16.03.2020

Chovejme se zodpovědně

Jak vlastně funguje nařízení mimořádného opatření při epidemii o zákazu opuštění území obce či zákazu vstupu na území obce? V dnešních brzkých ranních hodinách přistoupila Krajská hygienická stanice (dále jen „KHS“) Olomouckého kraje k zásadnímu rozhodnutí. Vydala opatření obecné povahy – nařízení mimořádného opatření při epidemii, kterým z důvodu zamezení dalšího šíření epidemie onemocnění COVID-19 s okamžitou platností zakázala opuštění území několika obcí. Současně také zakázala vstup na území těchto obcí, a to s určitými výjimkami. Nikdo z nás si asi před pár dny takové opatření u nás neuměl představit. A je to tady. Pojďme si vysvětlit, co a jak a proč. Neboť jak pořád upozorňujeme – informovanost vede k zamezení paniky (byť i jen naší vnitřní, se kterou všichni určitě v této chvíli bojujeme, jsme přece jen obyčejní smrtelníci).

Na základě kterého právního předpisu k takovému opatření může KHS přistoupit?

Mimořádná opatření při epidemii nebo nebezpečí vzniku mohou KHS přijímat na základě § 69 odst. 1 a § 82 odst. 1 a 2 písm. m) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 

Mimořádnými opatření při epidemii dle tohoto zákona jsou mj. také „zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami, zejména omezení cestování z některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi, zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů, uzavření zdravotnických zařízení jednodenní nebo lůžkové péče, zařízení sociálních služeb, škol, školských zařízení, zotavovacích akcí, jakož i ubytovacích podniků a provozoven stravovacích služeb nebo omezení jejich provozu“.

Cíle mimořádných opatření je zjevný – je třeba zamezit šíření jakékoliv nákazy, což lze pouze v případě, kdy se – lidově řečeno – lidé mezi sebou nestýkají. Nehraje žádnou roli, zda se jedná o kávu s kamarádkou, pivo přes plot se sousedem, společnou procházku s kočárkem s ostatními matkami…je to jedno. Jakmile jsme v kontaktu s jinými lidmi a v určité vzdálenosti, hrozí přenos onemocnění.

Policie České republiky jako realizátor opatření

Mimořádná opatření nařídí v nezbytně nutném rozsahu a rozhodne o jejich ukončení příslušný orgán ochrany veřejného zdraví – tedy místně příslušná krajská hygienická stanice (řídí se dle místa výskytu infekčního onemocnění). Osoby jsou povinny se mimořádnému opatření podřídit – tedy není možné připustit žádnou diskusi. K realizaci zavedených opatření si může poskytovatel zdravotních služeb nebo orgán veřejného zdraví vyžádat součinnost Policie České republiky, a to v případech, kdy je to nezbytné. Jinými slovy – Policie ČR v takovéto situaci může být povolána, aby dohlížela na dodržování nařízených opatření.

Obce se tedy v případě vydání výše uvedeného mimořádného opatření musí řídit pokyny krajské hygienické stanice a společně koordinovat veškeré potřebné úkony k zajištění realizace všech vydaných opatření. Občané obce jsou povinni se mimořádnému opatření podrobit a akceptovat jej.

Důležitá je také role hejtmana

Při řešení krizové situace je zásadní také role hejtmana, který dle § 14 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů „řídí a kontroluje přípravná opatření, činnosti k řešení krizových situací a činnosti ke zmírnění jejich následků prováděná územními správními úřady s působností na území kraje, orgány obcí s rozšířenou působností, orgány obcí nebo právnickými osobami a fyzickými osobami.“ Hejtman současně rovněž v době krizového stavu např. koordinuje nouzové zásobování pitnou vodou či potravinami a dalšími prostředky, které jsou nezbytné k přežití obyvatelstva.

A co k výše uvedenému dodat? Nesmírně důležitá je v tuto chvíli spolupráce a ohleduplnost všech občanů. Všichni si musíme uvědomit, že veškerá přijatá opatření mají sloužit k ochraně zdraví nás všech a k zamezení dalšího šíření onemocnění koronavirem. Každý je nucen – chtě nechtě – přijmout fakt, že v této situaci není možné postupovat jinak, než omezit určitá lidská práva a svobody. Čím rychleji si uvědomíme, že je zavedená opatření potřeba bez výjimky a bez jakýchkoliv pokusů o jejich „zjemnění“ dodržovat, tím rychleji dojde ke stabilizaci celé situace a opět dojde k návratu do našich původních životů.

Jak je nyní v sociálních sítích propagováno: ZŮSTAŇ DOMA # PREVENCE PŘEDEVŠÍM