11.10.2021

Speciál právní poradny 22/2021

Přinášíme vám opět monitoring legislativy a judikatury, který vzniká v rámci projektu „Efektivní řízení rozvoje obcí jako základní předpoklad efektivnosti výkonu veřejné správy a poskytování veřejných služeb z úrovně obcí“ ESO, realizovaný Svazem měst a obcí ČR.

Milostivé léto

 Účinnost 28. 10. 2021

 

O CO V ZÁKONĚ JDE?

 

Symbolicky na výročí vzniku samostatné Československé republiky nabývá účinnosti část změnového zákona, jenž novelizuje občanský soudní řád, exekuční řád a další zákony. Tímto dnem začíná tzv. milostivé léto, tedy období, kdy dlužníci mohou dosáhnout zastavení exekucí, které vznikly z veřejnoprávních dluhů. Pokud dlužníci do 28. ledna 2022 zaplatí zbývající jistinu a k tomu přidají částku ve výši 750 Kč bez DPH, exekutor bude povinen exekuci zastavit. Ve vztahu k obcím a městům, jakož i právnickým osobám s většinovou majetkovou účastí v nich, pak může jít o pohledávky na poplatcích, dlužných nájemných, nezaplaceném jízdném apod. Úplné znění zákona naleznete na ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • čl. IV. odst. 25 zákona č. 286/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

 

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

 

Musí obec činit nějaké kroky k tomu, aby její dlužníci, vůči nimž má exekučně vymáhanou pohledávku, mohli využít tzv. milostivého léta?

Vztahuje se tzv. milostivé léto i na soukromoprávní pohledávky, které obec má, například nájemné?

Mohou tzv. milostivého léta využít i právnické osoby, které jsou dlužníky?

Pozor, abyste si odpovědi na dotazy mohli zobrazit, musíte být přihlášeni! Přihlaste se zde.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích a zákona o pozemních komunikacích

 Účinnost 1. 1. 2022

 

O CO V NOVELE JDE?

 

Novelou, z níž nejvíce medializovanou bylo určení vzdálenosti pro předjíždění cyklistů, dochází mj. k rozšíření pravomocí obecní policie na úseku provozu na pozemních komunikacích, kdy bude nově oprávněna příkazem na místě projednat přestupky za užití vyhrazeného jízdního pruhu či porušení povinnosti přepravované osoby, která se může aktivně podíle na jízdě vozidla (typicky tzv. beerbike), nepožít alkoholický nápoj nebo neužít jinou návykovou látku před zahájením jízdy nebo během ní. V rámci senátorských pozměňovacích návrhů byla zakotvena i úprava zákona o pozemních komunikacích, kdy by nově obec mohla iniciovat odstranění vraků na veřejně přístupných účelových komunikacích, které nejsou v jejím vlastnictví. Úplné znění novely naleznete ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 124 odst. 13 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů
  • § 19c a 19d zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů

 

Novela vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území

 Účinnost 1. 7. 2022

 

O CO V NOVELE JDE?

 

Novela vyhlášky reaguje na novelu stavebního zákona, která obsahuje úpravu jednotného standardu územně plánovací dokumentace a úpravu národního geoportálu územního plánování. V rámci novely je tak stanoveno podrobnější členění ploch s rozdílným způsobem využití v územním plánu, které by mělo být předpokladem pro následné stanovení podrobnosti jednotného standardu územně plánovací dokumentace. Úplné znění novely naleznete na ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 3 až 19 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů

 

Vyhláška o hygienických požadavcích na prostory a provoz dětské skupiny

 Účinnost 1. 10. 2021

 

O co ve vyhlášce jde?

 

V minulém měsíci jsme vás informovali o novele zákona o dětských skupinách, nyní byla vydána vyhláška, která upravuje standardy kvality péče, požadavky na provozní a hygienické podmínky na prostory a provoz dětských skupin včetně výživových norem, provádění úklidu apod.  

Úplné znění vyhlášky naleznete na  ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 1 až 8 vyhlášky č. 350/2021 Sb.,  o provedení některých ustanovení zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů

 

 

Společné stanovisko ÚOHS a MMR k problematice nárůstu cen stavebních materiálů ve veřejných zakázkách

 

Rozhodnutí: nález Ústavního soudu ze dne 24. 8. 2021, sp. zn. Pl. ÚS 40/17

 

Namísto obvyklé informace o zajímavém a aktuálním soudním rozhodnutí bychom Vás rádi informovali o společném stanovisku ÚOHS a MMR k problematice nárůstu cen stavebních materiálů ve veřejných zakázkách, což je problém, který bezesporu trápí celou řadu obcí. V rámci stanoviska je uvedeno, že u již uzavřených smluv je možné provádět pouze nepodstatné změny, jak jsou definovány v § 222 zákona o zadávání veřejných zakázek. Druhou možností je uplatnit tzv. vyhrazené změny podle § 100 zákona o zadávání veřejných zakázek, avšak pouze tehdy, pokud si to zadavatel vyhradil v zadávací dokumentaci před zadáním veřejné zakázky. U zadávacích řízení, která aktuálně probíhají, může zadavatel za předpokladu, že neuběhla lhůta pro podání nabídek, změnit zadávací dokumentaci v souladu s § 99 zákona o zadávání veřejných zakázek s prodloužením lhůty pro podání nabídek o celou její původní délku. Jestliže lhůta pro podání nabídek uběhla, je namístě zvážit, zda by mohly být případně splněny podmínky pro zrušení zadávacího řízení podle § 127 odst. 2 písm. d) zákona o zadávání veřejných zakázek. Kompletní stanovisko naleznete ZDE.