11.11.2015

Postup k určování vlivu a podílu v dobrovolném svazku obcí a Svazu

V kontextu s přípravou rozpočtů a žádostí o dotace na příští rok, připomínáme postup, jak vypočítat potřebný podíl města či obce ve společnostech. 

Svaz sdružuje 2 641 obcí. Podíl jedné členské obce ve Svazu dle požadavků konsolidační vyhlášky činí 0,038 %.

Výpočet: 1:2645x100 = 0,03781, zaokrouhleno 0,038 %.

Více informací najdete níže:

V souvislosti s tzv. konsolidační vyhláškou (vyhláška o podmínkách sestavení účetních výkazů za Českou republiku) a navazující vyhláškou č. 389/2009 Sb. (technická vyhláška) vyvstává pro obce povinnost zpracovat seznam založených, vlastněných a ovládaných společností. Jedná se tedy o všechny organizace, v nichž má obec nějaký vliv či podíl. Vedle obchodních společností, příspěvkových organizací se ovšem také jedná o podíly v dobrovolných svazcích obcí ale také Svazu měst a obcí České republiky.  K určení vlivu a podílu jednotlivých obcích právě v DSO a ve Svazu měst a obcí ČR podává Ministerstvo financí následující výklad k vyplnění seznamu účetních jednotek zahrnutých do dílčího konsolidačního celku státu.    
Veškeré informace k účetnímu výkaznictví státu jsou dostupné na stránkách MF zde. K dispozici je také pomocný Konsolidační manuál obsahují návod k vyplnění výkazů Seznamu účetních jednotek. K dispozici bude také v budoucnu sekce otázek a odpovědí s nejčastějšími problémy.

1. Vyplnění sloupců C a I výkazu seznam spravující jednotkou obec v případě dobrovolného svazku obcí:

  • V případě vyplňování sloupce Vliv dle § 8 vyhl. vyjádřený v % se uvede procentní vyjádření podílu na řízení a ovládání uváděného dobrovolného svazku obcí. Jakým způsobem a za jakých podmínek dochází k rozhodování v rámci příslušných orgánů dobrovolného svazku obcí, mohou upravovat například stanovy a jiné dokumenty (například podle počtu obyvatel, podle členského příspěvku nebo může být uvedeno, že každý člen má jeden hlas).

              Příklad: Osm členů dobrovolného svazku obcí, přičemž každý člen disponuje právě jedním  hlasem. Výpočet vlivu každé obce: 1/8*100 = 12,5 %.

  • V případě vyplňování sloupce Podíl na základním kapitálu v % se uvede procentní podíl na rozdělení zisku či úhradě ztráty (rozdělení výsledku hospodaření) dobrovolného svazku obcí za posuzované období. Způsob určení podílu na rozdělení výsledku hospodaření dobrovolného svazku obcí může být například upraven ve stanovách dobrovolného svazku obcí nebo v případě, že je ve stanovách uvedeno, že o rozdělení hospodářského výsledku rozhoduje valná hromada, pak v tomto případě použije spravující jednotka jako kritérium rozhodnutí valné hromady o vypořádání hospodářského výsledku (například dle počtu obyvatel)-

Příklad: Rozdělení výsledku hospodaření se provádí na základě rozhodnutí valné hromady, a to na základě počtu obyvatel jednotlivých obcí tvořících daný dobrovolný svazek obcí. Celkový počet obyvatel všech obcí tvořících dobrovolný svazek obcí: 5870 obyvatel

              Počet obyvatel obce XY: 836

               Výpočet procentního podílu obce XY na rozdělení výsledku hospodaření (podíl na  základním kapitálu v %): 836/5870*100 = 14,24 %.

Může dojít i k situaci, že hodnoty v procentním vyjádření mohou být v obou sloupcích totožné (například stanovena stejná kritéria pro řízení a ovládání a pro rozdělení hospodářského výsledku).

 

2. Vyplnění sloupců C a I výkazu seznam spravující jednotkou obec v případě Svazu měst a obcí České republiky.

(K níže uvedenému ulehčení při vyplňování předmětných sloupců jsme dospěli v návaznosti na maximální ulehčení práce při vyplňování dotčenými spravujícími jednotkami. K jednotlivým sloupcům.

  • V případě vyplňování sloupce Vliv dle § 8 vyhl. vyjádřený v % se procentní podíl bude u jednotlivých členů Svazu řídit hlasováním na Sněmu, kdy se vyjádří jako podíl hlasů příslušného člena svazu na celkových hlasech. Předpokládáme, že tento podíl bude nízký a vzhledem ke způsobu uvedení vlivu v procentech (s přesností na dvě desetinná místa), se uvede většinou hodnota „0,00“, a to v případě, že tento podíl bude nižší než 0,005 %. V současné době je počet členů Svazu 2585, tudíž se uvede hodnota 0,038%.
  • V případě vyplňování sloupce Podíl na základním kapitálu v % se přikláníme k řešení, kdy se použije stejná hodnota jako pro Vliv dle § 8 vyhl. vyjádřený v %.

V případě uvedení SMOCR spravující jednotkou nebude požadováno uvedení ostatních významných spoluvlastníků (sloupce K až N), a to s ohledem na velký počet vybraných účetních jednotek, které jsou členy Svazu (náklady na získání informace nepřevýší přínos plynoucí z této informace), přičemž hodnoty kritérií (sloupce E až H) SMOCR požadovat budeme, pokud spravující jednotka bude schopna tyto informace zjistit i přes její nízký vliv. Konsolidační manuál tyto situace zohledňuje, a to tak, že, když vliv spravující jednotky v účetní jednotce je nevýznamný (v současné době zvažována hranice 1 % včetně), sloupec C, a spravující jednotka pak v tomto případě uvede hodnoty kritérií (sloupce E až H) a ostatní významné spoluvlastníky (sloupce K až N) pouze v případě, je-li schopna tyto údaje zjistit a kdy náklady na získání informace nepřevýší přínos plynoucí z této informace.

Vzhledem k rozdělení vlivu mezi tak velké množství účetních jednotek by k zahrnutí Svazu došlo až na úrovni účetního výkazu za Vyšší dílčí konsolidační celek státu kraj, a to agregací vlivu přes všechny spravující jednotky.

Co se týče termínu prvního předání, tak spravující jednotky provedou první předání výkazu ve stavu, k 30.9.2013, v termínu do 20 kalednářních dnů ode dne nabytí účinnosti technické vyhlášky o účetních záznamech (současně i konsolidační vyhlášky státu). Přičemž tato informace bud eještě zaslána jednotlivým krajským úřadům, správsům kapitol a zveřejněna na stránkách Ministerstva financí. 

Zpracováno na základě údajů MF ČR