27.01.2011

DPH se vrací do Sněmovny

Senát včera vrátil novelu zákona o dani z přidané hodnoty. V rámci diskuze se objevily především obavy o dopadech některých opatření na města a obce. Svaz je nyní připraven poskytnout obdobné detailní podklady také poslancům. Podstatný je rovněž příslib ministra financí řešit avizované problémy s DPH u dotací.

Senát včera vrátil novelu zákona o dani z přidané hodnoty. V rámci diskuze se objevily především obavy o dopadech některých opatření na města a obce. Svaz je nyní připraven poskytnout obdobné detailní podklady také poslancům. Podstatný je rovněž příslib ministra financí řešit avizované problémy s DPH u dotací.

Svaz měst a obcí pozorně sleduje novelu zákona o DPH, jejíž hlavní cíl sice spočívá v omezení prostoru pro daňové úniky, ale může mít výrazné negativními dopady pro celý neziskový sektor. V průběhu připomínkového řízení i při jednání v Poslanecké sněmovně na rizika a nejasnosti upozorňoval. Jejich souhrn zazněl při včerejší debatě v Senátu, ze které vybíráme:

Pan senátor Petr Pakosta, zpravodaj tisku: „V této souvislosti ještě poznamenám, že režim přenesení daňové povinnosti dopadne na města a obce, kterým způsobí také značné administrativní zatížení. V podstatě lze říci, že každá vyměněná klika bude do toho systému přenesení daňové povinnosti spadat. Můj dotaz zní, zda se neuvažuje o tom, že by se tento režim přenesení daňové povinnosti upravil například tak, že se nebude týkat již zmíněných měst a obcí nebo možná celého neziskového sektoru, protože podle mých informací zkušenosti na městech, na obcích, případně v neziskovém sektoru k daňovým únikům nedochází, k tomu dochází v rámci standardních podnikatelských subjektů. Pak jsem nucen konstatovat, že změna postupu zdanění majetku pořízeného vlastní činností bude mít negativní dopad na neziskový sektor, protože do základu daně při dokončení, dokompletování majetku se bude počítat i případná dotace k takto pořízenému majetku. Čili bude asi vhodné se tím zabývat a tento problém řešit.“

Pan senátor Josef Táborský: „Uvedená novela významně zasahuje do daňových povinností obcí, krajů a jejich příspěvkových organizací. V případě územních samosprávných celků či příspěvkových organizací vzniká vážný problém s dotacemi, neboť u nich je zpravidla prokazování čerpání uznatelných nákladů vázáno na fakturaci dodavatele, obsahující DPH. Pokud nově nastane systém přenesení daňové povinnosti podle přechodných ustanovení k 1. lednu 2012 na odběratele, bude v případě prokazování nároků na dotaci problém s posuzováním DPH jako uznatelného výdaje z hlediska dotace. V případech, kdy územní samosprávné celky nebudou mít následně nárok na odpočet DPH, např. u výstavby komunikací, budování domovů pro seniory a další, bude nutno nově prokazovat realizaci toho výdaje prostřednictvím daňového přiznání, a tedy následného odtoku peněžních prostředků v podobě zaplacené daně.“

Reakce pana ministra financí: „Chtěl jsem samozřejmě přislíbit, že tyto problémy, které se mohly rýsovat, víme o nich, také proto jsme tam odložili účinnost, kterou jsme předpokládali od 1. 1. 2011, jsme odložili na 1. 1. 2012, aby byla možná příprava nejenom obcí a neziskových organizací, ale také při tvorbě státního rozpočtu a příslušných dotací a timingy těch dotací musí tomuto režimu své dotace přizpůsobit. Jsme přesvědčeni, že to je řešitelné na výdajové straně, nemusí to být řešeno v tomto zákoně.“

Již na začátku ledna byl na ministerstvo financí zaslán seznam otázek a podnětů pro tvorbu metodiky, která reagovala na nejasnosti v zákoně. Příslib pana ministra lze chápat tak, že změně režimu DPH, zejména pak domácímu reverse-charge, se přizpůsobí všichni poskytovatelé dotací (včetně evropských) tak, aby žadatelé nebyli poškozeni. S ohledem na počet poskytovatelů, počet příjemců a zbývající čas může jít o náročný úkol.