23.03.2021

České nano roušky jsou na světové úrovni

Ochranné prostředky zakrývající nos a ústa nás budou zřejmě ještě nějakou dobu provázet životem. Víte, jak si vybrat ty správné?

Českou alternativou k respirátorům jsou nanoroušky. Na rozdíl od běžné textilie v ústenkách chrání nanorouška i samotného uživatele a dokáže nahradit respirátor, protože má filtrační účinnost na úrovni materiálu FFP2. To, co je velkou výhodou nanoroušek,  je využití technologických postupů podobných těm, s nimiž pracují výrobci outdoorového oblečení – ať už jde o vrstvení, používání takzvaných funkčních materiálů či membrán, ruční šití, důraz na ergonomii nebo design barev a motivů. Při zachování funkčnosti tak nabízí vysoký komfort nošení.

Základní informace

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku mají lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel, v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě to musí být respirátor nebo nanorouška. Ochrana dýchacích test se musí nosit také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti. Od 1. března musíme nosit roušky na veřejných místech v zastavěném území obce, pokud jsou rozestupy menší než dva metry. 

Mezi české firmy, které při výrobě roušek sázejí na nanotechnologie, patří i NAFIGATE Park s.r.o.– spin off firmy NAFIGATE Corporation a.s.. I tady přitom využívají materiály ze světa outdoorového oblečení, které se vyznačují vysokou prodyšností. „Vyvinuli jsme společně s kolegy z Plzně ve firmě NAFIGO s.r.o. unikátní pětivrstvý kompozit, který kromě nanovláken používá nejmodernější materiály jako například Coolmax,“ říká ředitel NAFIGATE Park s.r.o. Michal Mareš. „Díky sportovnímu materiálu se produkty nekrčí, zaručují vysokou prodyšnost a rychlé schnutí,“ dodává.

Malý vhled do technologie

Zatímco vrstvená nanovlákenná membrána se postará o účinný záchyt virů, funkční materiál Coolmax, jehož základem je modifikované polyesterové vlákno, umožňuje pohodlné a příjemné nošení.

Podobně jako v outdooru přitom výrobci dbají nejen na funkci a příjemné nošení, ale i na výdrž. Materiály „odkoukané“ ze světa sportovního oblečení s častým nošením či praním ztrácejí svou účinnost jen velmi pomalu.

Využití nanotechnologie v produktech, které byly před koronavirovou krizí pro české výrobce úplnou marginálií, má pro celé průmyslové odvětví ještě jeden pozitivní dopad. Znovu se totiž potvrzuje, že Česko není jen „montovnou“ roušek, ale v oblasti nanomateriálů zvládá celý technologický cyklus – od výzkumu a vývoje přes testování a výrobu materiálu až po finální produkt.

Nanoroušky se na rozdíl od respirátorů dají používat opakovaně. Pokud je budete správně dezinfikovat dostupnou etanolovou dezinfekcí, vydrží 4 až 6 měsíců. Nemusíte je prát ani vyvařovat, můžete si dokonce domluvit jejich potisk vaším firemním logem či jiným požadovaným vzorem.

Na každé roušce je vytištěný důležitý symbol CE, který dokládá shodu s evropskými pravidly a zákony a který mnohdy zneužívají na rouškách a respirátorech výrobci z Asie, kteří používají tento symbol jako označení China Export.

Věříme, že ochranné prostředky pro sebe, svou rodinu či zaměstnance vybíráte pečlivě i s ohledem na dopady na českou ekonomiku.

Pro nás je také důležité hledisko podpory českých výrobců a českých firem, “ říká k tomu výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková a pokračuje, „s nástupem covidu se objevilo mnoho českých chytrých nápadů, vědci, studenti i laboratoře vyvíjeli řadu slibných produktů, vzpomeňme jen na úžasné kyslíkové masky či ochranné štíty vyráběné za pochodu nadšenci na 3D tiskárnách. V nouzi se vždy ukázalo, že Češi nejen umí držet při sobě, ale také se umí postavit výzvám. To dnes dokazují i výrobci nanoroušek. Čím víc českých chytrých projektů podpoříme, tím rychleji budeme překonávat i ekonomickou krizi. Je to na nás.