26.11.2021

Opravdu inteligentní veřejné osvětlení

Chytré veřejné osvětlení současnosti není jen o instalaci úsporného LED zdroje připojeného na centrální řídící systém. Pouhá změna světelného zdroje k efektivní úspoře nestačí. Veřejné osvětlení je také velkým zdrojem světelného smogu, který má pak negativní vliv nejen na přírodu, ale také na člověka samotného.

Řešení Intelicity nabízí jednoduchý systém řízení, správy a monitoringu veřejného osvětlení. Pomocí přehledné mapy lze spravovat jednotlivá svítidla, seskupovat do skupin (například podle ulic), nastavovat vzájemné souvislosti, závislosti a další. Pro správný a efektivní chod veřejného osvětlení je velmi důležitý sběr a vyhodnocení dat. Díky podrobné analýze dokážeme celý systém VO optimalizovat a výrazně tak snížit náklady na jeho provoz. Správně zvolená regulace světelného zdroje zajistí také jeho vyšší životnost a zrychlenou návratnost investice.

Systém Intelicity umí hlídat různé elektrické veličiny a automaticky upozorňovat na změny emailem nebo SMS zprávou. Tyto notifikační zprávy lze definovat pro různé skupiny uživatelů tak, aby se informace vždy dostala k pověřenému pracovníkovi a oprava pak proběhla co nejrychleji.  Důkladný monitoring dokáže také například odhalit nelegální odběr elektrické energie nebo predikovat závadu v systému. Přesná lokalizace poruch a jejich vyhodnocení také výrazně snižuje náklady na pozáruční servis.

Nastavení zapínaní a vypínání svítidel pomocí stmívacího senzoru je již řadu let standardem. Nicméně stále opomíjený je fakt, že intenzita osvětlení může být v různých částech obce rozdílná. Jinou intenzitu osvětlení vyžadují rušné ulice s hlavními silničními tahy a jiné odlehlé městské čtvrti, kde není třeba tak intenzivní svícení. Intelicity vám nabízí absolutní volnost v programování jednotlivých svítidel nebo skupin. Můžete tak nastavit programy změny intenzity i v průběhu noci, kdy například v obytné zóně nastavíte do 22 hodiny intenzitu vyšší a do 5 hodiny ranní naopak nižší, aby přílišný světelný smog nerušil spící obyvatele okolních domů.

Samozřejmostí jsou statistiky odběru a vyhodnocování úspor před a po rekonstrukci. Jednoduché a intuitivní filtrování poskytuje zvolenou statistiku za požadované období zobrazit během několika málo kliknutí.

Celý systém také obsahuje inteligentní záložní mechanismus, který zajistí svícení i když je některý z komunikačních prvků například v poruše. Tato vlastnost je velmi důležitá pro zaručení bezpečnosti na komunikacích.

Celý systém Intelicity je umístěný v cloudu, není tedy zapotřebí složité serverové zařízení a je možné se k vašim datům dostat odkudkoliv, kde je pokrytí signálem internetu. Díky vzdálené správě lze soustavu optimalizovat a hledat tak maximální a nejefektivnější formu regulace pro dosažení maximálních úspor. V kombinaci s našimi vysoce efektivními svítidly běžně dosahujeme úspor až 80%. Vzhledem k rostoucím cenám energií je maximalizace úspor logickým krokem a nasazování úspornějších řešení má velký smysl.

Na chytré veřejné osvětlení se aktuálně připravuje dotační titul z NPO (Národní plán obnovy), který avizuje v ideálním případě až 100% výši dotace při optimistickém scénáři, reálně pak budou dotace ve výši 75-85% a žadateli pokryjí i náklady na přípravu projektu.

S dotacemi Vám rádi pomůžeme, budete mít tedy vše bez starostí.

 

www.intelicity.cz

tel.: +420 732 760 120

 

Inzerce