21.04.2016

V Humpolci se podnikání daří. Stal se Městem pro byznys 2015

Nízká nezaměstnanost, vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání a velmi dobré hospodaření radnice. Hlavní důvody, které dělají z Humpolce nejlepší město pro podnikatele v České republice. Druhá skončila Dobruška. Bronz bere loňský vítěz, Nová Paka. 

Nízká nezaměstnanost, vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání a velmi dobré hospodaření radnice. Hlavní důvody, které dělají z Humpolce nejlepší město pro podnikatele v České republice. Druhá skončila Dobruška. Bronz bere loňský vítěz, Nová Paka.

Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Dokazují to jeho pravidelná vítězství v rámci kraje a velmi dobře si vede každoročně také v celorepublikovém srovnání. Vítězem se stal v roce 2008, 2013 a také letos! Za zmínku jistě stojí také čtyři druhá místa. Humpolecká radnice i nadále pokračuje v nastaveném trendu a podnikatelům dopřává ty nejlepší podmínky. Humpolecká radnice nadprůměrně dobře hospodaří. Náklady na dluhovou službu jsou na nízké úrovni a v ukazeteli iRatingu skončil Humpolec z205 měst na velmi dobrém 16. místě. Také nastavení místních poplatků, které se týkají podnikaní, je na nízké úrovni. V neposlední řadě těží podnikatelé a město z velmi dobré polohy. Umístění u hlavní dálniční tepny D1 na půl cesty mezi Prahou a Brnem je více než výhodné.

Druhá Dobruška zlepšila podmínky pro podnikání a stejně jako v krajském srovnání potvrdila, že jde podnikatelům naproti. Pozitivní je hlavně to, že Dobruška dosáhla velmi dobrých výsledků jak v kritériích spadajících do oblasti Podnikatelského prostředí, kde jí patří 3. místo v republice, tak v kritériích z oblasti Přístup veřejné správy, kde se zařadila na místo 5. Dobré umístění podtrhují především příznivé ceny stavebních pozemků a nízká dlouhodobá nezaměstnanost (6. místo v ČR). Velmi dobře si Dobruška vede také v kritériích kapitálových výdajů, výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu (7.místo v ČR).V neposlední řadě má Dobruška velký rozsah úředních hodin a úspěch slavila i v testu elektronické komunikace.

Nová Paka, která loni žebříčku kralovala, skončila letos třetí. Sestup z nejvyšší příčky však nutně neznamená, že se podnikatelům v Nové Pace nedaří. Vysoký iRating, velký objem čerpaných dotací z Evropské unie a velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem. Nová Paka uspěla především v oblasti Přístupu veřejné správy, kde skončila na 8. místě v rámci všech hodnocených měst. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo ze vstupného patří v rámci České republiky k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys se hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města Prahy. Jednotlivá města jsme hodnotili na základě tvrdých dat. Celkem jsou města hodnocena na základě 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí. Obě oblasti obsahují 17 kritérií a je jim přidělena váha 50%. První oblast se týká podnikatelského prostředí a obsahuje data, jako jsou například podíl středních a velkých firem v místním podnikatelském prostředí, dlouhodobá nezaměstnanost či konkurence na pracovním trhu. Druhou oblastí je přístup veřejné zprávy, kde nalezneme mimo jiné hodnocení na základě úspěšnosti získávání dotací, hospodaření radnice - iRatingu nebo na základě výše daně z nemovitostí pro podnikatele.

Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Vyhlášení regionálních výsledků Města pro byznys se letos odehrává na Krajských setkání, Svaz měst a obcí ČR je totiž podporovatelem této akce. Vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation a.s., odborným garantem CRIF - Czech Credit Bureau a zpracovatelem dat agentura Datank.