04.07.2023

Svaz upozorňuje europoslance na negativní dopady návrhu nařízení o obnově přírody

Před klíčovým hlasováním pléna Evropského parlamentu o návrhu nařízení o obnově přírody, které se uskuteční příští týden, zaslal Svaz měst a obcí České republiky českým europoslancům své stanovisko. V něm upozorňuje na možné negativní dopady návrhu na české samosprávy a žádá přepracování legislativy, která by zpřesňovala cíle a procesy a zohledňovala lokální podmínky.

Návrh nařízení o obnově přírody (tzv. Nature Restoration Law), který předložila Evropská komise loni v červnu, zavádí závazné cíle pro obnovu jednotlivých druhů ekosystémů včetně městských, zemědělských i lesních. Pro plnění navržených požadavků budou muset členské státy navrhnout národní plány obnovy přírody, které bude hodnotit Evropská komise.

V navržené legislativě Svaz vítá a podporuje snahy o zachování ekosystému, nicméně z pohledu českých samospráv nejsou v návrhu Nařízení o obnově přírody vhodně zvolené prostředky ani přiměřeně nastavené cíle.

Podle Svazu návrh nezohledňuje urbánní ekosystémy jednotlivých evropských zemí, které se mezi sebou liší, a omezuje pravomoci místní úrovně v oblasti územního plánování a rozvoje měst. Dále Svaz nesouhlasí s procentuálním nastavením limitů na národní úrovni pro dosažení stanovených cílů obnovy biodiverzity. Pro tvorbu a plnění očekávaného národního plánu obnovy přírody pak Svaz požaduje zapojení místní úrovně a dostatečnou finanční podporu pro implementaci jednotlivých požadavků v území. Celá pozice Svazu je dostupná v příloze.

Názor SMO ČR podporují také asociace sdružující místní a regionální samosprávy jiných zemí, Rada evropských obcí a regionů (CEMR) i mezinárodní organizace velkých evropských měst (EUROCITIES).

To, že je návrh problematický ukázalo rovněž hlasování v několika výborech Evropského parlamentu v posledních měsících. V nich návrh nedostal dostatečnou podporu, a tak bude přes 700 europoslanců z 27 členských států o dalším osudu návrhu rozhodovat bez pozice svých výborů a zpravodajů na svém plenárním zasedání, které se koná od 10. do 13. července 2023 ve Štrasburku.

Členské státy zasedající v Radě ministrů EU již svou pozici k návrhu přijaly letos v červnu a žádají v ní větší flexibilitu pro implementaci jednotlivých požadavků, což kvituje řada zahraničních asociací měst a obcí. Pokud ale návrh nařízení nedostane dostatečnou podporu v Evropském parlamentu, jeho další osud je nejistý. Evropská komise dává najevo, že bez podpory europoslanců nebude další projednávání legislativy možné a nový návrh nestihne do konce svého funkčního období, které trvá do příštího roku, předložit.

Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů