18.03.2020

Sousedská výpomoc, pomozme si mezi sebou

Sousedská pomoc je projekt, který vznikl za účelem zajištění doručování potravin, léků a dalších nezbytností lidem nejvíce ohroženým koronavirovou infekcí. Těmi jsou především staří a nemocní lidé, kteří by v těchto dnech vůbec neměli vycházet z domu. Iniciativa sdružuje na webových stránkách www.sousedskapomoc.cz dobrovolníky a propojuje je mezi sebou tak, aby se pomoc rychle dostala tam, kde je zrovna potřeba. V tuto chvíli projekt koordinuje i domácí výrobce roušek, kterými budou všichni dobrovolníci povinně vybaveni. Jen za první dva dny od spuštění projektu se přihlásilo přes 3 000 dobrovolníků po celé České republice a další stále přibývají.

Jak projekt funguje

 

www.sousedskapomoc.cz zajišťuje během pandemie koronaviru distribuci roušek, potravin, léků a dalších nezbytností lidem, kteří to aktuálně nejvíce potřebují. Dělá tak sdružováním a koordinací dobrovolníků po celé České republice.

 

Každý, kdo má zájem stát se dobrovolníkem, se může zaregistrovat na webové stránce www.sousedskapomoc.cz na pozici, která nejvíce vyhovuje jeho hmotným, časovým i místím možnostem a schopnostem. Obratem získá přístup do aplikace, kde ho systém propojí s dalšími dobrovolníky v jeho okolí, a následně se přímo v aplikaci mohou dobrovolníci koordinovat sami mezi sebou. Od zadání nákupu až po jeho doručení.

 

Dobrovolník si může registrovat jako:

  1. Kurýr
  2. Pečovatel
  3. Dispečer
  4. Švadlena

 

 

Detaily rolí

 

  1. Kurýr – nakupuje podle nákupních seznamů a rozváží nákupy tam, kde je to nejvíce potřeba. Musí mít k dispozici automobil nebo jízdní kolo a telefon.

 

  1. Pečovatel – vyhledává lidi, kteří potřebují pomoci s nákupem, vytváří s nimi nákupní seznamy, zadává je do systému a celý proces koordinuje. K tomu stačí počítač, telefon a základní organizační schopnosti.

 

  1. Dispečer – sleduje pohyb a dostupnost kurýrů v dané lokalitě, přiřazuje objednávky a dohlíží na včasná doručení. Všechno, co k tomu potřebuje, je počítač, telefon a trpělivost.

 

  1. Švadlena – šije látkové roušky a připravuje je kurýrům k odběru. Švadleny a ševci by měly mít šikovné ruce, přístup k šicímu stroji, látkám, gumičkám a telefonu.

Kontakty najdete v příloze.