26.02.2021

Aby starostové měli méně starostí,

to byla základní myšlenka i podtitul on line konference, která včera ukončila pětiletý projekt Svazu měst a obcí ČR Centra společných služeb. On-line přenos konference v jejím průběhu navštívilo na 2 500 diváků.

Na její úvod uvítala účastníky i diváky výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Zmínila, že Svaz o tento projekt usiloval zejména s ohledem na vysokou územní roztříštěnost České republiky a existenci velkého množství menších obcí, jejichž starostové bojují s celou řadou administrativních a dalších úkolů podobně jako i například primátoři velkých měst. Nemají k tomu ovšem k dispozici odborné týmy zaměstnanců, které vedou tyto agendy na městských úřadech. Právě zejména pro starosty malých obcí byl projekt určen, aby jim za pomoci Center ulevoval s touto zátěží, snižoval finanční náklady a nabízel možnost kvalitnější veřejné správy.

Předseda Svazu a starosta města Kyjov František Lukl poděkoval autorům myšlenky společných služeb a meziobecní spolupráce. Upozornil na naprostou přirozenost spolupráce mezi starosty a starostkami a uvedl, že k jejímu rozvíjení je potřeba hlavně podpora jednotlivých ministerstev.

Vedoucí projektový manažer projektu Antonín Lízner poděkoval v úvodní řeči všem, kteří se na projektu podíleli a pomáhali. Zejména všem zúčastněným ministerstvům, úřadům, krajským úřadům a v neposlední řadě zúčastněným dobrovolným svazkům obcí, kterých se za celou dobu projektu zapojilo přes 80. Podle jeho slov byl projekt zaměřen tak, aby byl co nejvíce praktický a prospěšný obcím a jejich občanům. „Strategickým cílem našeho projektu bylo zvýšit profesionalitu veřejné správy“, řekl a pokračoval, "Svaz měst a obcí ČR podporuje samostatné fungování obcí a ne jejich administrativní slučování. Meziobecní spolupráce je cesta, jak toho dosáhnout.“

Dan Jiránek, ředitel Sekce pro projekty a inovativní přístupy Svazu upozornil na nutnost právní úpravy i rozumného financování meziobecní spolupráce do budoucna. Obce nemohou nést na svých bedrech celé financování dobrovolných svazků, je nutné, aby stát, pokud je jeho cílem zefektivnění veřejné správy, také finančně přispíval“, uvedl.

Jan Stejskal, vedoucí odborně evaluačního týmu a Pavel Ralaus, vedoucí právní specialista projektu, následně ve svých prezentacích popsali, jak projekt Centra společných služeb (CSS) probíhal. Jejich vystoupení můžete sledovat ze záznamu na webových stránkách Svazu.

Poté se ke konferenci připojili zástupci ministerstev. Nejprve promluvil David Sláma z ministerstva vnitra, který popsal aktuální trendy a potenciál meziobecní spolupráce do budoucna z pohledu odborného garanta projektu, kterým ministerstvo vnitra bylo a vyzdvihl roli obcí s rozšířenou působností (ORP).

Meziobecní spoluprací se ve svém vystoupení zabýval i David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj, který upozornil i na zapojení Dobrovolných svazků obcí (DSO) ve Strategii regionálního rozvoje 21+.

Roli obcí v dotačních programech jako spolehlivého partnera popsal Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí. Uvedl, že na MŽP vítají projekty v rámci obcí sdružených v dobrovolných svazcích, které mají i větší šanci získat dotace, například v oblasti odpadového hospodářství.

Prospěšnosti spolupráce obcí na poli sociálních služeb a uspokojování sociálních potřeb se věnovala Vladana Vasková z ministerstva práce a sociálních věcí.

Meziobecní spolupráce byla velmi důležitá na tomto poli zejména v závěru projektu, který byl ovlivněn pandemickou situací a tehdy Centra a dobrovolné svazky obcí opět prokázaly svou prospěšnost.

Miroslav Matej z ministerstva financí přinesl nejnovější informace k vývoji obecních financí a vyzdvihl snižování nákladů na činnost veřejné správy díky zapojování se do dobrovolných svazků obcí a meziobecní spolupráci.

Konkrétní výsledky projektu si mohli účastníci konference vyslechnout od zástupců DSO Tišnovsko, Horažďovicko nebo Chomutovsko. Pojízdná prodejna, svazková mateřinka, elektronické úřední desky, pomoc nemocnici a další realizované projekty dokládaly užitečnost spolupráce.

Jaromír Jech shrnul evaluační pohled na projekt, který podle nezávislého hodnocení jednoznačně potvrdil prospěšnost meziobecní spolupráce a její rozvojový a podpůrný potenciál.

Konferenci zakončil shrnutím místopředseda Svazu, předseda Komory obcí a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal. Výsledkem projektu je podle jeho slov i návrh Svazu na legislativní změnu zákona o obcích, kdy jejich součástí by měla být metodika, jak odborně mají být služby na obcích v rámci veřejné správy vykonávány.

Všechna vystoupení můžete sledovat ze záznamu na webových stránkách Svazu www.smocr.cz.

Projekt Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0003017 byl financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Zaměstnanost, který je administrován a řízen ministerstvem práce a sociálních věcí a spolufinancován ze státního rozpočtu České republiky.