18.04.2024

Proč se nerozšíří kompetence stávajícím DSO?

Krajská setkání pokračovala tento týden zastavením v Plzeňském a Karlovarském kraji. V Plzni za účasti hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, v Karlových Varech přišel přítomné starosty a starostky pozdravit náměstek hejtmana Karel Jakobec. Obě setkání moderovala Alexandra Kocková, tiskový zástupce Svazu.

Plzeň 16. dubna a Karlovy Vary 17. dubna 2024

V obou městech otevřel odbornou debatu Tibor Švec, předseda Výboru dobrovolných svazků obcí a starosta obce Vestec u Prahy se zástupcem ministerstva vnitra. V Plzni to byl David Sláma, v Karlových Varech pak Marek Jetmar. Jejich prezentace se týká návrhů svazové expertní skupiny na spravedlivější přepočet rozpočtového určení daní a také nové formy meziobecní spolupráce nazvané společenství obcí.

Byly opět zmíněny zkušenosti zemí jako Finsko, Švédsko, Dánsko, kde došlo k násilnému slučování obcí. Tyto země dosáhly zefektivnění veřejné správy, ale komunity na obcích se často rozpadly.

Proto chce Česká republika jít cestou Francie. Ta v průběhu 65 let dosáhla pokrytí čtyřmi typy společenství celé území. Členy jsou jak malé, tak i velké obce a města. Tím pádem došlo k větší efektivitě, ale zároveň komunity zůstaly zachovány.

Zatímco v Plzeňském kraji k těmto tématům neproběhla žádná debata, v kraji Karlovarském se rozproudila živá diskuze. V ní zazněly obavy z rozbití současných funkčních DSO vytvářením nových forem. Nejčastější otázkou bylo, proč se nerozšíří kompetence stávajícím DSO? Pro náměstka Karla Jakobce je trochu nepochopitelné, proč si tvůrci této nové formy meziobecní spolupráce vybrali za vzor zrovna Francii, která jako jediná z evropských zemí šla jinou cestou, než je slučování obcí, běžné všude jinde.

V dopoledních blocích se dále starostové mohli seznámit s novinkami České spořitelny, které jim pomohou zefektivnit a zrychlit jejich běžnou agendu, a i občanům nabídnou veřejnou službu v místě jejich pobytu, jako je např. e-úředník.

Program na obou místech byl nabitý informacemi, které prezentovali zástupci partnerů i představitelé státní správy. Část debaty se také vedla o možnostech umělé inteligence a jejího využití pro potřeby samospráv. SMO ČR pracuje na vytvoření nového nástroje pro zjednodušení práce starostů s názvem PASMO (Profesionální aliance spojenců měst a obcí). Od května bude proto postupně spouštět jeho pilotní provoz. Jednou jeho částí je již vytvořená aplikace na sdílení komunální techniky, o které jsme již informovali např. zde.

Ke krajským setkáním patří již tradičně vyhlášení výsledků srovnávacího výzkumu společnosti Communa Město pro byznys. V Plzeňském kraji si ocenění odnesla tato města: třetí místo obsadilo město Tachov, druhé pak město Rokycany a vítězem se stalo město Plzeň. V Karlovarském kraji získala ocenění tato města: třetí místo obsadilo město Cheb, druhý byl Sokolov a na prvním místě se umístilo město Ostrov. Všem gratulujeme!

Příští týden se potkáme v Ústí nad Labem a v Liberci.

Fotogalerie z Karlovarského kraje

gallery

Fotogalerie z Plzeňského kraje

gallery

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR