
09.07.2023
Systémy pro ochranu obyvatel s využitím dotačních programů
Globální změny klimatu ovlivňují stále citelnějším způsobem i Českou republiku. Sucha zapříčiňují vznik požárů a následně jsou střídána období s vydatnými dešti, které na vyprahlém povrchu vyvolávají přívalové povodně i na místech, kde neteče významný tok. Potřeba a nutnost varovat a informovat obyvatelstvo je čím dál větší.
Součástí těchto extrémních změn jsou stále častěji i vichřice a tornáda, např. na Hodonínsku, Břeclavsku a Blanensku. Při tornádu v roce 2021 bylo v dotčených obcích poničeno asi 1200 až 1600 staveb. Při povodních bývají dlouhé výpadky proudu, a právě vyřazení elektrorozvodné sítě zásadním způsobem komplikuje krizovým složkám komunikaci s obyvatelstvem. V podstatě okamžitě přestanou lokálně fungovat veřejnoprávní sdělovací prostředky a po několika hodinách i mobilní operátoři Statistiky ukazují, že se zkracují cykly mezi živelními pohromami vlivem globálních klimatických změn.
Varovné a informační systémy jako nástroj krizové komunikace
Včasné získaní informací ze snímačů environmentálního měření a následná komunikace s obyvatelstvem je jedním z nejdůležitějších opatření při vzniku mimořádných událostí, při jejím řešení, ale i při odstraňování následků.
Spolehlivá distribuce hlasových zpráv varovného nebo informativního charakteru při mimořádných událostech může zachránit lidské zdraví, životy a snížit materiální škody. Pro tyto potřeby jsou pro krizové složky obcí nejvhodnější Varovné a informační systémy (VIS).
Co můžete od systému očekávat
Slouží ke sběru dat (výška hladin řek, měření srážek, předpovědi meteorologických jevů), včasnému varování obyvatel a jejich následné informování o postupech, řešení či průběhu mimořádných událostí. Tyto systémy jsou vhodné pro včasné, cílené a rychlé předávání mimořádných zpráv směrem k osobám na nebezpečném území. VIS musejí být zapojené do celostátního Jednotného systému varování a vyrozumění provozovaného Ministerstvem vnitra ČR.
Výhody Varovného a informačního systému
Povinností a dnes již standardem dle dotačních podmínek jsou systémy plně digitální, obousměrné a zálohované na 72hod, tudíž výpadky energií neovlivní jejich činnost po určitou dobu. Systémy jsou zcela nezávislé na sítích mobilních a jiných operátorů. Obousměrnost zajistí rychlou a přesnou diagnostiku funkčnosti všech prvků systému a uživatelům zaručí úsporu času i financí při jeho provozování. Plně digitální systémy (VoiceGuard) mají velmi kvalitní reprodukci mluveného slova a dostatečně zabezpečený radiový přenos proti neoprávněným vstupům.
Příklady dobré praxe
Profesionální systémy VoiceGuard od firmy Colsys nabízí uživatelům ke standardním funkcím i další přidané hodnoty. Ať už se jedná o hardwarovou část jako je např. připojení výstražných označníků, což přinese kromě akustického informování i vizuální varování pro lidi. Dále možnost implementovat různé typy snímačů nebezpečných látek se zobrazením v jedné softwarové aplikaci. V případě rozsáhlejších systémů pak možnost více řídících pracovišť což umožňuje lépe a efektivněji varovat a informovat na daném území. Takto vyspělé systémy nabízejí funkci převodu psaného textu na mluvenou řeč (text to speech) a možnosti přednastavení hlasových relací či hlášení přes mobilní telefon.
Využijte dotačních programů pro výstražné, varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi.
První výzva pro podání žádosti o dotaci na varovné a informační systémy bude otevřena již od 28.6.2023 a potrvá do 15.12.2023. Více informací ZDE.
Colsys s.r.o. pro vás zajistí:
- Analýzu stávajícího stavu
- Projektovou přípravu
- Pomoc s administrací žádostí
- Realizaci
- Servis
V případě zájmu kontaktujte
Ing. Josef Kutil
+420 778 468 496
Inzerce