak jako církve jsou dlouhodobým neřešením této věci zcela zásadně poškozovány. „Oproti církvím, které ale v zásadě nejsou pod tlakem času, je situace dotčených obcí o to horší, že jejich občané na dlouhodobě neutěšený stav reagují a postupně tyto obce opouštějí,“ upozorňuje předseda Svazu a primátor Kladna Dan Jiránek. Obce proto na zdárném vyřešení církevních restitucí mají existenční zájem. 

Návrh zákona o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, který je nyní v legislativním procesu, považují církve i samospráva za přijatelný kompromis. Církevní majetek, který za stát spravuje Pozemkový fond ČR a Lesy ČR, bude vrácen původním vlastníkům, za zbylý nevydaný majetek, který z velké části zůstane v majetku obcí a krajů, pak bude církvím poskytnuta finanční náhrada, která bude splácena po dobu 30 let. „K předložení tohoto návrhu zákona došlo i za přispění Svazu měst a obcí ČR a díky velkému porozumění starostů. Nejde o žádné obdarovávání ani o nedůstojné obchody, ale o čisté právně-ekonomické řešení,“ říká arcibiskup pražský Dominik Duka. 

Jako největší přínos tohoto zákona vidí zástupci obcí i církví především zrušení tzv. blokačního ustanovení v zákoně o půdě. Církve tak budou moci se svým majetkem volně disponovat, což mnoha obcím umožní investovat nejen do zchátralých nemovitostí, ale také realizovat nové projekty, jako např. dostavbu další potřebné infrastruktury a občanské vybavenosti. „V mnoha obcích byly v minulosti na blokované pozemky uzavřeny smlouvy o smlouvě budoucí, dá se tedy předpokládat, že po nabytí účinnosti zákona budou tyto pozemky bezodkladně převáděny obcím,“ dodává předseda Svazu Jiránek. 

Vzhledem k současné hospodářské situaci je ale některými zástupci politických stran kritizována výše finanční náhrady za nevracený majetek. Prozatím tedy zůstává nejasné, jak návrh zákona skončí, neboť text musí ještě projít Parlamentem. Představitelé Svazu měst a obcí ČR se však s přítomnými zástupci církví jednoznačně shodli, že tento zákon budou podporovat, a to při všech fázích jeho projednávání.