17.06.2015

Podíl měst a obcí na výnosu z daní by se měl zvýšit, pomůže to rozvoji ČR

Svaz měst a obcí ČR požaduje, aby se zvýšil podíl samospráv na rozpočtovém určení daní (RUD) u daně z přidané hodnoty (DPH). A to na 23,58 % domluvených před důchodovou reformou, nebo alespoň v duchu současného návrhu sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který počítá s 21,40 %.

Svaz měst a obcí ČR požaduje, aby se zvýšil podíl samospráv na rozpočtovém určení daní (RUD) u daně z přidané hodnoty (DPH). A to na 23,58 % domluvených před důchodovou reformou, nebo alespoň v duchu současného návrhu sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který počítá s 21,40 %. Dnes je podíl samospráv na výnosu z DPH 20,83 %. Tzv. RUD poslanci projednali na své poslední schůzi.

Rozpočtové určení daní řeší sněmovní tisk č. 416/0. Dolní komora parlamentu se jím včera zabývala ve 2. čtení, a to zněním navrženým sněmovním Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Předloha počítá s tím, že se podíl obcí na DPH ze současných 20,83 % zvýší na 21,40 %.

"Předloha, kterou projednala Sněmovna, je reálnou možností, jak se přiblížit požadavku měst a obcí, aby se podíl samospráv na výnosech z DPH vrátil na úroveň před důchodovou reformou," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Ke snížení částky z RUD pro města a obce došlo v roce 2011 v kontextu s 2. důchodovým pilířem. Ten ale vláda letos zrušila a bylo by vhodné finanční prostředky vrátit do území, kde jsou skutečně třeba."

Města a obce velmi dobře hospodaří, paradoxně to však často vede k situaci, že se jim peníze ubírají. Přitom je zřejmé, že právě dobrý hospodář umí finance účelně a efektivně využít tak, aby z nich měli co největší prospěch obyvatelé České republiky. 

"Zájmem měst a obcí je co nejlépe rozvíjet území. Tak, aby se lidem dobře žilo. Do rozvoje je třeba průběžně investovat, významných zdrojem investičních peněz jsou přitom právě rozpočtově určené daně," říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.  

Doplňuje ho místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát: "Pokud by se podíl měst a obcí na DPH zvýšil, pomohlo by to zlepšit život ve městech a obcích. Dnes je zřejmé, že samosprávám půjde z Evropské unie méně peněz než v minulém programovém období a na místní komunikace nebudou dokonce žádné evropské dotace. Proto jsou na projekty potřeba peníze z národních zdrojů."

Svaz měst a obcí ČR tak v současné době akceptuje a podporuje návrh sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nadále přitom bude usilovat o to, aby se podíl měst a obcí na výnosu z DPH vrátil na hodnotu dohodnutou před důchodovou reformou, tedy na úroveň 23,58 %.