16.05.2017

Venkovské spolky nemusí evidovat tržby do 300 tisíc korun. Finanční správa limit zvýšila

Úlevy pro venkovské spolky a neziskové organizace přináší změna metodiky elektronické evidence tržeb. Je v duchu toho, co požadoval Svaz měst a obcí ČR. Hranice, od které musí spolky nově evidovat příjmy z drobné vedlejší činnosti, se zvyšuje ze 175 tisíc Kč na 300 tisíc Kč. A do limitu příjmů se už nemusí, jako tomu bylo dosud, započítávat příjmy bezhotovostní, například pronájem hřiště placený bankovním převodem atp. Metodické informace vydala Finanční správa, která spadá pod Ministerstvo financí.

Úlevy pro venkovské spolky a neziskové organizace přináší změna metodiky elektronické evidence tržeb (EET). Je v duchu toho, co požadoval Svaz měst a obcí ČR. Hranice, od které musí spolky nově evidovat příjmy z drobné vedlejší činnosti, se zvyšuje ze 175 tisíc Kč na 300 tisíc Kč. A do limitu příjmů se už nemusí, jako tomu bylo dosud, započítávat příjmy bezhotovostní, například pronájem hřiště placený bankovním převodem atp. Metodické informace vydala Finanční správa, která spadá pod Ministerstvo financí. K dispozici jsou v tomto článku. anebo níže ke stažení.

V dokumentu se na straně 17 říká: „O příjem z drobné vedlejší činnosti ve smyslu ustanovení § 12 odst. 3 písm. h) ZoET se bude jednat v případě, že veřejně prospěšný poplatník v roce, jenž předchází roku, ve kterém by mu bez dalšího vznikla povinnost evidence tržeb z vedlejší podnikatelské činnosti, měl příjem/výnos z této činnosti nejvýše 300 000 Kč nebo tyto příjmy činily nejvýše 5 % z celkových příjmů/výnosů veřejně prospěšného poplatníka za sledované období.“

Na velmi nízkou hranici příjmů 175 000 Kč upozorňoval Svaz měst a obcí ČR již na konci října loňského roku. Tedy ještě před spuštěním první vlny EET v prosinci 2016. (Náš článek si můžete přečíst zde). O limitu se také podrobně diskutovalo loni v listopadu na Celostátní finanční konferenci. Starostové samospráv sdružených ve Svazu měst a obcí ČR Finanční správu přesvědčovali, že by limit pro vedení EET měla zvýšit alespoň na 250 tisíc korun. Jinak by se omezil či dokonce úplně zanikl společenský život na venkově, kde se těmto prospěšným činnostem věnují zejména dobrovolníci ve volném čase.

Finanční správa na podněty zareagovala a diskutovaný limit zvýšila na 300 tisíc Kč. Navíc ještě upravila konstrukci (výčet) započítávaných příjmů. V současné době se kromě příjmů v hotovosti do limitu počítají i ty bezhotovostní posílané přímo na účet spolku (např. příjmy z nájmů a reklamy). Nově se bezhotovostní příjmy posílané přímo na účet spolku do limitu počítat nebudou. Svaz měst a obcí změnu vítá a pozitivně vnímá fakt, že Ministerstvo financí a Finanční správa, která pod něj spadá, podnětům z území naslouchá.


Jana Chládková, SMO ČR