16.12.2016

Varhany pro svatovítskou katedrálu

Stavba svatovítské katedrály byla započata roku 1344. Dostavěna byla v roce 1929, ale na varhany odpovídající velikosti již nebyly prostředky. Pomožme společně dokončit dílo Karla IV.!

Svaz měst a obcí ČR podporuje sbírku na nové varhany pro svatovítskou katedrálu. Jeho předseda a starosta Kyjova František Lukl oslovil s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou dne 14. prosince 2016 společným otevřeným dopisem starosty v celé republice, aby se jejich obce připojily ke sbírce. Další informace o podpisu a fotografie naleznete v tiskové zprávě.

V dopise mimo jiné stojí: "Přispějme symbolickou jednou korunou za každého občana našich měst a obcí a dejme katedrále nový, silný a krásný hlas. Kultura národa se totiž pozná podle toho, jak podporuje své kulturní symboly a napříč regiony zajišťuje viditelné národní odkazy i budoucím generacím." Na pořízení varhan už mimo jiné přispělo hlavní město Praha, a to milionem korun.
 

Základní kámen katedrály sv. Víta položil římský císař a český král Karel IV.  Dostavena byla v roce 1929. Jde o dílo Matyáše z Arrasu a Petra Parléře, které bylo po řadu desetiletí nejvýznamnější stavbou na území České koruny. Katedrále dosud schází varhany, které by doprovázely významné a historické okamžiky České republiky. Jména všech donátorů varhan včetně měst a obcí budou zaznamenány ve speciální knize, uskutečnit se má také slavnostní setkání starostů v katedrále a na pražském arcibiskupství. Více o projektu najdete na www.svatovitskevarhany.com