29.04.2010

Obec, kterou řídí státní úředník

PRAMENY. Obec, která díky milionovým dluhům vešla do povědomí široké veřejnosti. Obec, ve které se rozpadlo zastupitelstvo a nikdo už nechce kandidovat. Její majetek je rozprodáván v dražbě, a to včetně domů, v nichž žijí místní obyvatelé. Muselo k tomu dojít? 

PRAMENY. Obec, která díky milionovým dluhům vešla do povědomí široké veřejnosti. Obec, ve které se rozpadlo zastupitelstvo a nikdo už nechce kandidovat. Její majetek je rozprodáván v dražbě, a to včetně domů, v nichž žijí místní obyvatelé. Muselo k tomu dojít?

 Stará hornická obec Prameny, německy Bad Sangerberg, leží v horské kotlině u Mariánských Lázní v jižní části Slavkovského lesa. První obyvatelé, zpravidla horníci, se zde usadili již začátkem 14. století. V 16. století se v Pramenech těžilo stříbro a cín a vzhledem k tomu, že zde vyvěrají léčivé minerální prameny, byly zde založeny také lázně. Ještě v roce 1880 měl Sangerberg 2600 obyvatel, 270 popisných čísel, školu, faru, tři hotely, dvacet hostinců a dokonce bankovní dům Tanzer, který měl od c.k. ministerstva financí povoleno tisknout vlastní bankovky. Dnes v Pramenech žije asi 150 obyvatel.
 
Podle spisovatele Luďka Jaši byly Prameny výstavním městem ještě před válkou. S výstavbou železnice se ale dostaly mimo dopravní cesty. Slábl obchod, začal opadat cestovní ruch. Po válce se staly součástí vojenského prostoru, krásné domy zničili vojáci. Po pádu komunismu se ale zdálo, že Prameny budou obnoveny. Měla tu být postavena stáčírna minerálních vod, z které by město mohlo profitovat. Byly provedeny vrty, vykoupeny pozemky. To vše stálo miliony korun. Práce však byly nakonec zastaveny. Celková výše dluhů se dnes pohybuje v mnoha milionech korun. Proč k tomu došlo?
 
Zeptali jsem se ředitelky odboru dozoru a kontroly ministerstva vnitra Ing. Marie Kostruhové.
 
Paní ředitelko, proč došlo k zadlužení obce Prameny? 
Obec se pokusila opakovaně realizovat velkou investiční akci – stáčírnu minerálních vod. Tento investiční záměr opakovaně nevyšel, což vedlo k zadlužování obce. Dalším důvodem zadlužení je nezvládnutá privatizace bytového fondu a nedokončená nákladná rekonstrukce budovy radnice. Postupně pak docházelo k prohlubování zadlužování, nebyly placeny základní povinnosti obce (např. odvody na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance obce, daňové odvody, náklady na dojíždějící žáky pro Mariánské Lázně). K zásadnímu zadlužení pak došlo díky nárůstu „příslušenství“ (úroky, penále, pokuty) vyplývajících z nesplněných závazků obce. Stav obce zjištěný po převzetí správy obce jednoznačně vypovídá o dlouhodobém neplnění zákonných povinností v různých oblastech na úseku samostatné i přenesené působnosti a svědčí rovněž o selhání (resp. nedostatečnosti) kontrolních mechanismů dle platné legislativy, a to zejména v oblasti hospodaření. Od poloviny 90. let minulého století se obec postupně stále více zadlužovala, pravidelný přezkum hospodaření obce, prováděný okresním úřadem a poté krajským úřadem, pokračující zadlužování nijak neovlivnil. Krajský úřad sice upozorňoval na dílčí nedostatky a na značný nepoměr dluhů obce k objemu jejího rozpočtu, adekvátní opatření k nápravě však obcí přijata nebyla.
 
Jakých chyb se tedy obec dopustila?
Investiční záměr sice nelze hodnotit jako nerealizovatelný, nicméně jeho příprava a zejména smluvní zajištění nebyly dobře zvládnuty. Především nastavení smluvních vztahů, ze kterých vyplývalo značné příslušenství, lze hodnotit pro obec jako velmi nevýhodné. Nedostatečná byla rovněž následná evidence těchto závazků a neprůkazný stav účetnictví v oblasti závazků. Zásadní chybou obce však bylo, že obec tento stav dlouhodobě neřešila s příslušnými orgány, zejména s ministerstvem financí. Projekt stáčírny minerálních vod započal již v polovině 90. let. Kvůli zadlužení pak docházelo i k zanedbání stavu hmotného majetku. Například čistírna odpadních vod je v dezolátním stavu, „provizorní“ je i provoz obecního úřadu, za který narůstaly dluhy, apod. 
 
Jaký je aktuální stav a jaká možná řešení?
Aktuálně se dluh pohybuje v řádech desítek miliónů korun, podle dostupných podkladů na obci Prameny cca 80 mil. Kč. Obec má díky zásahu exekutora zablokovaný účet a nemá tedy prostředky na zajištění ani základního chodu obce. Probíhají zde exekuční prodeje majetku obce, což ovšem nemůže pokrýt všechny nároky věřitelů. Od 13. prosince 2009 začal v obci Prameny vykonávat funkci správce obce jmenovaný ministrem vnitra. Na řešení ale pracuje jak ministerstvo vnitra, tak i ministerstvo financí a Krajský úřad Karlovarského kraje. Bylo nutné zásadně omezit výdaje obce, dát výpověď zaměstnancům obce, vypnout veřejné osvětlení atd. Stát bude hradit pouze náklady vznikající přímo správci obce, jako doposud, a nad tento rámec pouze výdaje nezbytné k tomu, aby nedocházelo k porušování právních povinností obce. K 1. červenci 2010 předpokládáme přijetí opatření tak, aby byly minimalizovány náklady na provoz obce.
Zásadní zadluženost obce bude řešit ministerstvo financí v součinnosti s ministerstvem vnitra. To však v žádném případě neznamená oddlužení obce státem. Ministerstvo financí jako jednu z variant řešení navrhlo bezúročnou návratnou půjčku na pokrytí části dluhu. Podmínkou však je vznik zastupitelstva obce v podzimních volbách.
 
A co občané?
V tuto chvíli tamní občané nejeví zájem podílet se na správě obce. Pracovní skupina, která se obcí Prameny zabývá, je mimo jmenovaného správce obce složena ze zástupců ministerstva vnitra, ministerstva financí a kraje. Aktuálně řeší situaci s čistírnou odpadních vod a kanalizací a smluvní vztahy na vodné a stočné. Byla také dokončena dokladová účetní inventura, dopracován přehled věřitelů a přehled o majetku a závazcích obce. Opakovaně se s občany setkáme na počátku května. Budeme je informovat o uskutečněných krocích a o připravovaných dalších opatřeních. Jejich přáním je, aby se tohoto setkání zúčastnili i zástupci politické sféry, poslanci a senátoři.  
 
Za rozhovor děkuje Lenka Zgrajová