26.05.2015

„Dvojkový“ patriotismus žije!

PRAHA 2  Praha 2 má jako centrální část české metropole své problémy, ale výrazné demografické změny k nim nepatří. Na rozdíl například od Prahy 1, kde počet obyvatel setrvale klesá, Praha 2 se drží kolem 50 000 obyvatel již roky. Nejméně lidí bydlelo v naší městské části v roce 2006. Od tohoto roku nám obyvatelé přibývají.

Téma: Jakým způsobem řešíte demografické změny ve své obci?

Praha 2 má jako centrální část české metropole své problémy, ale výrazné demografické změny k nim nepatří. Na rozdíl například od Prahy 1, kde počet obyvatel setrvale klesá, Praha 2 se drží kolem 50 000 obyvatel již roky. Nejméně lidí bydlelo v naší městské části v roce 2006. Od tohoto roku (kdy jsem se, mimochodem, poprvé stala starostkou) nám obyvatelé přibývají.

Není divu. V Praze 2 bylo loni uzavřeno 459 sňatků. V našem obvodu se loni narodilo téměř pět tisíc dětí. Počet svateb souvisí s výskytem oblíbených obřadních míst, jako jsou Novoměstská radnice, kostel sv. Ludmily, Vyšehrad či zrekonstruované Havlíčkovy sady. A miminka se u nás rodí proto, že na území Prahy 2 se nachází slavná porodnice U Apolináře. Těch zmíněných pět tisíc miminek tedy nejsou jen noví občánci „dvojky“, rodí se u nás i děti z jiných městských částí, přesto je toto číslo ohromující. Zejména v porovnání s tím, že loni v Praze 2 zemřelo „jen“ 1 273 lidí.

Jsem velmi hrdá na to, že obyvatelé Prahy 2 jsou své městské části věrní. To se naposledy ukázalo, když jsme je vyzvali, aby nám posílali své vzpomínky na osudný nálet na Prahu 2 ze dne 14. února 1945. Autentické příběhy mnohdy psali lidé, kteří bydlí na stejném místě jako před oněmi sedmdesáti roky. „Dvojkový“ patriotismus žije!  

Aby mohli setrvat na stejné adrese, na níž bydlí po dlouhá desetiletí, se snažíme seniory podporovat například radničními příspěvky na nájemné. Máme také dostatek bytů pro ty, kteří byli vystěhováni z domu soukromého majitele a přitom chtějí dožít na „své“ dvojce. V neposlední řadě musím zmínit Domov pro seniory v Máchově ulici, který patří ke špičkovým zařízením tohoto typu a sbírá ocenění i v celorepublikovém srovnání. A nejen senioři, ale i rodiny s malými dětmi oceňují nevídané množství zeleně v Praze 2, kde také pravidelně budujeme a udržujeme hřiště – ať už ta dětská, nebo ta pro seniory.

Praha 2 je konzervativní městská část, která si zachovává svůj genius loci. Vděčíme za to právě našim dlouholetým obyvatelům (mezi něž patří i řada celebrit). Jako starostka budu i nadále dělat maximum pro to, aby se lidem na dvojce žilo dobře a aby se z našeho obvodu nestal skanzen pro turisty, jako se to stalo mnoha centrálním částem evropských metropolí.

Mgr. Jana Černochová, starostka MČ Praha 2, ODS