26.02.2021

Posílení přeshraničních veřejných služeb je klíčem ke zlepšení každodenního života v evropských příhraničních regionech

Předseda Komise Svazu pro zahraniční spolupráci, místostarosta obce Rádlo a člen delegace ČR ve Výboru regionů Pavel Branda, představil na únorovém plenárním zasedání Evropského výboru své stanovisko s názvem Přeshraniční veřejné služby v Evropě. Stanovisko řeší zlepšení přístupu k veřejným službám pro občany žijící v příhraničních regionech EU, jejichž přínos pro každodenní život se ukazuje zvlášť důležitý v současné situaci pandemie COVID-19.

Téměř třetina občanů EU žije nebo pracuje v příhraničních regionech, kde je přístup k veřejným službám, jako je doprava, vzdělání nebo zdravotní péče, často omezený ve srovnání s centrálními regiony nebo regionu hlavního města. To platí zejména pro řídce osídlené oblasti se stárnoucí populací. Přeshraniční poskytování veřejných služeb by nejen zvýšilo kvalitu života občanů na každé straně, ale také by tyto veřejné služby zefektivnilo z hlediska nákladů. Stanovisko zdůrazňuje, že je zapotřebí silnějšího právního rámce v rámci EU, který umožní účinné zřízení a správu přeshraničních veřejných služeb. Dále rovněž vyzývá členské státy, aby přehodnotily své vlastní právní rámce, pokud jde o jejich dopad na příhraniční regiony, protože stávající rámce často ukládají ohromnou administrativní zátěž a vysoké náklady, které způsobují, že mnoho místních a regionálních orgánů upustilo od svých plánů.

„Přístup k přeshraničním veřejným službám přispívá ke snižování negativních dopadů na hranice a může zvyšovat kvalitu života občanů žijících v příhraničních regionech. Chtěli bychom vidět konkrétnější kroky, které by zlepšily podmínky pro účinné poskytování přeshraničních veřejných služeb v Evropě, jako jsou právní rámec, struktura a financování“, uvedl Pavel Branda.

Dále doporučuje, aby členské státy přidělily část svých zdrojů v rámci iniciativy REACT-EU na programy přeshraniční spolupráce, což umožní účinné opětovné zahájení a posílení přeshraniční spolupráce po krizi COVID-19. Dále navrhuje zřízení stabilních, stálých, přeshraničních vnitrostátních přeshraničních kontaktních míst, která by mohla pomoci při systematickém odstraňování hraničních překážek, a konstatuje, že minimální úroveň přeshraniční spolupráce musí být zachována i v době krize.“

Aby se zlepšil přístup k veřejným službám v příhraničních regionech, Evropský výbor regionů podporuje vytvoření Evropského přeshraničního mechanismu (ECBM), který je v současné době v Radě Evropské unie blokován. Stanovisko rovněž zdůrazňuje výhody a potenciál evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS), které by mohlo být užitečné zejména v případech, kdy jsou hlavními poskytovateli veřejné orgány a kde je zapotřebí společný rozpočet a zaměstnanci.

Evropský výbor regionů se rovněž připojil k iniciativě European Cross-Border Citizens' Alliance, která byla založena z iniciativy Asociace evropských příhraničních regionů (AEBR) v červnu 2020 v návaznosti na zkušenosti z krize COVID-19. Aliance vyzývá všechny občany žijící v příhraničních regionech, jakož i všechny občany, kteří se o toto téma zajímají, aby se připojili k Alianci a podepsali ji na webových stránkách Evropského výboru regionů.

Zdroj: Tisková zpráva Evropského výboru regionů, 4. 2. 2021