09.06.2017

Doplnění stanoviska GFŘ k odpočtu DPH u výstavby sítí pro stavební parcely

Seznamte se s doplněním stanoviska GFŘ k odpočtu DPH u výstavby sítí pro stavební parcely. Zjišťovali jsme jejich výklad s ohledem na judikát Evropského soudního dvora.

Jak jsme v dubnu v našem článku informovali, Svaz se na začátku roku 2017 obrátil na Generální finanční ředitelství (GFŘ). Žádali jsme o stanovisko týkající se možných odpočtů DPH v souvislosti s výstavbou infrastruktury v rámci přípravy parcel určených pro výstavbu rodinných domů, které obce (plátci DPH) od 1. 1. 2016 prodávají jako stavební pozemky v sazbě DPH 21 %.

Náš dotaz směřoval zejména na problematiku případných odpočtů DPH v souvislosti s vybudováním místních komunikací a veřejných osvětlení – tedy staveb, které zůstávají v majetku obcí a následně neslouží k ekonomické činnosti. Podle odpovědi Generálního finančního ředitelství (přiložena u výše odkazovaného článku) ale v případě výstavby těchto objektů není odpočet DPH možný.

Po tomto zjištění jsme Generální finanční ředitelství ještě žádali o doplnění jejich výkladu s ohledem na judikát Evropského soudního dvora. Stanovisko si můžete přečíst v přiložených dopisech níže.

 

Jana Chládková, SMO ČR