19.06.2014

Který obecní úřad či radnice je od Jihomoravského po Královéhradecký kraj nejkrásnější?

Na přihlášení do soutěže Nejkrásnější obecní úřad či radnice, kterou pod záštitou Svazu měst a obcí ČR vyhlašuje dvouměsíčník Moravské hospodářství, zbývá představitelům měst a obcí už jen měsíc.

Odpoví soutěž Moravského hospodářství! Na poslání přihlášky zbývá starostům už jen měsíc!

Krásné radnice i obecní úřady se v Česku rozhodně nedají spočítat na prstech jedné ruky. I kdybychom dali v redakci Moravského hospodářství dohromady všechny ruce a všechny nohy, určitě by to nestačilo. Nepromeškejte proto příležitost pochlubit se s tím, v jak krásné a opečovávané budově úřadujete. Na přihlášení do soutěže Nejkrásnější obecní úřad či radnice, kterou vyhlašuje dvouměsíčník Moravské hospodářství, zbývá představitelům měst a obcí už jen měsíc!

Na trochu pohádkovou otázku – „Která je ta nejkrásnější?“ odpoví odborná porota s vydatnou pomocí veřejnosti. Právě ta svým hlasováním na internetu ve finále rozhodne o vítězích! „Česká republika je plná krásných radnic, obecních úřadů a lidí, kteří se o ně vzorně starají. Byla by velká škoda, kdyby se o nich nevědělo,“ přiblížil šéfredaktor Moravského hospodářství Jan Pacas důvod, proč dvouměsíčník soutěž vyhlásil.

Zapojit se do soutěže mohou obce a města v krajích: Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský, Olomoucký, Kraj Vysočina, Pardubický a Královéhradecký. Zkrátka ve všech krajích, kde Moravské hospodářství vychází. Na mail (redakce@moravskehospodarstvi.cz)  nebo adresu redakce (Dvořákova 14, 602 00 Brno) stačí poslat čtyři fotografie radnice či obecního úřadu, půdorysné plány stavby a pár vět nebo odstavečků o budově a obci, ve které stojí. Své přihlášky mohou zástupci měst a obcí posílat do 15. července 2014.

Města a obce, které postoupí do veřejného hlasování, vybere odborná porota. Tři renomovaní architekti a stavaři – odborník na veřejný prostor Robert Sedlák z Nadace Partnerství a ateliéru mezidomy, Gustav Křivinka, spoluautor takových staveb, jako je například nejvyšší český mrakodrap AZ Tower a Jaromír Černý ze společnosti A PLUS, která má za sebou řadu realizací například v povedeném Univerzitním kampusu v Bohunicích v Brně – vyberou ze soutěžních příspěvků deset nejlepších a pošlou je do dalšího kola. „V demokratické společnosti má být radnice nebo obecní úřad místem otevřeným a přátelským, působícím tak i svým vzhledem. Věřím, že tato soutěž najde příklady, které budou inspirací ostatním,“ uvedl porotce Robert Sedlák.

Ve finále rozhodne veřejnost. Deset nejkrásnějších radnic a obecních úřadů včetně hodnocení poroty si lidé prohlédnou na stránkách Moravského hospodářství, a to jak klasicky na papíře, tak i na internetu. Právě hlasování veřejnosti přes internet potom určí, které stavbě bude patřit titul té nejkrásnější z nejkrásnějších. Hlasování veřejnosti proběhne mezi 1. září a 15. říjnem. Vítězové budou vyhlášeni v polovině listopadu v Mahenově divadle v Brně na slavnostním Galavečeru společnosti Magnus Regio, vydavatele Moravského hospodářství.

Záštitu soutěži poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. „Na jednáních nejen v našich členských městech a obcích jsem viděl mnoho radnic, o které kolegové pečují s potřebnou laskavostí a lidským přístupem. Tak, aby se v nich každý klient cítil dobře a včas dostal kvalitní služby, na které má nárok,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.

Podrobná pravidla soutěže najdete na stránkách Moravského hospodářství