15.05.2025

Češi v roce 2024 vytřídili přes 1 milion tun obalového odpadu. Důležitou roli hrají obce a města

Praha, 19. května 2025–V roce 2024 vzniklo v České republice 1,31 milionu tun obalového odpadu, což bylo meziročně o zhruba 50 tisíc tun více. Dobrou zprávou však je, že se zároveň zvýšilo i množství vytříděného odpadu a míra jeho recyklace či energetického využití. Je to mimo jiné díky zodpovědnému přístupu obyvatel ČR, kteří v systému obcí vytřídili v průměru 69,3 kilogramu odpadu na osobu. Vyplývá to z aktuálních statistik Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.

Občané ČR vytřídili v roce 2024 přes 755 tisíc tun využitelných odpadů prostřednictvím obecních systémů, přičemž 61 % tvořily obaly. Dalších cca 206 tisíc tun odpadů pak lidé vytřídili mimo systém obcí – například ve výkupnách napojených přímo na AOS EKO-KOM. Celkově tak každý obyvatel vytřídil průměrně 88,2 kg odpadů, z čehož 69,3 kg připadá přímo na obecní systémy.

Jak a kde Češi třídí

Největší část tříděného odpadu byla nasbírána prostřednictvím barevných kontejnerů a menších nádob na veřejných prostranstvích. Každý obyvatel do nich vytřídil v průměru:

  • 16,4 kg papíru,
  • 14,0 kg plastu,
  • 14,0 kg skla,
  • 0,4 kg nápojových kartonů a
  • 0,8 kg kovů.

Stále více odpadu se ale daří vytřídit také tzv. door-to-door systémem, tedy pomocí individuálních nádob přímo u domácností. Tímto způsobem se v roce 2024 vytřídilo v průměru 1,6 kg papíru a 2,1 kg plastu na obyvatele. Dále pak občané vytřídili například 2,5 kg papíru a 10,1 kg kovů prostřednictvím pytlových sběrů, sběrných dvorů, míst a výkupen.
 

Dostupnost sběrné sítě neustále roste

Díky dlouhodobé spolupráci samospráv a firem zapojených do systému EKO-KOM se daří každoročně zahušťovat sběrnou síť pro tříděný odpad. V roce 2024 se počet sběrných nádob zvýšil na více než 1,061 milionu kusů, z toho:

  • 341 tisíc jsou barevné kontejnery na veřejných prostranstvích,
  • přes 720 tisíc tvoří individuální nádoby (door-to-door) přímo u domácností.

Díky tomu je třídění odpadu čím dál dostupnější – průměrná docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad činí pouhých 91 metrů.

V menších obcích je tento systém často doplněn pytlovým sběrem, zejména plastů, papíru, kartonů nebo kovů. Lidé mohou odpady rovněž třídit prostřednictvím sběrných dvorů, míst a výkupen.

Tři čtvrtiny obyvatel odpady pravidelně třídí

Díky různorodým možnostem třídění může odpady třídit 99 % obyvatel ČR, přičemž 75 % z nich tak skutečně pravidelně činí. Existují však i místa, kde je nabídka třídění stále nedostatečná – například ve sportovních areálech, kempech nebo na dálničních odpočívadlech.

Liberecký kraj opět v čele

V rámci krajského srovnání byl v roce 2024 nejúspěšnější Liberecký kraj – jeho obyvatelé vytřídili v průměru 82,8 kg odpadu. Na druhém místě skončil Olomoucký kraj, následovaný krajem Vysočina. Na opačném konci žebříčku se umístil Jihomoravský kraj (59,8 kg/ob.) a hlavní město Praha (58,4 kg/ob.).

Obce plní cíle za stát

Velmi důležitou roli v systému třídění odpadů hrají města a obce, které v přímé spolupráci se svými obyvateli zajišťují naplnění závazných cílů, ke kterým se Česká republika zavázala vůči Evropské unii. Bez jejich aktivní účasti, investic do modernizace systémů a cílené osvěty mezi občany by tyto cíle nebylo možné splnit. Přitom právě stát se k samosprávám v této oblasti často chová nepředvídatelně, a přenáší na ně odpovědnost bez odpovídající podpory.

Obce a města ČR proto dlouhodobě usilují o zlepšování svých systémů odpadového hospodářství, které už dnes často zahrnují nejen běžné komodity (papír, plast, sklo, kovy, kartony), ale také bioodpad, textil, oleje, elektrozařízení, baterie, dřevo, objemný a stavební odpad.

SMO.jpg

 

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR

tel 725 607 753, e-mail:kockova@smocr.cz