
14.07.2006
Česká města předávají zkušenosti běloruským zastupitelům
Ve dnech 26. – 30. června 2006 se uskutečnil první studijní pobyt běloruských zastupitelů v České republice. Studijní pobyt proběhl v rámci projektu Podpora samosprávné demokracie v Bělorusku, na kterém spolupracují Svaz měst a obcí ČR a Společnost Člověk v tísni. Projekt je podpořen grantem z programu Transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Ve dnech 26. – 30. června 2006 se uskutečnil první studijní pobyt běloruských zastupitelů v České republice. Studijní pobyt proběhl v rámci projektu Podpora samosprávné demokracie v Bělorusku, na kterém spolupracují Svaz měst a obcí ČR a Společnost Člověk v tísni. Projekt je podpořen grantem z programu Transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Situace pro-demokratických opozičních politiků a občanů v Bělorusku je zvláště po březnových zmanipulovaných prezidentských volbách velmi složitá. Občané České republiky měli možnost v médiích sledovat marný volební boj opozičních kandidátů na prezidenta Běloruska a následné protestní demonstrace proti neregulérnosti voleb, které byly doprovázeny zásahy vládních ozbrojených sil a represemi proti účastníkům těchto demonstrací. Osobní rozhovory s členy naší běloruské skupiny potvrdily zprávy o perzekucích, které Lukašenkův režim uplatňuje proti pro-demokratickým aktivistům a politikům. Tito lidé jsou vyhazováni z práce (a přitom kromě Minsku lze sehnat práci jen velmi obtížně), šikanováni, postihováni vězením, studenti vylučováni ze škol, perzekuováni jsou i příslušníci jejich rodin atd. Nezávislý tisk a média jsou likvidována, takže občané nemají přístup k objektivním informacím a žijí v informačním vakuu zaplněném pouze propagandou prezidenta Lukašenka.
O těchto skutečnostech se velmi podrobně hovořilo na setkání se senátorem, p. Vlastimilem Sehnalem, který je předsedou komise Senátu, která se zaměřuje na pomoc osobám z politických důvodů zadržených, vězněných a jinak perzekuovaných běloruským režimem. Cílem její činnosti je identifikace těchto lidí a vyhledávat cesty, jak jim účinně pomoci.
Na schůzce se také mluvilo o konkrétní pomoci ze strany České republiky. Česká republika stejně jako další země Evropské unie nabízí studentům, kteří byli na základě své účasti na aktivitách proti Lukašenkovu režimu vyloučeni z vysokých škol, dostudovat na vysokých školách v České republice. Oficiálním představitelům Běloruska a osobám podílejícím se na represích je zároveň zamezena možnost vycestovat do České republiky a dalších zemí EU. Hledají se však i další formy pomoci jako např. granty na podporu pro-demokraticky působících organizací v Bělorusku, možnost pracovních povolení a pracovních stáží pro perzekuované běloruské občany v České republice apod.
Jak uvedl vedoucí delegace Alexander Čigir: „Lukašenskův režim je sice nyní izolován, ale to neznamená, že by nemohl ohrozit stabilitu v Evropě. Proto je podpora České republiky a dalších zemí velmi důležitá. Dále je velmi důležitá objektivní informovanost Bělorusů o situaci v Bělorusku i v zemích střední a východní Evropy, protože režim šíří nepravdivé informace o tíživé ekonomické a sociální situaci v těchto zemích.. Problémem je, že běžní Bělorusové nemají přístup k objektivním informacím a především z ekonomických důvodů nemohou vycestovat za hranice své země. Manipulovat veřejným míněním je pak velmi snadné.“
Další dny probíhaly návštěvy v českých městech Kladno, Ústí nad Labem a v městské části Praha – Letňany, které pro běloruskou skupinu připravily velmi zajímavý program a kterým patří velký dík za velmi přátelské přijetí a profesionální přípravu programu.
Kladno i Ústí nad Labem, jsou dobrým příkladem toho, jak změna režimu a následná transformace a restrukturalizace těžkého průmyslu tato průmyslová města zasáhla. Navíc obě města byla a stále ještě jsou postižena necitelnými urbanistickými a architektonickými zásahy v období minulého režimu. Jak se s tím města vypořádala, jaké problémy řeší, jak shánějí finance, jak bojují s nezaměstnaností, jaké jsou jejich aktivity v oblasti jeho rozvoje a investic nebo regenerace brownfieldů – to byla témata prezentací, odborných exkurzí a diskusí.
V Kladně jsme po velmi zajímavém a informačně přínosném programu navštívili centrum města s pěší zónou, která se za poslední léta proměnila v opravdu příjemné místo, určené jak pro společenský život občanů, tak pro nákupy. Po shlédnutí sportovních a rekreačních areálů města již nikdo nebyl na pochybách, proč zrovna Kladno získalo dvakrát ocenění Liveable City, které je udělováno za úspěchy v oblasti zvyšování kvality života pro občany města.
V závěru studijního pobytu běloruská delegace navštívila městskou část Praha 10 – Letňany, kde se program zaměřil především na řešení bytové politiky, rozvoji bytového fondu a co vedení městské části dělá pro vytvoření dobrých podmínek pro život občanů.
V rámci projektu Svaz měst a obcí ČR plánuje do konce roku zorganizovat ještě jeden studijní pobyt, který se uskuteční na podzim 2006, a studijní stáž pro jednoho zástupce běloruské Asociace místních zastupitelů. Dále se Společností Člověk v tísni připravujeme publikace, která bude velmi prakticky shrnovat vývoj veřejné a místní správy v České republice po r. 1989. Publikace bude určena pro běloruské místní zastupitele a její součástí budou i praktické příklady z českých měst. Chtěli bychom touto cestou vyzvat česká města a obce, které mají zájem účastnit se těchto aktivit a předávat zkušenosti naším běloruským kolegům, aby se spojily s Oddělením vnějších vztahů Svazu měst a obcí ČR (novakova@smocr.cz, 234 709 719).