28.04.2009

Třídění odpadů na obcích stoupá

Tříděný sběr komunálních odpadů v obcích ČR v roce 2008 zaznamenal další rozvoj. Celkové množství odděleně sebraných a zrecyklovaných odpadů vzrostlo ve srovnání s rokem 2007 o 9,7 %. Největší nárůst tříděného sběru byl u skla (o 15,3 %) a plastů (o 14,1 %). V průběhu roku 2008 také došlo k zahuštění sběrové sítě kontejnerů. Celkový počet žlutých, modrých, zelených, bílých a oranžových kontejnerů se pohyboval na konci roku kolem 178 tisíc kusů, což je téměř o 16 tisíc kontejnerů více než v předchozím roce.

Tříděný sběr komunálních odpadů v obcích ČR v roce 2008 zaznamenal další rozvoj. Celkové množství odděleně sebraných a zrecyklovaných odpadů vzrostlo ve srovnání s rokem 2007 o 9,7 %. Největší nárůst tříděného sběru byl u skla (o 15,3 %) a plastů (o 14,1 %). V průběhu roku 2008 také došlo k zahuštění sběrové sítě kontejnerů. Celkový počet žlutých, modrých, zelených, bílých a oranžových kontejnerů se pohyboval na konci roku kolem 178 tisíc kusů, což je téměř o 16 tisíc kontejnerů více než v předchozím roce.

Celková výtěžnost tříděného sběru odpadů, což je množství odpadů vytříděných jedním průměrným obyvatelem za rok, vzrostla ze 48,72 kg v roce 2007 na 53,11 kg v roce 2008 (včetně kovů). Zahrnuje přitom odpady z barevných kontejnerů či pytlů, ale také ze sběrných dvorů, sběren surovin, školních a jiných sběrů. Výtěžnost sběru papíru, plastů, skla barevného a „bílého“ (čirého) a nápojových kartonů z kontejnerového a pytlového sběru dosáhla hodnoty 35,87 kg/obyvatel/rok, což je o 12,9 % více než v roce 2007. „Uvedená čísla jsou velmi optimistická. Dokumentují snahu obcí a jejich obyvatel o zlepšení systému tříděného sběru odpadů. Zároveň potvrzují, že zavedený systém tříděného sběru je plně funkční a umožňuje efektivně odpady třídit a následně využívat,“ uvedl Marek Sýkora z Komise životního prostředí Svazu měst a obcí České republiky.

V mezikrajovém srovnání za minulý rok nejlépe své odpady (plasty, papír a sklo) třídili obyvatelé Prahy (44,72 kg/obyvatel/rok), Plzeňského (42,19 kg/obyvatel/rok) a Olomouckého (41,39 kg/obyvatel/rok) kraje. Výtěžnost kontejnerového-pytlového sběru odpadů dosáhla hodnoty až 44,7 kg/obyvatel/rok. Jedno standardní sběrové místo se třemi kontejnery připadá na 171 obyvatel.  Sběrová síť se tak stává každým rokem pro obyvatele obcí lépe dostupnější a pohodlnější. Nejvíce je kontejnerů na plasty (66,5 tis.).

Údaje o výsledcích tříděného sběru využitelných odpadů v obcích poskytla Svazu měst a obcí autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s, která provozuje v ČR systém zpětného odběru a využití obalových odpadů, a to zejména ve spolupráci s obcemi. V roce 2008 bylo v systému zapojeno celkem 5 791 obcí, které reprezentují 10,152 mil. obyvatel, tj. 97 % populace. Tito obyvatelé vytřídili v loňském roce  539 132 tun papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů. (viz tabulka níže)

Návrh ministerstva životního prostředí situaci nezlepší

„V dnešní situaci je velmi diskutabilní, zda by došlo k závažnější pozitivní změně, kdyby byl přijat nový zákon o odpadech, který představil ministr životního prostředí Martin Bursík na konci února tohoto roku,“ konstatoval Marek Sýkora. Nový zákon má totiž zavést jediný poplatek za odpady od občanů placený dle hmotnosti vyprodukovaného odpadu a zároveň má nařídit obcím, aby tříděný sběr ve stanoveném rozsahu provozovaly povinně v každé obci bez ohledu na místní podmínky a zajištění odbytu vytříděných odpadů. Pokles v poptávce po vytříděných odpadech v důsledku snižování výroby jako reakce na hospodářskou krizi přitom zaznamenaly města a obce koncem roku 2008, což se projevilo i ve financování tříděného sběru.

Především svozové společnosti požadovaly navýšení plateb od obcí s odůvodněním vyšších nákladů na zpracování vytříděných plastů a papíru. Za účelem omezení dopadů kritické situace v odpadovém hospodářství zástupci Svazu měst a obcí a odpadové společnosti EKO-KOM, a.s., v dohodě s podnikatelským sektorem reprezentovaným Hospodářskou komoru ČR a Potravinářskou komorou ČR připravili tzv. Stabilizační program pro tříděný sběr a využití odpadů. „Vytvořili jsme stabilizační program jako nástroj ke zmírnění negativních dopadů hospodářské krize na odpadové hospodářství, a to zejména výrazného poklesu poptávky a tím i propadu cen za druhotné suroviny na evropském i světovém trhu,“ vysvětlil Dan Jiránek, místopředseda Svazu, s tím, že program je platný od prvního čtvrtletí letošního roku.

První výsledky programu se projeví do konce června tohoto roku. Obce by totiž v tomto termínu měly obdržet zvýšené příspěvky za vytříděné komodity od společnosti EKO-KOM, a.s., za 1. čtvrtletí tohoto roku. „Je třeba podotknout, že stabilizační program se uplatňuje pouze na obalové odpady produkované občany a odevzdávané do komunálních systémů nakládání s odpady a nikoliv na průmyslové odpady a odpady, které nepocházejí ze spotřebního zboží nebo obalů, například novinový papír, odpady ze živnostenské činnosti,“ upřesnil Dan Jiránek.

„S ministerstvem životního prostředí se snažíme jednat a předkládat mu naše připomínky. Při jednání Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky zástupci ministerstva slíbili, že konečnou podobu nového zákona o odpadech budou se Svazem měst a obcí konzultovat,“ uzavřel Marek Sýkora.

Přílohy:
 
Tabulka č. 1 - Výtěžnost tříděného sběru využitelných odpadů v roce 2008 na jednoho obyvatele

Komodita  Kg/obyvatel/rok
Papír 17,5
Plast 7,7
Sklo barevné 8,7
Sklo čiré  1,7 
Nápojový karton  0,2 
Kovy  17,2 
Celkem (bez kovů)*  35,9 
Celkem  53,1 
 
* tříděný sběr z kontejnerů a pytlů      
 zdroj - EKO-KOM, a.s.                                    


Tabulka č. 2 - Srovnání množství vytříděného odpadu v letech 2007 a 2008 (v tunách)

Rok Papír Plast Sklo Nápojový karton Kov
2007 158 084 68 827 91 112 1 755 165 916
2008 177 954 78 500 105 365 2 368 174 946

zdroj - EKO-KOM, a.s.