31.03.2010

Revoluci v rozpočtovém určení daní očekávat nelze

Na ministerstvu financí byla ve středu 31. března 2010 obnovena činnost pracovní skupiny zabývající se systémem rozpočtového určení daní. Po téměř roční pauze by se opět mělo začít diskutovat o budoucnosti financování samosprávy. Hlavní úsilí bude směřovat především ke zprůhlednění dotačního systému a změnám v dani z nemovitostí. 

Na ministerstvu financí byla ve středu 31. března 2010 obnovena činnost pracovní skupiny zabývající se systémem rozpočtového určení daní. Po téměř roční pauze by se opět mělo začít diskutovat o budoucnosti financování samosprávy. Hlavní úsilí bude směřovat především ke zprůhlednění dotačního systému a změnám v dani z nemovitostí. 

Znovuobnovením pracovní skupiny se podařilo navázat na diskuzi o dlouhodobé koncepci financování obcí a měst. Připomeňme si, že její počátek spadá již do roku 2003, neboť první ze závěrů VI. Celostátní finanční konference spočíval v požadavku Svazu na vytvoření odborné pracovní skupiny při ministerstvu financí. Následně v lednu 2004 došlo k vytvoření Výboru pro veřejné finance, jehož součástí byla právě také diskuze o financování samosprávy.
 
Další etapu představovalo zpracování analýzy konsorciem vysokých škol v roce 2008, jejíž závěry vyústily mj. v letošní významné navýšení příspěvku na přenesenou působnost pro obce I. a II. typu. Přerušení prací v dubnu loňského roku souviselo především s politickou a ekonomickou nestabilitou. Svaz měst a obcí na svém XI. Sněmu v květnu roku 2009 schválil prioritu posílené spolupráce s ministerstvem financí a dalšími představiteli samosprávy na přípravě změn ve financování.
 
Již v září došlo v Čermné nad Orlicí k první schůzce, na kterou pak navázala setkání v prosinci a únoru v Kyjově. Zástupci samosprávy se shodli, že chtějí využít všech dostupných informací a podkladů, které byly shromážděny k přípravě reformy rozpočtového určení daní. Na jejich základě pak navrhnou nové vládě a nově zvolené Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR způsob řešení neodůvodněných rozdílů v rozpočtovém určení daní i systému dotací. Hned zpočátku došlo k dohodě, že průběh odborné diskuze a její výsledky nebudou využívány v soutěži politických stran a hnutí.
 
Zprůhlednění systému dotací považují zástupci samosprávy i ministerstva financí za zásadní a aktuální problém. Cílem pracovní skupiny by mělo být nalezení dotací, jejichž zrušením by se vytvořil prostor pro navýšení prostředků sdílených daní. Na základě dnešního jednání připraví ministerstvo seznam dotací, který bude předmětem dalšího projednávání se zástupci samospráv i krajů. Právě zjištění celkového objemu je podstatné pro další úvahy o posílení zdrojů v rozpočtového určení daní.
 
Ministerstvo za současné ekonomické situace odmítá měnit strukturu sdílených daní a navyšovat procento sdílení na úkor státního rozpočtu. Pro podpůrné výpočty návrhu novely či nového zákona o rozpočtovém určení daní se jako nezbytná ukazuje také aktualizace analýzy vysokých škol o údaje roku 2009. Jen tak lze postihnout dopad rozšíření kritérií sdílení od roku 2008 i vývoj celostátních daňových příjmů.
 
Ve financování obcí a měst začíná stále významnější roli hrát daň z nemovitostí. Z pracovní skupiny vyplynula podpora změny ve způsobu stanovování daně a posílení role obcí při úpravě daňového základu. Ministerstvo financí ocenilo dosavadní spolupráci s členskými obcemi Svazu, díky níž se podařilo připravit pilotní studie (více k tématu zde). Další krokem bude věcný návrh nového zákona.
 
Svaz vítá znovuobnovení pracovní skupiny a přichází s realistickými očekáváními. Zkušenosti ukazují, že pouze věcná diskuze a propracovaná argumentace mohou přinést změnu, která je ku prospěchu co největšímu počtu subjektů. Revoluční návrhy a emotivně stylizované informace ve skutečnosti městům a obcím nepomáhájí, lze je považovat spíše za součást předvolební kampaně. Z dlouhodobého hlediska je však pozice samosprávy oslabována s odkazem na nutnost prvotní dohody na způsobu financování obcí a měst. V důsledku předkládání nereálných návrhů se totiž může lehce stát, že podobně jako před rokem budou práce zcela zastaveny.