27.12.2021

Via Sancta Mariana aneb dřevěné kříže u cesty z Prahy do Staré Boleslavi

Dne 14.12.2021 jsme se v sídle Svazu setkali se zástupci Středočeského kraje, několika obcí a městských částí Hlavního města Prahy a sestrou Dominikou. Cílem našeho setkání bylo představení poutní cesty, jež vede z Prahy ze Staroměstského náměstí až do Staré Boleslavi a je lemována několika kapličkami, z nichž řadu je třeba rekonstruovat, a ty, co zanikly, znovu vybudovat. A současně se nám osvětlila záhada, proč na této cestě můžeme spatřit postavené dřevěné kříže.

Úvodem společného setkání promluvila sestra Dominika o vzniku projektu Via Sancta Mariana a o tom, jak oslovili restaurátory a zahájili opravování kapliček. Takzvanou Mariánskou poutní cestu vedoucí z Prahy do Staré Boleslavi v minulosti lemovalo celkem 44 kapliček, avšak v současné době jich je pouhých 14. Sestra Dominika pohovořila o jejich cíli zrekonstruovat a vybudovat tuto poutní cestu a zdůraznila, jak je podstatné zachovat stejnorodost zrestaurovaných a znovu vybudovaných kapliček. Za tímto účelem nechali i zpracovat restaurátorský projekt. Aby mohli svůj projekt realizovat, je velice důležitá spolupráce s místními zastupitelstvy v obcích, v nichž se kapličky nachází a kudy prochází poutní cesta.

Poté sestra Dominika pohovořila o historickém základu poutní cesty. Takzvaná Mariánská poutní cesta má návaznost na Svatojakubskou cestu vedoucí do Santiaga de Compostela ve Španělsku. Celá poutní cesta z Prahy do Brandýsa nad Labem je lemována 44 zastaveními u kaplí nebo u křížků, které jsou postaveny na místech, kde původně kaple stály. Celá pouť pak vrcholí u Palladia země české, jež je uloženo v bazilice Panny Marie Nanebevzaté ve Staré Boleslavi. Vznik této poutní cesty je datován do 10. století, kdy Boleslav II., syn bratra svatého Václava, chtěl odčinit hřích svého otce, a to vraždu knížete Václava. Později byla cesta nazvána Via Sancta a stala se první poutní cestou v Čechách, po níž lidé putovali od 11. století. V 17. století byly na této cestě vybudovány kaple. Pro Palladium země české (tj. reliéf Madony s Dítětem, jenž je svým významem porovnáván s korunovačními klenoty a jehož vyobrazení je českými katolíky tradičně spojováno se zvláštní ochrannou mocí nad českými zeměmi) byla připravena vlastní kaple při bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Reliéf obdržela sv. Ludmila při křtu od sv. Metoděje a po její smrti jej nosil sv. Václav na prsou. Po vraždě sv. Václava byl jeho druhem bl. Podivenem ukryt do země (r. 935), odkud byl po 225 letech v roce 1160 oráčem vyorán a kanovníci v něm rozeznali původní reliéf patřící sv. Ludmile. Poté pro něj zbudovali kapli, kde byl uctíván a v roce 1609 byl poutníky nazván Palladiem země české, ochranným štítem země české.

Po slovech sestry Dominiky následovala diskuse se zástupci samospráv, jichž se poutní cesta dotýká, a se zástupci Středočeského kraje, kteří společně vyjádřili jak již svou dosavadní zapojenost do projektu, tak i možnosti, jak by se zapojit ještě mohli. Byla zmíněna i spolupráce s Národním památkovým ústavem při obnově této poutní cesty a zejména jednotlivých kaplí.

Z diskuse vyplynula ochota a nadšení dotčených zastupitelstev se zapojit do této aktivity a jednoznačně vyznělo, jak hluboce vnímáme tento náš nejen církevní, ale i kulturní klenot. Byly diskutovány i otázky spojené s cestovním ruchem, kdy díky obnově této poutní cesty by mohlo dojít i k rozvoji místního cestovního ruchu v dané lokalitě.

A kdy se můžete nyní zúčastnit této poutní cesty? Již 31.12.2021 ve 12:00 hodin v Praze na Staroměstském náměstí, odkud povede cesta 44 zastaveními k modlitbě v místech buď současných, nebo již zaniklých kapliček až do Staré Boleslavi do baziliky Panny Marie Nanebevzaté. Více informací lze rovněž nalézt na: www.viasanctamariana.cz

Pevně věříme, že i tudy vede cesta k zachování kultury a cestovního ruchu v území a současně je tak možné ve spolupráci zmíněných subjektů docílit obnovy poutní cesty, jež osloví nejen současnou, ale i budoucí generaci.

 

Mgr. Alena Klimtová

Legislativní a právní sekce SMO ČR