30.04.2010

Pokuty v účetnictví se roku 2010 netýkají

V návaznosti na předložení novely zákona o účetnictví, která obsahuje i možnost trestání obcí, byl ministr financí upozorněn na obavy samospráv související s rizikem ukládání pokut za nedostatky vyplývající spíše z dosud ne zcela funkčního systému účetních informací.

V návaznosti na předložení novely zákona o účetnictví, která obsahuje i možnost trestání obcí, byl ministr financí upozorněn na obavy samospráv související s rizikem ukládání pokut za nedostatky vyplývající spíše z dosud ne zcela funkčního systému účetních informací.

 V návrhu novely zákona se uvádí, že za nepředání účetních záznamů do centrálního systému účetních informací státu může být udělena pokuta až 5000 Kč. S ohledem na skutečnost, že zatím od obcí a jimi zřizovaných organizací nedošlo vůbec k žádným přenosům, není zřejmé, zda systém vůbec zvládne bezchybný příjem tak velkého množství dat. Pochybení na straně obcí či krajských úřadů rovněž nelze vyloučit, ovšem v převážné většině nepůjde o úmyslné nepředání účetních výkazů. Svaz tedy požadoval odložení účinnosti ukládání pokut.
 
Ministerstvo financí zastává vcelku opodstatněný názor, že v zákoně se nemůže objevovat povinnost bez sankce, z tohoto důvodu trvá na ponechání ustanovení o pokutě. V dopise ministra ze dne 16. dubna t.r. se však uvádí: „Žádná reforma se neobejde bez přechodného období, ve kterém je nezbytné posuzovat plnění dílčích povinností shovívavěji, a účetní reforma není v tomto smyslu výjimkou. I z tohoto důvodu se v roce 2010 nepředpokládalo a nepředpokládá plošné trestání obcí a jimi zřizovaných příspěvkových organizací při problémech s předáváním účetních záznamů a finančních údajů do centrálního systému účetních informací státu.“ V dopise se zdůrazňuje, že ustanovení o pokutě nebude použito retroaktivně. Zde tedy záleží na platnosti a účinnosti celé novely. Jestliže se nepodaří dokončit její schvalování v letošním roce, přesunula by se účinnost na leden 2012, což by z pohledu obcí představovalo nejlepší řešení.