08.10.2010

Starosta není státním zaměstnancem

V současné době se ve vnějším připomínkovém řízení nachází návrh na snížení odměn zastupitelů o 10 % s argumentem, že jde o obdobný krok jako v případě zaměstnanců veřejné správy. I při respektování nutnosti úspor veřejných prostředků nelze s návrhem a zejména s jeho odůvodněním souhlasit.

V současné době se ve vnějším připomínkovém řízení nachází návrh na snížení odměn zastupitelů o 10 % s argumentem, že jde o obdobný krok jako v případě zaměstnanců veřejné správy. I při respektování nutnosti úspor veřejných prostředků nelze s návrhem a zejména s jeho odůvodněním souhlasit.

Nahlížení na odměňování starostů, resp. členů zastupitelstev, je patrně stále ovlivněno situací před rokem 1989, kdy byli předsedové národních výborů zaměstnanci státu. Od obnovení samosprávy je však stav takový, že starosta a další zastupitelé nejsou zaměstnanci ani státu ani obce či města, ale místní politici, kteří za výkon veřejné funkce dostávají peněžitou odměnu. Charakterem činnosti odpovídá pozice volených představitelů obce členům vlády nebo poslancům či senátorům.

Funkce starosty je s ohledem na strukturu obcí ve většině případů vykonávána jako neuvolněná, tedy vedle hlavního zaměstnání či podnikání. Zastupitelé sami mohou s ohledem na stav rozpočtu rozhodnout o nižším objemu finančních prostředků, které se z rozpočtu obce na odměny neuvolněných členů zastupitelstva obce vyplatí. Tato možnost u státních zaměstnanců nepřichází v úvahu (těžko si představit neuvolněného policistu).

Měsíční odměny starostů neodrážejí realitu platové struktury na úřadech a již vůbec ne výši a strukturu odměn poslanců a senátorů. V roce 2010 navíc nedošlo nařízením vlády k navýšení měsíčních odměn, ale ve většině obcí a měst došlo v rámci úspor spíše k jejich snížení. Pokud by tedy mělo docházet k úsporám veřejných prostředků v formě snižování odměn volených zastupitelů, mělo by se tak dít stejným procentem jako u ústavních činitelů.

Vyzýváme členské obce, aby své reakce a připomínky zasílaly do pátku 22. října 2010 na adresu smocr@smocr.cz.

Návrh je dostupný zde.

Důvodová zpráva je dostupná zde.