31.10.2016

Úspory obcí a využívání finančních nástrojů - výstupy z dotazníkového šetření

V říjnu letošního roku Svaz provedl jednoduché šetření mezi obcemi, aby zjistil pravé důvody vysokých úspor obcí na bankovních účtech. Při vyjednávání s Ministerstvem financí o zvýšení podílu obcí na sdílených daních je ze strany ministerstva argumentováno tím, že obce mají na svých účtech vysoké úspory,

V říjnu letošního roku Svaz provedl jednoduché šetření mezi obcemi, aby zjistil pravé důvody vysokých úspor obcí na bankovních účtech. Při vyjednávání s Ministerstvem financí o zvýšení podílu obcí na sdílených daních je ze strany ministerstva argumentováno tím, že obce mají na svých účtech vysoké úspory, jsou bohaté a není tedy potřeba zvyšovat jejich podíl na výnosu sdílených daní. To si ale zajisté nikdo z nás nemyslí.

Dozvěděli jsme se z dotazníku jiné důvody, proč obce drží úspory na svých účtech, i když jejich příjmy nejsou tak vysoké, aby byly schopny zafinancovat investiční, ale i neinvestiční akce (opravy, rekonstrukce), z jednoho či více ročních rozpočtů anebo bez pomoci dotací.

Zhruba 80 % obcí odpovědělo, že má úspory na bankovních účtech a tím hlavním důvodem je příprava investiční akce anebo jiného většího výdaje. 8 % obcí drží úspory kvůli mimořádné události a jen u 6 % je důvodem čekání na dotace.

Další otázka se týkala zhodnocení volných prostředků. Obce většinou nevyužívají zhodnocení části volných peněžních prostředků formou investování na finančních trzích, jelikož se domnívají, že je to příliš riskantní (58 %). Dalších 32 % uvádí jiné důvody zejména pak nedostatek volných prostředků anebo nutnost mít volné prostředky kdykoliv k dispozici (rozvoj, investice, dotace), nestabilitu finančních trhů a také neznalost a obavy zastupitelů o výhodnosti investování na finančních trzích, či kvalitě poradenství (10 %).

Z uvedených odpovědí dále vyplynulo, že žádná z odpovídajících obcí nevyužívá ke zhodnocení finančních prostředků nákup cizích směnek. O volbě finančního ústavu nejvíce rozhoduje výše úrokových sazeb (40 %) a u 38 % jiné důvody, mezi něž patří dostupnost banky, setrvačnost a pohodlí, důvěra, poskytované služby, kvalita spolupráce, spolehlivost a až teprve poté například vlastnická struktura (21 %). Všechny tyto uvedené důvody svědčí o konzervativnosti obcí, které se odpovědnou politikou snaží předcházet rizikům a pečovat o svůj majetek jako dobrý hospodář!

Celé dotazníkové šetření si můžete prohlédnout na této webové stránce.