26.06.2012

Aktuálně k rozpočtovému určení daní

Další jednání k nastavení budoucího systému rozpočtového určení daní proběhlo dne 26. června v rámci Rozpočtového výboru. Svaz na pozvání předsedy příslušného podvýboru reprezentoval Dan Jiránek, členové Předsednictva Josef Bezdíček, Antonín Lízner a předseda Finanční komise Ivan Černý.

Další jednání k nastavení budoucího systému rozpočtového určení daní proběhlo dne 26. června v rámci Rozpočtového výboru. Svaz na pozvání předsedy příslušného podvýboru reprezentoval Dan Jiránek, členové Předsednictva Josef Bezdíček, Antonín Lízner a předseda Finanční komise Ivan Černý.

Den před uplynutím termínu pro podávání pozměňovacích návrhů se zástupci Svazu zúčastnili diskuze o konečné podobě novely zákona o rozpočtovém určení daní. Úsilí Svazu v žádném případě nesměřuje narušení dohodnuté kompromisní podoby, právě naopak. Svaz se soustředil na zajištění, aby na první pohled méně viditelnými zásahy nedošlo k opětovnému snížení přislíbených zdrojů.

V průběhu jednání se diskutovaly dva hlavní body: limit výměry a provázání dvou protichůdných tisků. Svaz nikdy neměl možnost vyjádřit se k návrhu limitu rozlohy, neboť návrh nebyl součástí textu k připomínkování. Poprvé myšlenku omezit rozlohu na 3 hektary na obyvatele představil pan poslanec Gazdík na jednání podvýboru Rozpočtového výboru v dubnu letošního roku. Šlo o doplnění poslaneckého návrhu TOP 09, které se následně převedlo i do vládního textu. Komora obcí Svazu na svém jednání 15. června doporučila navýšit limit na 7 ha, neboť výpadky zdrojů i pro obce, jejichž příjmy nelze označit za extrémní, jsou neúnosné. V rámci diskuze na podvýboru panovala mezi poslanci shoda, že limit by se měl zvýšit na 10 ha.

Předsednictvo Svazu již v květnu navrhlo usilovat o kompenzace pro obce, jejichž příjmy se meziročně mohou snížit v řádech desítek procent. Stejně jako je takový zásah nepřípustný pro statutární města, nelze zásadně ohrožovat ani stabilitu hospodaření obcí malých. Poslanci podvýboru tento návrh kompenzací podpořili.

Určitá obava stále existuje ohledně výše odhadů celkového daňového inkasa. Zkušenosti posledních let ukazují, že odhady bývají až příliš optimistické, čemuž nasvědčuje i snížení predikce výnosu DPH v letošním roce o téměř 10 mld. Kč oproti schválenému rozpočtu. Reálně tak při změně RUD ziskové obce získají méně, než očekávají, a ztrátové zaznamenají větší pokles, než na jaký jsou připraveny.

RUD se nakonec má měnit jen jednou

Svaz již několik týdnů zdůrazňuje nezbytnost provázání dopadů mezi tisky 694 a 695 tak, aby zůstal zachován celkový teoretický objem přislíbených příjmů ve výši 129,5 mld. Kč bez motivačních složek. Vzhledem k tomu, že Kancelář Svazu disponuje odborným zázemím, může Svaz kvalifikovaně oponovat i Ministerstvu financí ČR. Při jednání podvýboru se již z podnětu ministerstva diskutovaly dopady různých způsobů provázání obou tisků. Diskuze se tedy nevedla, zda upravovat, ale jak upravovat.

Předseda Svazu rovněž upozornil na nutnost změny ve školském zákoně, která by vedla k odstranění povinnosti úhrady neinvestičních nákladů pro obce, které nezřizují školy. Dle zástupce Ministerstva financí ČR již byl tento návrh předložen a schválen. Dan Jiránek dále uvedl, že se mohou vyskytnout problémy při financování tzv. svazkových škol, neboť jejich situaci neřeší ani RUD a nově patrně ani školský zákon. Ministerstvo financí ČR přislíbilo, že se touto problematikou bude zabývat, neboť opravdu při současném systému by svazkové obce byly znevýhodněny.

Jednání k budoucnosti RUD se zúčastnili zástupci ODS, ČSSD a KSČM. Věřme, že také zástupci ostatních stran dohodnutý kompromis na červencové schůzi podpoří. O další postupu budeme i na nadále v průběhu následujících 14 dnů pravdivě a objektivně informovat.