20.02.2015

Starostové v Ústeckém kraji: Je třeba zastavit legislativní smršť

Intenzivní diskuse na téma legislativa se strhla během Krajského setkání v Ústeckém kraji. Účastníci vyzvali zástupce Parlamentu, aby brali v potaz jejich podněty a snažili se zastavit legislativní smršť tak, aby bylo možné samosprávu i stát jako takový rozumně spravovat.

 

Intenzivní diskuse na téma legislativa se strhla během Krajského setkání v Ústeckém kraji. Tradiční akci na Krajském úřadě Ústeckého kraje pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka ve čtvrtek 19. února 2015 uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Účastníci setkání vyzvali zástupce Parlamentu ČR, aby brali v potaz jejich podněty a snažili se zastavit legislativní smršť tak, aby bylo možné samosprávu i stát jako takový rozumně spravovat.

„Krajská setkání jsou pro Svaz cennou zpětnou vazbu a možností osobní diskuse. Sice jsme předem věděli, jaké jsou hlavní problémy v Ústeckém kraji, ale je velmi důležité vše slyšet přímo na místě s možností okamžitě reagovat,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.

Krajského setkání v Ústeckém kraji se zúčastnilo na sto starostů a starostek. Nechyběli ani zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu. „Rád na půdě krajského úřadu vítám představitele měst a obcí a oceňuji aktivity Svazu, které starostům a primátorům pomáhají orientovat se v oblasti legislativy, hospodaření, veřejné správy a eurodotací, ale i při řešení problémů nezaměstnanosti a rozvoje,“ řekl v úvodu náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

Představitelé měst a obcí se během jednání rozhodli, že připraví výzvu adresovanou Parlamentu České republiky, v které budou požadovat operativní komunikaci a zdůrazní v ní potřebu naslouchat potřebám samospráv a zastavit legislativní smršť. Rovněž chtějí upozornit na to, že by samosprávy měly mít možnost ještě více ovlivňovat připravované právní předpisy.

„V souvislosti s aktuálními problémy měst a obcí považujeme v Ústí nad Labem za velmi důležitou petici za veřejný pořádek a sociální stabilitu, kterou loni inicioval Svaz,“ říká primátor Ústí nad Labem Josef Zikmund a dodává: „Během setkání nás jeho předseda seznámil s výsledky veřejného slyšení v Senátu, které se k petici nedávno konalo. I když se v horní komoře debatovalo o všech tématech petice, reálně stát bohužel řeší jen některé oblasti. Mělo by se to změnit.“

Tématy petice bylo mimo jiné odpadové hospodářství, sociální bydlení či přestupky. I o těch se během Krajského setkání v Ústí nad Labem diskutovalo. A nejen těch se bude týkat připravovaná výzva iniciovaná starosty Ústeckého kraje. Zabývat se jí bude XIV. Sněm Svazu, který se bude konat 21. a 22. května 2015 v Olomouci.

Generálním partnerem Krajských setkání 2015 je Česká spořitelna. Partnery pak společnosti Asekol COLMEX, EKO-KOM, ELEKTROWIN, EmotionCar, Empemont, Neo-Neon CZ, NEPA a Wolters Kluwer. Mediálními partnery jsou MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu InS.