24.03.2023

Svaz měst a obcí jedná s Ukrajinou a dalšími unijními partnery o pomoci pro válkou poničené obce

Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková se v průběhu března zúčastnila online jednání předsedů asociací obcí z Rakouska, Francie a Německa se zástupci ukrajinské vlády a výkonným ředitelem Svazu měst Ukrajiny.

Předmětem diskusí byla zejména nutnost koordinace zahraniční pomoci postiženým ukrajinským oblastem a další možnosti spolupráce mezi evropskými a ukrajinskými městy. Představeny byly také již fungující či plánované platformy pro koordinaci zahraniční pomoci na Ukrajině.

Pro efektivní a cílenou distribuci pomoci začalo například v Kyjevském regionu fungovat Centrum obnovy. V této oblasti bylo válkou postiženo 67 procent území, přesněji 46 z 69 obcí. Konkrétně bylo poničeno 24 tisíc obytných budov, 224 škol a školek, 122 zdravotních středisek, 137 kulturních a sakrálních budov nebo 23 sportovních středisek.

Díky zejména zahraniční pomoci však již bylo téměř 40 procent zasažených objektů včetně 9 tisíc obytných budov, 180 škol nebo 94 zdravotních středisek opraveno.

Plány na rekonstrukci existují také pro další zasažené oblasti, například Boroďanku, Buču nebo Irpiň.

Podobnou pomoc by teď nicméně potřebovala další postižená území, například Kyselivska oblast v Chernihivském/Černigovském regionu, kde před válkou žilo necelých 6 tisíc obyvatel. Zde bylo celkově nebo částečně poničeno celkem 514 objektů včetně obytných budov, energetické a dopravní infrastruktury, školy nebo zdravotních středisek. Na jejich obnovu místní žádají například buldozér, traktory nebo školní autobusy a také potravinovou a materiální pomoc včetně hygienických potřeb, léků a lékařského vybavení.

I v těchto méně známých místech by do budoucna měla vzniknout koordinační střediska, která by po vzoru toho kyjevského měla poskytovat aktuální informace, usnadňovat přeshraniční spolupráci a ověřovat poskytovanou pomoc.

Další spolupráce 

Březnovým jednáním evropských a ukrajinských zástupců spolupráce mezi českými, rakouskými, francouzskými a německými městy, na jedné straně, a ukrajinskými samosprávami na straně druhé rozhodně nekončí. V průběhu dubna se má přímo v ukrajinské metropoli uskutečnit dvoudenní mezinárodní konference unijních a ukrajinských regionů a obcí.

Její součástí má být mimo jiné návštěva několika válkou zasažených ukrajinských oblastí. Setkání má být také příležitostí pro uzavření konkrétních dohod o spolupráci a pomoci mezi ukrajinskými a evropskými městy.

Ukrajinské obce hledají své partnery i v Česku

Paralelně s těmito aktivitami nadále skrze Svaz hledáme česká města, která by byla ochotna a schopna uzavřít s některými z ukrajinských protějšků partnerství, a pomoci místní samosprávě s obnovou válkou poničené infrastruktury. Aktivita je součástí evropského projektu Mosty důvěry koordinovaného Radou evropských obcí a regionů (CEMR), která si klade za cíl uzavřít mezi třemi městy do 50 tisíc obyvatel z členské země EU partnerství s obdobnými ukrajinskými městy.

O zapojení se do projektu již projevila zájem některá česká města, stále je však možnost pro města do 50 tisíc obyvatel se do projektu zapojit.

Součástí projektu bude návštěva zástupců partnerských ukrajinských měst v Česku a další formy spolupráce. Partnerství by také mělo být finančně podpořeno z národních či evropských zdrojů.

Pokud byste se chtěli do iniciativy ještě zapojit, neváhejte kontaktovat koordinátora projektu Davida Hoška ze Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů: hosek@smocr.cz.    

Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů