12.10.2011

Obce hazard regulovat mohou, příjmy zůstávají nejisté

Problematika regulace a zdaňování hazardu se stále vyvíjí. Ústavní soud ČR zamítl v září návrh na zrušení obecně závazné vyhlášky města Františkovy Lázně. Ve Sbírce zákonů by měla být každým dnem zveřejněna novela zákona o loteriích a Parlament právě projednává totální změnu ve zpoplatňování výnosů z hazardu.

Problematika regulace a zdaňování hazardu se stále vyvíjí. Ústavní soud ČR zamítl v září návrh na zrušení obecně závazné vyhlášky města Františkovy Lázně. Ve Sbírce zákonů by měla být každým dnem zveřejněna novela zákona o loteriích a Parlament právě projednává totální změnu ve zpoplatňování výnosů z hazardu.
Ústavní soud ČR vydal ve svém nálezu sp. zn. Pl. ÚS 56/10 ze dne 7. září 2011 další významný nález k problematice regulace hazardu na území obce. Město Františkovy Lázně se rozhodlo regulovat provozování hazardních her na svém území na základě zmocnění dle ustanovení § 10 odst. a) zákona o obcích, které opravňuje obce ukládat povinnosti v samostatné působnosti obecně závaznou vyhláškou k zabezpečení místní záležitostí veřejného pořádku. Obec může zejména stanovit, které činnosti, jež by mohly narušit veřejný pořádek v obci, lze vykonávat pouze na místech a v čase OZV stanovených, nebo že na některých veřejných prostranstvích jsou takové činnosti zakázány.
Ve své vyhlášce pak Františkovy Lázně určilo pouze jedno místo veřejnosti přístupné, kde mohou být na území města výherní zařízení provozována. Tento konkrétní objekt je budovou kasina. Na ostatních místech tyto činnosti město zakázalo, a to pod sankcí dle zvláštních předpisů (zákona o loteriích a jiných podobných hrách).
Ústavní soud v tomto svém nálezu konstatoval, že záměr obcí regulovat hazardní hry na svém území je zcela legitimní. Nelze připustit takový výklad právních předpisů, který by ve svém důsledku vedl k omezování obcí v možnosti rozhodovat ve formě OZV o tom, kde se budou na jejich území vyskytovat provozovny loterií a jiných podobných her. Zda se oprávnění obcí bude opírat o ustanovení § 10 písm. d) zákona o obcích a zmocnění dané zvláštními zákony, či se bude opírat o generální klauzuli v ustanovení § 10 písm.a) zákona o obcích za účelem zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, je dle názoru ÚS nepodstatné. Obce tedy mohou regulovat hazardní hry na svém území také obecně závaznými vyhláškami s odkazem na zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku.
Dle názoru Ústavního soudu navíc ani ustanovení § 50 odst. 4 loterního zákona nevylučuje, aby provozování obec omezila pouze na jedno místo v obci, jak tomu učinily právě Františkovy lázně. Při vymezování konkrétních míst v obecně závazné vyhlášce, kde chce obec stanovit místa, kde budu povoleny výherní hrací přístroje, se vymezen těchto míst musí opírat o racionální důvody, neutrální a nediskriminační ve vztahu ke konkrétním osobám, na něž regulace dopadá. Františkovy lázně jsou městem lázeňským a Ústavní soud považuje za racionálně odůvodněné, že by mělo být provozování hazardních her soustředěnou pouze do jednoho místa. Více také v metodickém stanovisku Ministerstva vnitra.

V roce 2012 bez koruny z hazardu?

V nejbližších dnech by se měla ve Sbírce objevit novela zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích, tzv. Farského návrh (patrně pod číslem 300/2011 Sb.). Návrh zvyšuje příjmy obcí z hazardu provozovaném na jejím území a také zkracuje platnost již vydaných povolení. Účinnost novely se předpokládá od ledna 2012. Poslanecká sněmovna však ve druhém čtení současně projednává naprostou změnu ve zdaňování (viz tisk. 473, část šestá). Změnu ve struktuře daňového zatížení, která sníží vliv provozovatelů na použití prostředků, lze uvítat. Problematické je z pohledu obcí především současné zrušení místního poplatku, a to vzhledem k časovému nesouladu mezi výpadkem současných zdrojů a přírůstkem budoucích. V dopise, který Svaz obdržel z Ministerstva financí, se mj. uvádí: „vzhledem k absenci zálohy na odvod z loterií a jiných podobných her nelze během roku 2012 očekávat inkaso tohoto odvodu ve prospěch veřejných rozpočtů“. (korespondence s MF je přiložena níže)

Je zřejmé, že se obce nyní nacházejí v poněkud nepřehledné až nepříznivé situaci, jejíž řešení by vzhledem k času představovalo odložení účinnosti vládní novely na rok 2013, stanovení záloh u odvodu z loterií a opětovné zvážení nutnosti rušit místní poplatek. Tématu se budeme věnovat také v průběhu XIV. Celostátní finanční konference, kde vystoupí přímo pan poslanec Farský.